SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mundial na czterech kanałach TVP i w internecie. "Skumulowana widownia będzie rekordowa"

64 mecze na żywo, programy specjalne, dwa studia i cztery kanały, w tym jeden w jakości 4K – tak w Telewizji Polskiej wyglądać będą mistrzostwa świata w piłce nożnej, które ruszają 20 listopada. - Wysyłamy do Kataru delegację liczącą ponad czterdzieści osób. W momencie, w którym reprezentacja Polski odpadnie z mundialu, większość z nich wróci do Polski - mówi Marek Szkolnikowski, szef TVP Sport. Liczy on na to, że wyniki oglądalności imprezy będą zbliżone do widowni poprzedniego mundialu.

fot. TVPfot. TVP

Tegoroczne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze odbywają się od 20 listopada do 18 grudnia - wyjątkowo jesienią, bo latem w tym bliskowschodnim kraju temperatury są za wysokie, by organizować tego typu imprezę. Prawa do organizacji turnieju zostały przyznane Katarowi w 2010 r. Kilka dni temu Sepp Blatter, były prezydent FIFA, w rozmowie z dziennikiem "Tages-Anzeiger" przyznał, że był to błąd. Imprezę mieli zorganizować Amerykanie, jednak Arabowie "przekonali" do głosowania na siebie Francuza M. Platiniego, ówczesnego prezydenta UEFA. - Chodziło też o pieniądze. Sześć miesięcy później Katar kupił od Francuzów myśliwce za 14,6 miliarda dolarów - podsumował Sepp Blatter.

- Była to absolutnie skandaliczna decyzja, pokazująca, że za pieniądze można kupić w dzisiejszych czasach wszystko. Nawet taka świętość jak mundial organizowany raz na cztery lata w lecie została sprzedana za „judaszowe srebrniki” - komentuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marek Szkolnikowski. - Natomiast misją telewizji publicznej jest pokazywanie wielkich imprez sportowych i z naszej perspektywy późna jesień to nie jest zły czas. Dużo mniej dzieje się na zewnątrz, robi się dość wcześnie ciemno, ludzie są w domach, więc udział w rynku i widownia będą bardzo duże - dodaje.

- Aby przyciągnąć widzów, musimy zaprezentować wszystko, co mamy najlepsze, zbudować atmosferę mundialu. Wielkie turnieje mają swoją dynamikę. Nawet jeżeli ktoś dzisiaj sobie myśli, że jeszcze trochę czasu do tych mistrzostw zostało, to gdy zabrzmi pierwszy gwizdek, atmosfera stanie się bardzo gorąca. Mamy nadzieję, że rzeczywiście ten pierwszy mecz z Meksykiem pozwoli nam wejść na tę falę dużych uniesień - mówi Szkolnikowski.

Mecz Polska-Meksyk odbędzie się we wtorek 22 listopada o 17.00, a skomentują go Mateusz Borek razem z byłym piłkarzem Januszem Michalikiem. Mundial ruszy dwa dni wcześniej - w niedzielę 20 listopada o godz. 15.45, gdy TVP1 oraz TVP Sport pokażą oficjalną ceremonia otwarcia (relacjonować ją będzie Piotr Sobczyński). Tuż po niej widzowie zobaczą studio przedmeczowe oraz transmisję pierwszego spotkania imprez - mecz Katar – Ekwador. Skomentują go Jacek Laskowski i Robert Podoliński, z kolei ceremonię otwarcia relacjonować będzie Piotr Sobczyński.

Jacek Laskowski wspólnie z Marcinem Żewłakowem skomentuje spotkania Polski z Arabią Saudyjską zaplanowane na sobotę 26 listopada. Z kolei Laskowski z Robertem Podolińskim będą komentować mecz Polaków z Argentyńczykami (w środę 30 listopada).

TVP przygotowała poszerzone studia meczowe w TVP Sport oraz dedykowane katarskiemu mundialowi programy: „Mundial na tak”, „Halo Katar”, „Mundial lajt”, w których występować będą dziennikarze sportowi TVP oraz zaproszeni eksperci: byli lub obecni piłkarze i trenerzy, w tym m.in. były selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek. Po raz ostatni w roli komentatora wystąpi Dariusz Szpakowski.

Studia poprowadzą: Maciej Kurzajewski, Rafał Patyra, Marcin Rams, Mariusz Jankowski, Kacper Tomczyk. Dodatkowo studia z Kataru przy meczach reprezentacji Polski poprowadzą: Jacek Kurowski (Polska – Meksyk i Polska – Arabia Saudyjska) i Mateusz Borek (Polska – Argentyna).

Do realizacji programów będą wykorzystywane dwa studia: jedno należące do TVP Sport i drugie wykorzystywane już w trakcie igrzysk olimpijskich. Oba wyposażone zostaną w oddzielne systemy do analizy taktycznej, aczkolwiek w programach TVP prowadzący i goście skupią się nie tylko na taktyce piłkarskiej, ale też na społecznym znaczeniu mundialu.

Piłkarze podczas turnieju będą grać na ośmiu zbudowanych na mundial stadionach, w tym dwa z nich znajdują się stolicy Kataru, czyli mieście Doha. Cały Katar jest relatywnie bardzo mały, co wpłynęło na to, że lecąca tam ekipa TVP jest o wiele mniejsza niż przy mundialu w Rosji.

Delegacja do Kataru mniejsza niż na mundial w Rosji

Wysyłamy do Kataru delegację liczącą ponad czterdzieści osób. W momencie, w którym reprezentacja Polski odpadnie z mundialu, większość z nich wróci do Polski. Jest to bardzo mała delegacja. Mamy 64 mecze, cztery spotkania dziennie, a osób jest prawie dwa razy mniej osób niż podczas mundialu w Rosji - mówi Marek Szkolnikowski - To jest trudny rok dla wszystkich, dlatego musimy posługiwać się ograniczonym budżetem - dodaje.

Wyzwaniem są wysokie ceny w Katarze - mowa o lotach czy hotelach, niekorzystne są różnice kursowe. Natomiast z drugiej strony tańsza jest logistyka na miejscu, bo odległości między poszczególnymi arenami mundialu nie są duże - dwa najbardziej oddalone od siebie miasta, w których odbywać się będą rozgrywki, czyli Al Wakrah i Al Chaur, dzieli zaledwie 70 km. To mniej niż odległość między Krakowem i Katowicami.

Podczas mundialu w 2018 r. w Rosji wszystkie mecze w kanałach TVP śledziło średnio 4,08 mln osób. Największym zainteresowaniem cieszyły się pojedynki reprezentacji Polski. Pierwsze miejsce zajął mecz z Kolumbią (był to tzw. „mecz o wszystko” emitowany w najlepszym czasie antenowym - w niedzielnym prime-time), który 24 czerwca w Jedynce i TVP Sport śledziło 13,63 mln osób.

Szkolnikowski podkreśla, że żyjemy czasach, że jeden skrót w social mediach jest w stanie wygenerować oglądalność na poziomie trzech, czterech milionów. - Zatem skumulowana widownia mundialu będzie rekordowa. Natomiast o rekordowy wynik oglądalności w samej telewizji będzie bardzo trudno, chociaż oczywiście bardzo ucieszę się z widowni powyżej 10 milionów – mówi.

Szef TVP Sport zwraca uwagę na zjawisko erozji telewizji linearnej - coraz mniej ludzi ją ogląda, spadają też udziały, więc trudno o bicie rekordów. - Ale wydaje mi się, że wyniki telewizyjne mogą być zbliżone lub odrobinę lepsze od oglądalności mundialu w 2018 roku - mówi Szkolnikowski.

Czytaj także: Gdzie oglądać TVP 4K z mundialem?

TVP liczy na ponad milion widzów meczu w sieci

TVP chce za to pobić rekordy w sieci. - Mecz Polska-Hiszpania podczas Euro 2020 oglądało w internecie 840 tysięcy osób. Jestem przekonany, że teraz będzie ponad milion widzów. Chcemy duże zasięgi złapać również w mediach społecznościowych. Widać, że Telewizja Polska odpowiada na potrzeby nowoczesnego widza. Aplikacja mobilna jest dostępna na telefony, tablety, telewizory, więc każdy będzie mógł te mistrzostwa obejrzeć tam, gdzie będzie chciał - mówi Marek Szkolnikowski.

Publiczny nadawca zrobi wszystko, by nie było problemów z oglądaniem meczów w internecie, z czym zmagają się np. klienci serwisu Viaplay. - Było już tak, że w czasie meczu Polska-Słowacja kibice w internecie nie mogli zobaczyć bramki reprezentacji Polski. To jest trochę niezależne od redakcji TVP Sport, ale po ostatnich zmianach w TVP technologie i dzięki bardzo dobrej komunikacji wewnętrznej jestem przekonany, że mamy pełną gotowość na wyeliminowanie wszystkich możliwych usterek - ocenia szef TVP Sport.

Wszystkie mecze mistrzostw świata w piłce nożnej transmitowane będą w TVP1, TVP2 oraz TVP Sport. W przypadku spotkań rozgrywanych o tej samej porze - jeden będzie w Jedynce, drugi - w Dwójce, a w TVP Sport będzie można oglądać transmisję łączoną. Ponadto, każdy mecz będzie dostępny na stronie tvpsport.pl, w aplikacji mobilnej TVP Sport oraz w Smart TV. Na czas trwania turnieju w Katarze zostanie uruchomiony kanał TVP 4K, który będzie całkowicie poświęcony mundialowi. Znajdzie się w naziemnej telewizji cyfrowej oraz u operatorów płatnej telewizji.

Mistrzostwa świata - plan transmisji w TVP

Niedziela 20 listopada
GRUPA A, godz. 17: Katar – Ekwador. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (komentarz: Jacek Laskowski, Robert Podoliński)

Poniedziałek 21 listopada
GRUPA B, godz. 14: Anglia – Iran. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Przemysław Pełka, Kazimierz Węgrzyn)
GRUPA A, godz. 17: Senegal – Holandia. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Maciej Iwański, Marcin Żewłakow)
GRUPA B, godz. 20: USA – Walia. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Mateusz Borek, Janusz Michallik)

Wtorek 22 listopada
GRUPA C, godz. 11: Argentyna – Arabia Saudyjska. Transmisja w TVP 2 i TVP Sport (Jacek Laskowski, Robert Podoliński)
GRUPA D, godz. 14: Dania – Tunezja. Transmisja w TVP 1 (Przemysław Pełka, Sebastian Mila)
GRUPA C, godz. 17: Meksyk – Polska. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Mateusz Borek, Janusz Michallik)
GRUPA D, godz. 20: Francja – Australia. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Sławomir Kwiatkowski, Kamil Kosowski)

Środa 23 listopada
GRUPA F, godz. 11: Maroko – Chorwacja. Transmisja w TVP 2 i TVP Sport (Przemysław Pełka, Sebastian Mila)
GRUPA E, godz. 14: Niemcy – Japonia. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Mateusz Borek, Robert Podoliński)
GRUPA E, godz. 17: Hiszpania – Kostaryka. Transmisja w TVP Sport (Jacek Laskowski, Marcin Żewłakow)
GRUPA F, godz. 20: Belgia – Kanada. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Maciej Iwański, Janusz Michallik)

Czwartek 24 listopada
GRUPA G, godz. 11: Szwajcaria – Kamerun. Transmisja w TVP 2 i TVP Sport (Mateusz Borek, Kazimierz Węgrzyn)
GRUPA H, godz. 14: Urugwaj – Korea Płd. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Sławomir Kwiatkowski, Kamil Kosowski)
GRUPA H, godz. 17: Portugalia – Ghana. Transmisja w TVP 1 (Jacek Laskowski, Marcin Żewłakow)
GRUPA G, godz. 20: Brazylia – Serbia. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Dariusz Szpakowski, Sebastian Mila)

Piątek 25 listopada
GRUPA B, godz. 11: Walia – Iran. Transmisja w TVP 2 i TVP Sport (Sławomir Kwiatkowski, Robert Podoliński)
GRUPA A, godz. 14: Katar – Senegal. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Maciej Iwański, Kamil Kosowski)
GRUPA A, godz. 17: Holandia – Ekwador. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Przemysław Pełka, Kazimierz Węgrzyn)
GRUPA B, godz. 20: Anglia – USA. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Mateusz Borek, Janusz Michallik)

Sobota 26 listopada
GRUPA D, godz. 11: Tunezja – Australia. Transmisja w TVP 2 (Maciej Iwański, Sebastian Mila)
GRUPA C, godz. 14: Polska – Arabia Saudyjska. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Jacek Laskowski, Marcin Żewłakow)
GRUPA D, godz. 17: Francja – Dania. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Sławomir Kwiatkowski, Kamil Kosowski)
GRUPA C, godz. 20: Argentyna – Meksyk. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Mateusz Borek, Janusz Michallik)

Niedziela 27 listopada
GRUPA E, godz. 11: Japonia – Kostaryka. Transmisja w TVP 2 i TVP Sport (Przemysław Pełka, Robert Podoliński)
GRUPA F, godz. 14: Belgia – Maroko. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Mateusz Borek, Marcin Żewłakow)
GRUPA F, godz. 17: Chorwacja – Kanada. Transmisja w TVP 1 (Sławomir Kwiatkowski, Kazimierz Węgrzyn)
GRUPA E, godz. 20: Hiszpania – Niemcy. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Dariusz Szpakowski, Sebastian Mila)

Poniedziałek 28 listopada
GRUPA G, godz. 11: Kamerun – Serbia. Transmisja w TVP 2 i TVP Sport (Maciej Iwański, Kazimierz Węgrzyn)
GRUPA H, godz. 14: Korea Płd. – Ghana. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Przemysław Pełka, Kamil Kosowski)
GRUPA G, godz. 17: Brazylia – Szwajcaria. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport (Mateusz Borek, Robert Podoliński)
GRUPA H, godz. 20: Portugalia – Urugwaj. Transmisja w TVP 1 i TVP port (Jacek Laskowski, Marcin Żewłakow)

Wtorek 29 listopada
GRUPA A, godz. 16: Ekwador – Senegal. Transmisja w TVP 1 (Sławomir Kwiatkowski, Kamil Kosowski)
GRUPA A, godz. 16: Holandia – Katar. Transmisja w TVP 2 (Maciej Iwański, Sebastian Mila)
GRUPA B, godz. 20: Walia – Anglia. Transmisja w TVP 1 (Mateusz Borek, Kazimierz Węgrzyn)
GRUPA B, godz. 20: Iran – USA. Transmisja w TVP 2 (Przemysław Pełka, Janusz Michallik)

Środa 30 listopada
GRUPA D, godz. 16: Tunezja – Francja. Transmisja w TVP 1 (Przemysław Pełka, Marcin Żewłakow)
GRUPA D, godz. 16: Australia – Dania. Transmisja w TVP 2 (Sławomir Kwiatkowski, Sebastian Mila)
GRUPA C, godz. 20: Polska – Argentyna. Transmisja w TVP 1 (Jacek Laskowski, Robert Podoliński)
GRUPA C, godz. 20: Arabia Saudyjska – Meksyk. Transmisja w TVP 2 (Maciej Iwański, Janusz Michallik)

Czwartek 1 grudnia
GRUPA F, godz. 16: Chorwacja – Belgia. Transmisja w TVP1, w T (Dariusz Szpakowski, Marcin Żewłakow)
GRUPA F, godz. 16: Kanada – Maroko. Transmisja w TVP2 (Sławomir Kwiatkowski, Kazimierz Węgrzyn)
GRUPA E, godz. 20: Japonia – Hiszpania. Transmisja w TVP 1 (Jacek Laskowski, Robert Podoliński)
GRUPA E, godz. 20: Kostaryka – Niemcy. Transmisja w TVP 2 (Mateusz Borek, Kamil Kosowski)

Piątek 2 grudnia
GRUPA H, godz. 16: Ghana – Urugwaj. Transmisja w TVP 1 (Sławomir Kwiatkowski, Janusz Michallik)
GRUPA H, godz. 16: Korea Płd. – Portugalia. Transmisja w TVP 2 (Maciej Iwański, Sebastian Mila)
GRUPA G, godz. 20: Kamerun – Brazylia. Transmisja w TVP 1 (Dariusz Szpakowski, Kamil Kosowski)
GRUPA G, godz. 20: Serbia – Szwajcaria. Transmisja w TVP 2 (Przemysław Pełka, Kazimierz Węgrzyn)

Sobota 3 grudnia 2022
16:00, 1/8 finału A1 – B2 (TVP 1, TVP Sport)
20:00, 1/8 finału C1 – D2 (TVP 1, TVP Sport)

Niedziela 4 grudnia 2022
16:00, 1/8 finału D1 – C2 (TVP 1, TVP Sport)
20:00, 1/8 finału B1 – A2 (TVP 1, TVP Sport)

Poniedziałek 5 grudnia 2022
16:00, 1/8 finału E1 – F2 (TVP 1, TVP Sport)
20:00, 1/8 finału G1 – H2 (TVP 1, TVP Sport)

Wtorek 6 grudnia 2022
16:00, 1/8 finału F1 – E2 (TVP 1, TVP Sport)
20:00, 1/8 finału H1 – G2 (TVP 1, TVP Sport)

Piątek 9 grudnia 2022
16:00, 1/4 finału E1/F2 – G1/H2 (TVP 1, TVP Sport)
20:00, 1/4 finału A1/B2 – C1/D2 (TVP 1, TVP Sport)

Sobota 10 grudnia 2022
16:00, 1/4 finału F1/E2 – H1/G2 (TVP 1, TVP Sport)
20:00, 1/4 finału B1/A2 – D1/C2 (TVP 1, TVP Sport)

Wtorek 13 grudnia 2022
20:00, 1/2 finału A1/B2/C1/D2 – E1/F2/G1/H2 (TVP 1, TVP Sport)

Środa 14 grudnia 2022
20:00, 1/2 finału B1/A2/D1/C2 – F1/E2/H1/G2 (TVP 1, TVP Sport)

Sobota 17 grudnia 2022
16:00, mecz o 3. miejsce (TVP 1, TVP Sport)

Niedziela 18 grudnia 2022
16:00, FINAŁ (TVP 1, TVP Sport)

Dołącz do dyskusji: Mundial na czterech kanałach TVP i w internecie. "Skumulowana widownia będzie rekordowa"

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Opek
Szkoda mundial TVP. Dlaczego udają?
odpowiedź
User
Arek
Żeby w TVP się nie zdziwili, że oglądalność MŚ jest na rekordowo niskim poziomie.
odpowiedź
User
Typie
Szkoda mundial TVP. Dlaczego udają?

Żałosny trollu podpisujący się Grochek, Tobik i temu podobne - kiedy przestaniesz się ośmieszać i kiedy nauczysz się pisać po polsku?

Tymczasem czekamy na mundial i super widowisko dzięki TVP!
odpowiedź