SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Wyborcza” skarży „Wiadomości” do KRRiT. Kurski w obronie Adama Michnika pisze do Kaczyńskiego

W poniedziałek „Wiadomości” TVP1 pokazały krytyczny materiał z okazji 70. urodzin redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Adama Michnika. Część dziennikarzy odebrała to z oburzeniem i niesmakiem, a niektórzy z satysfakcją. - Aż tak wulgarna propaganda po prostu nie działa. Więcej, jest przeciwskuteczna - kompromituje atakującego, a budzi współczucie i solidarność z atakowanym - napisał wicenaczelny „GW” Jarosław Kurski w liście do Jarosława Kaczyńskiego.

Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej"; fot. PAP/Tomasz GzellArticle

W materiale dotyczącym 70. urodzin Adama Michnika opisano tylko działalność szefa „Gazety Wyborczej” od 1989 roku. Przypomniano m.in. jego poparcie dla środowisk postkomunistycznych, sprzeciw wobec lustracji, udział w aferze Rywina oraz obecność na demonstracjach Komitetu Obrony Demokracji. Poinformowano, że na początku lat 90. Michnik łączył funkcje naczelnego „GW” i posła, a jego przyrodni brat w okresie stalinowskim wydawał wyroki śmierci, za co nie poniósł potem konsekwencji. Krytyczne opinie o Michniku wypowiedzieli Rafał Ziemkiewicz i Jerzy Jachowicz. Materiał zakończył się informacją, że „Gazeta Wyborcza” notuje obecnie najniższą sprzedaż w historii.

Zaraz po emisji materiał został skrytykowany przez niektórych dziennikarzy na Twitterze. - Do bardzo wielu postaw Michnika w III RP mam stosunek bardzo krytyczny, ale ten materiał w „Wiadomościach” na jego 70. po prostu wstrętny - ocenił Michał Majewski. - W „Wiadomościach” plują na Michnika. Adamie, nie we wszystkim się zgadzamy, ale szacunek za wszystko co zrobiłeś dla Polski. Dziękuję!!! - napisał Tomasz Lis. - Ależ piękny ten materiał „Wiadomości” o Michniku! Gomułka w piekle dziś bił brawo - pewnie był dumny i wzruszony - stwierdził Marcin Celiński.

Innego zdania jest natomiast Piotr Semka. - Czytam oburzone głosy, że RAZ (Rafał A. Ziemkiewicz - przyp.) komentuje 70-tkę AM (Adama Michnika - przyp.). Skąd zdziwienie? „Michnikowszczyzna” to jedyna znana mi krytyczna praca na temat GW - napisał. - 70-lecie AM spuentuję trafnym cytatem z Bronka Wildsteina: Adam Michnik z pięknego opozycyjnego motyla przemienił się w poczwarkę III RP - dodał.

„Gazeta Wyborcza” od początku br. krytykuje zmiany w Telewizji Polskiej - zarówno w jej kierownictwie, jak też programach informacyjnych i publicystycznych. Szczególnie dużo uwagi poświęcano „Wiadomościom”, w serwisie internetowym „GW” omawiano w krytycznym tonie prawie każde główne wydanie programu. W lipcu dziennikarka „GW” Agnieszka Kublik zachęciła, żeby zgłaszać do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargi na materiały „Wiadomości” o wejściu Polski do NATO i wypowiedzi Baracka Obamy o Trybunale Konstytucyjnym, Pod koniec lipca KRRiT oceniła, że w te materiały były nierzetelne i naruszyły zasady swobodnego kształtowania się poglądów.

W rewanżu niektórzy dziennikarze „Wiadomości” aktywni na Twitterze, m.in. Jarosław Olechowski i Michał Adamczyk, publikują tam wiele negatywnych informacji o „Gazecie Wyborczej” i Agorze, m.in. o spadkach sprzedaży „GW” i rozpoczętych niedawno zwolnieniach grupowych.

W środowym „Gazety Wyborczej” zamieszczono list dotyczący materiału „Wiadomości” o Adamie Michniku napisany przez pierwszego wicenaczelnego gazety Jarosława Kurskiego do Jarosława Kaczyńskiego. Według Kurskiego to prezes PiS ma największy wpływ na to, jaki przekaz płynie obecnie z Telewizji Polskiej.

- Mam prośbę, by obejrzał Pan materiał „Wiadomości” TVPiS, które w poniedziałek uczciły 70. urodziny Adama Michnika. Przyzna Pan, że to błąd - aż tak wulgarna propaganda po prostu nie działa. Więcej, jest przeciwskuteczna - kompromituje atakującego, a budzi współczucie i solidarność z atakowanym - uważa wicenaczelny „GW”. Przypomniał, że w okresie PLR Michnika podobnie krytykował Jerzy Urban.

Zdaniem Jarosława Kurskiego „Gazeta Wyborcza”, Adam Michnik i Agora obecnie są obsesyjnie często opisywane w Telewizji Polskiej. - Oczywiście ten autokompromitujący nadmiar uwagi PiS-owskich mediów bardzo nam pochlebia; dowodzi zresztą niezmierzonych pokładów kompleksów na naszym punkcie leczonych wylewaniem na nas nienawistnych pomyj. Świadczy też o tym, że definiujecie nas jako realne zagrożenie swej władzy, innymi słowy - że się nas boicie - stwierdził Kurski.

- A teraz już na serio i po ludzku: Nie wstyd Panu? - zakończył swój list Jarosław Kurski. Redakcja „GW” zachęciła czytelników, żeby przysyłali do niej maile w obronie Adama Michnika.

Dzisiaj redakcja "Gazety Wyborczej" złoży skargę na "Wiadomości" do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,88 mln widzów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Wyborcza” skarży „Wiadomości” do KRRiT. Kurski w obronie Adama Michnika pisze do Kaczyńskiego

54 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
asior
wow, jeżeli mówimy że materiał "Wiadomości" był stronniczy jeżeli chodzi o atak na Michnika, to chyba wypada napisać że wirtualnemedia.pl rozpaczliwie i stronniczo go bronią...inaczej byłaby to czysta hipokryzja ze strony wirtualnemedia.pl
odpowiedź
User
Polak
No ale zaraz. Hola. W którym miejscu skłamano w Wiadomościach. Dlaczego to nie jest podane. A może nie skłamano? O-o. Czyli to wszystko prawda. To ten brat był stalinowcem czy nie? I krytykujecie dziennikarzy Wiadomośći, że na TT piszą o spadkach pocztytnośći GW i zwolnieniach? To już nie można tego pisać? Przecież i na tym portalu o tym było i jest. Czyli TVP nie może mówić, że Michnik chodzi na KOD, że był anty-lustracyjny, że miał udział w RywinGate? Czyli materiał był nierzetelny bo co? Bo Lis tak tłitnoł?
odpowiedź
User
Gie
Kurski to raczej powinien napisać do brata a nie Kaczyńskiego.
odpowiedź