SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rosyjska spółka Google’a ogłosiła bankructwo

Zarejestrowana w Rosji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Google, filia amerykańskiego przedsiębiorstwa, ogłosiła bankructwo - poinformował w piątek niezależny rosyjski portal Meduza. Dodano, że firma złożyła związane z tym dokumenty w Sądzie Arbitrażowym Moskwy.

Article

Dokumenty rosyjskiej spółki Google'a wpłynęły do sądu w czwartek. O zamiarze ogłoszenia bankructwa firma informowała od połowy marca 2022 roku. Na decyzję wpłynęło kilka czynników.

Google w Rosji z egzekucją komorniczą grzywny

W grudniu 2021 sąd nałożył na rosyjską filię Google'a karę obrotową w kwocie 7,2 mld rubli (ok. 130 mln dolarów) za niezastosowanie się do decyzji rosyjskiego państwowego regulatora mediów Roskomnadzoru, który nakazał firmie usunięcie niektórych treści.

W maju komornicy sądowi wszczęli sprawę dotyczącą egzekucji kary. W 2022 sąd dwukrotnie konfiskował majątek rosyjskiej filii Google'a na łączną kwotę 500 mln rubli (ok. 9 mln dolarów) na poczet zabezpieczenia środków w sprawach z powództwa należących do państwa kanałów telewizyjnych NTW i TNT - przekazała Meduza.

W maju br. zajęto konto spółki, co spowodowało „niemożliwość funkcjonowania naszego rosyjskiego biura, w tym utrzymanie zatrudnienia i wypłacenie ich wynagrodzeń, wypłatę dostawcą i podwykonawcom, wykonywanie innych zobowiązań finansowych” - napisał portal.

Po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, Rosja zablokowała na swoim terenie serwis Google News Google News. Platforma miała "umożliwiać dostęp do licznych publikacji materiałów zawierających fałszywe informacje na temat przebiegu specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ukrainy".  W marcu tego roku Roskomnadzor oskarżył Google i jej serwis wideo YouTube o działalność "terrorystyczną", co - jak pisze AFP - jest pierwszym krokiem do całkowitego zablokowania tych platform.

Z kolei w kwietniu br. Roskomnadzor oskarżył należący do Google'a serwis YouTube o to, że "sieje dezinformację" w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W związku z tym urząd zakazał Google i jego platformom reklamowania się w Rosji.

Dołącz do dyskusji: Rosyjska spółka Google’a ogłosiła bankructwo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl