SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google inwestuje w energię odnawialną. 18 nowych umów na 1600 MW

Google ogłosiło, że nabyło zestaw obejmujący 18 nowych umów na energię o łącznej mocy 1600 MW.

Article

Jak podaje Google, nowe umowy zwiększą pakiet umów firmy na energię wiatrową oraz słoneczną o ponad 40%, czyli do 5500 MW, co odpowiada pojemności miliona dachów wyposażonych w panele fotowoltaiczne.

Najnowsze 18 umów obejmuje inwestycje w USA, Chile i Europie. W USA Google kupi energię z 720 MW farm słonecznych w Karolinie Północnej (155 MW), Karolinie Południowej (75 MW) i Teksasie (490 MW). W Ameryce Południowej firma doda 125 MW energii odnawialnej do sieci zasilającej jej centrum danych w Chile. Prawie połowa (793 MW) nowych inwestycji w zakresie OZE będzie zlokalizowana w Europie: w Finlandii (255 MW), Szwecji (286 MW), Belgii (92 MW) i Danii (160 MW).

Do tej pory, większość nabytej przez Google energii w USA pochodziła z farm wiatrowych. Jednak spadające koszty energii słonecznej (o ponad 80% w ciągu ostatniej dekady) sprawiły, że wykorzystanie słońca stało się bardzo opłacalne. Ponadto, umowa z Chile to pierwszy przypadek zakupu energii elektrycznej w ramach technologii hybrydowej, która łączy energię słoneczną i wiatrową. Wiatr może wytwarzać energię elektryczną wymiennie ze słońcem, co pozwoli chilijskiemu centrum danych przez cały czas wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych.

W momencie uruchomienia wszystkich projektów, potencjał energetyczny OZE Google będzie większy niż ilość energii, którą wytwarza całe miasto takie jak Waszyngton lub nawet całe kraje, jak np. Litwa czy Urugwaj.

Nowe umowy mają także przyczynić się do rozwoju infrastruktury energetycznej, zainstalowania milionów nowych paneli słonecznych oraz setek turbin wiatrowych, które zostaną rozmieszczone na trzech kontynentach.

Podsumowując, obecne 52 projekty Google związane z energią z zielonych źródeł to inwestycja ponad 7 miliardów dolarów w budowę nowych farm OZE i tysiące powiązanych z tym miejsc pracy.

Jednocześnie Google ogłosiło nowe dotacje w ramach Google.org dla organizacji przyczyniających się do zwiększenia dostępu do czystej energii dla innych firm. Dotację w wysokości 500 000 USD otrzyma Renewable Energy Buyers Alliance (REBA) w USA, a 200 000 USD - organizacja RE-Source w Europie. Środki te mają pomóc w sfinansowaniu rozwoju nowych modeli zakupowych dla firm, zapewnieniu szkoleń dla konsumentów oraz umożliwić szerszy dostęp do czystej energii.

Google podkreśla, że od 2007 roku jest firmą neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, a w 2017 roku stało się pierwszą tak dużą firmą, której roczne zużycie energii znalazło swoje 100% odzwierciedlenie w nabytej energii ze źródeł odnawialnych. Ten rezultat został powtórzony także w 2018 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google inwestuje w energię odnawialną. 18 nowych umów na 1600 MW

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
To może tak na 1,6 GW? Gigawat to 1000 megawatów.
0 0
odpowiedź