SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Google: Z fake newsami walczą algorytmy i ludzie

Koncern Google wytłumaczył w jaki sposób stara się walczyć z manipulacją i dezinformacją na prowadzonych przez siebie platformach. Firma przyznaje, że za większość działań związanych z filtrowaniem treści odpowiadają algorytmy, choć swoją rolę w identyfikacji fake newsów mają także eksperci pracujący w ramach organizacji typu fact-checkers. Dzięki temu strony i wydawcy stanowiący źródło dezinformacji są eliminowani bądź mało widoczni w wyszukiwarce, na platformie Google News czy w serwisie YouTube.

Article

Mechanizmy zwalczające dezinformację działają na platformach prowadzonych przez Google już od kilku lat. Teraz jednak przy okazji konferencji poświęconej bezpieczeństwu w sieci zorganizowanej w Monachium koncern zebrał w jednym dokumencie wszystkie metody którymi posługuje się w walce z fake newsami.

Google podkreśla, że ma za sobą 20 lat doświadczenia w zwalczaniu innego groźnego zjawiska - internetowego spamu. Dzięki temu firma mogła w kompleksowy i racjonalny sposób zmierzyć się z problemem szerzącej się w sieci manipulacji informacją. Koncern zastrzega przy tym, że zjawisko jest skomplikowane, bowiem dotyka często prawa do swobody wypowiedzi, a sztuka polega na powstrzymaniu powielania fake newsów przy jednoczesnym zachowaniu swobody w wygłaszaniu różnych, czasem kontrowersyjnych poglądów.

Jak Google walczy z dezinformacją?

Google przyznaje, że podstawowym narzędziem służącym do walki z fake newsami są obecnie opracowane przez firmę algorytmy, które m.in. dzięki zastosowaniu mechanizmów sztucznej inteligencji stają się coraz bardziej skuteczne w prawidłowym oddzielaniu treści prawdziwych od fałszywych. Znaczącą rolę w identyfikacji fake newsów mają także organizacje typu fact-checkers korzystające z kolei z doświadczenia zatrudnianych tam ekspertów. Koncern zaznacza także, że użytkownicy sami mają do dyspozycji narzędzia pozwalające im na zweryfikowanie konkretnych treści. Chodzi o systemy dzięki którym informacje są umieszczane w szerszym kontekście, a ich źródła transparentne i możliwe do szybkiego sprawdzenia.

Google nie ukrywa, że na podstawie treści publikowanych przez poszczególne media i źródła algorytmy dokonują ich kategoryzacji. Dużo wyższe pozycje w wyszukiwarce, serwisie Google News czy na platformie YouTube uzyskują ci wydawcy, którzy sukcesywnie zamieszczają sprawdzone, wiarygodne i przydatne dla użytkowników informacje. Natomiast strony publikujące notorycznie fake newsy są coraz mniej widoczne dla potencjalnych odbiorców.

Google zastrzega, że walka ze zjawiskiem fake newsów jest procesem dynamicznym, bowiem źródła publikujące dezinformacje wciąż poszukują nowych sposobów na oszukanie ekspertów i algorytmów i zdobycie uwagi internautów. Dlatego koncern stale pracuje nad ulepszaniem metod filtrowania i sprawdzania treści.

Koncern zaznacza, że istnieją obszary stanowiące szczególne wyzwanie w zwalczaniu dezinformacji. Należą do nich treści dotyczące zdrowia czy finansów internautów, a także cały obszar polityki wrażliwy na manipulacje szczególnie przed wyborami w poszczególnych krajach i regionach świata. Dlatego oprócz aktywnego zwalczania fake newsów dla Google ważne jest wspieranie wysokiej jakości dziennikarstwa i wydawców starających się dostarczać tego typu treści.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google: Z fake newsami walczą algorytmy i ludzie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl