SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Alphabet inwestuje krocie w blockchain. 1,5 mld dolarów w 10 miesięcy

Koncern Alphabet, właściciel Google jest liderem inwestowania w firmy wykorzystujące technologię blockchain - wynika z raportu Blockdata. Technologiczny gigant od września 2021 r. do czerwca 2022 r. wydał na podmioty działające w oparciu o blockchain kwotę 1,5 mld dolarów. W czołówce listy znalazły się także BlackRock, Morgan Stanley, Samsung i Goldman Sachs.

fot. Shutterstock.comArticle

Blockchain to rodzaj zdecentralizowanej bazy danych, transakcji, itp. połączonych w bloki powiązane tzw. łańcuchem. Każdy blok zawiera odwołanie do bloku poprzedniego, więc nie ma możliwości zmiany zawartości bloku bez modyfikacji kolejnych. Na technologii blockchain opierają się m.in. kryptowaluty oraz tokeny NFT.

Miliardy na blockchain

Teraz z raportu firmy analitycznej Blockdata wynika, że koncern Alphabet (firma macierzysta Google) wlała najwięcej kapitału w branżę blockchain w porównaniu z jakąkolwiek innym podmiotem, inwestując 1,5 mld dol. w okresie od września 2021 r. do czerwca 2022 r.

Inwestycje Alphabet skoncentrowały się na kilku firmach blockchain, w tym platformie do przechowywania aktywów cyfrowych Fireblocks, firmie Dapper Labs zajmującej się grami Web3, narzędziu infrastrukturalnym Bitcoin Voltage i funduszu venture capital Digital Currency Group.

Analitycy podkreślają, że jest to wyraźny kontrast z ubiegłym rokiem, kiedy Alphabet zdywersyfikował znacznie mniejszy wysiłek finansowy o wartości 601,4 mln dol. na 17 firmach opartych na blockchainie, które ponownie obejmowały Dapper Labs, wraz z Alchemy, Blockchain.com, Celo, Helium i Ripple.

Czytaj także: Hakerzy zaatakowali wirtualny most Horizon. Wyparowało 100 mln dolarów w kryptowalutach

Zwiększone inwestycje Google w branżę blockchain idą w parze z innymi najlepszymi spółkami giełdowymi - w raportowanym okresie zainwestowano łącznie 6 mld dol., w porównaniu do 1,9 mld od stycznia do września 2021 r., i 506 mln dol. i do całego 2020 r.

Obok Alphabetu, inni znaczący inwestorzy korporacyjni to firma zarządzająca aktywami BlackRock, która zainwestowała 1,17 mld dol., korporacja bankowości inwestycyjnej Morgan Stanley, inwestująca 1,11 mld dol., oraz Samsung, którego inwestycje wyniosły łącznie 979,2 mln dol.

Podobnie jak Google, Morgan Stanley i BlackRock przyjęły bardziej skoncentrowane podejście, inwestując w omawianym okresie w dwie do trzech firm. Z kolei Samsung był zdecydowanie najbardziej aktywnym inwestorem, który wlał swoje środki w 13 różnych podmiotów.

Czytaj także: Starbucks zapowiada własne NFT. Nowy sposób na zaangażowanie klientów

Z danych wynika również, że firmy oferujące jakąś formę rozwiązań typu nonfungible token (NFT) były najpopularniejszą inwestycją. Pozostałe inwestycje zostały podzielone między firmy dostarczające Blockchain-as-a-Service (BaaS), infrastrukturę, platformy inteligentnych kontraktów, rozwiązania skalujące i platformy do przechowywania aktywów cyfrowych.

Blockdata wskazuje także, że banki zaczęły zwiększać swoją ekspozycję na kryptowaluty i firmy blockchain, napędzane wzrostem zapotrzebowania klientów na usługi kryptowalutowe. Wśród banków znajdujących się na liście inwestorów kryptowalutowych są m.in. United Overseas Bank, Commonwealth Bank of Australia i BNY Mellon.

Dołącz do dyskusji: Alphabet inwestuje krocie w blockchain. 1,5 mld dolarów w 10 miesięcy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Luciferanus
Wystarczy wyłączyć prąd
odpowiedź