SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Getin Bank i Idea Bank reklamują konto i lokatę z podwyższonym oprocentowaniem, walczą z odpływem klientów (wideo)

Getin Bank podniósł z 3 do 3,5 proc. wysokość oprocentowania w ramach promocji Konta Oszczędnościowego. To reakcja na problemy banku po ujawnieniu przez jego głównego akcjonariusza Leszka Czarneckiego nagranej rozmowy z szefem KNF i wpisania Idea Banku na listę alertów. Atrakcyjniejszą lokatę oferuje też Idea Bank.

W poprzedniej edycji promocji Konta Oszczędnościowego, realizowanej od początku października, promocyjne oprocentowanie w wysokości 3 proc. obowiązywało przez trzy miesiące dla środków wynoszących do 200 tys. zł. Z promocji mogli skorzystać nowi klienci Getin Banku przy założeniu Konta Osobistego.

W ramach nowej odsłony znacznie polepszono zasady promocji: oprocentowanie w wysokości 3,5 proc. dotyczy środków do kwoty 400 tys. zł. Pozostałe parametry (ofert dla nowych klientów, promocyjne oprocentowanie przez 3 miesiące) się nie zmieniły.

Promocję wspierają bardzo podobne reklamy, opowiadające o bohaterze, któremu od dzieciństwa wpajano, żeby odkładał różne rzeczy, więc robi tak teraz z pieniędzmi.

 

Kreacją reklam telewizyjnych zajęła się agencja BBDO Warszawa, wyreżyserował je Bartek Ignaciuk, a wyprodukował dom produkcyjny Opus Film. Kreację reklam internetowych przygotował Getin Noble Bank, a za działania performance odpowiada agencja Performics. Natomiast za planowanie i zakup mediów odpowiedzialny jest dom mediowy OMD.

Z kolei Idea Bank w zeszłym tygodniu mocno podwyższyła oprocentowanie najkorzystniejszej lokaty - z 3,2 do 3,9 proc. Lokata jest zawierana na trzy miesiące, przy czym wprowadzono możliwość zerwania jej w dowolnym czasie bez utraty naliczonych już odsetek.

Getin i Idea Bank walczą z odpływem klientów

O Getin Noble Banku i Idea Banku jest głośno od początku minionego tygodnia, po tym jak „Gazeta Wyborcza” i „Financial Times” ujawniły rozmowę z szefem Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Chrzanowskim nagraną przez Leszka Czarneckiego, większościowego akcjonariusza obu banków (większość akcji Idea Banku kontrolują poprzez Getin Holding)

Podczas rozmowy Chrzanowski i Czarnecki omawiali różne warianty restrukturyzacji banków biznesmena, m.in. przejęcie jednego lub obu przez inny bank. Szef KNF sugerował Czarneckiemu zatrudnienie konkretnego prawnika. Według biznesmena proponował, żeby wynagrodzenie dla prawnika wynosiło 1 proc. kapitalizacji Getin Noble Banku.

Marek Chrzanowski w dniu ujawnienia nagrania podał się do dymisji, śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura w Katowicach. W poniedziałek Leszek Czarnecki złożył zeznania.

Na początku minionego tygodnia Komisja Nadzoru Finansowego wpisała Idea Bank na listę alertów z powodu prowadzonych przez bank w latach 2016-2018 działań na rynku kapitałowym bez posiadania wymaganych do tego zezwoleń. Chodzi przede wszystkim o oferowanie klientom obligacji spółki windykacyjnej GetBack, która w kwietniu br. ogłosiła niewypłacalność (ma ok. 2,6 mld zł zobowiązań z tytułu obligacji).

Wszystkie te wydarzenia spowodowały, że część klientów obu banków Czarneckiego postanowiła wycofać z nich swoje środki. Media informowały, że przed niektórymi oddziałami ustawiały się kolejki.

Ponadto zanurkowały kursy giełdowe obu banków. Cena akcji Getin Noble Banku spadła z 53 groszy na otwarciu 13 listopada do 20 groszy na zamknięciu sesji w zeszły wtorek. W przypadku Idea Banku nastąpił spadek z 2,93 do 1,77 zł. Potem kursy odbiły w górę: Getin Noble Banku do 28 groszy, a Idea Banku do 2,22 zł (w czwartek na koniec sesji).

Przy czym oba banki już wcześniej zanotowały ogromne przeceny akcji: kurs Getin Noble Banku w pierwszej połowie 2014 roku wynosił ok. 10 zł, a od 2016 roku - poniżej 2 zł (tylko na krótko nieznacznie przekroczył ten poziom). Natomiast kurs Idea Banku z ponad 23 zł na początku br. spadł do 3-4 zł w październiku i na początku listopada.

W niedzielę odbyło się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej, w którym brali udział szefowie Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Po posiedzeniu zapewniono, że sytuacja na polskim rynku bankowym jest stabilna, a depozyty klientów w wysokości do 100 tys. euro są objęte gwarancją BFG.

Zaznaczono, że posiedzenie zwołano w związku z sytuacją Getin Noble Banku i Idea Banku. NBP zadeklarował gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego dla tych banków w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów.

Dołącz do dyskusji: Getin Bank i Idea Bank reklamują konto i lokatę z podwyższonym oprocentowaniem, walczą z odpływem klientów (wideo)

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Czarnecki jest zerem takim samym jak koszt rozmów i SMSów w sieci Rebtel. Doskonały zasięg Plusa.
Na kartę bez umowy, jeśli nie korzystasz z neta to masz komórkę za free.
Zamów kartę z nowym numerem bo z przenoszeniem mają trochę problemów na razie.

Google: Rebtel
odpowiedź
User
Człowiek z tamburynem właśnie daje znak ;)
Niech TW Ernest da 18 % jak Amber Gold. To na pewno klienci nie odejdą ;)
odpowiedź
User
pavv
Pomoże jak kadzidło trupowi.
odpowiedź