SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google News po 7 latach wróci do Hiszpanii

Koncern Google zapowiedział, że po siedmiu latach powróci lokalna wersja serwisu Google News w Hiszpanii. To efekt zmiany tamtejszego prawa. - Będziemy negocjować opłaty z poszczególnymi wydawcami - zapowiada Google.

Article

Kto powinien zarabiać na dostarczaniu informacji, które wyświetlają się np. w wyszukiwarkach internetowych albo usługach takich jak Google News, które agregują treści z wielu źródeł i dopasowują je do preferencji użytkownika? Google nie wskazał na siebie. I dlatego skłoniło to tę firmę do zamknięcia pod koniec 2014 r. swojej platformy Google News w Hiszpanii. Stało się tak po tym, gdy kraj zdecydował, że amerykański gigant technologiczny powinien płacić za udostępnianie treści pochodzących z hiszpańskich gazet.

Teraz koncern Google'a ogłosił na swoim blogu, że usługa Google News powróci do Hiszpanii, bo kraj ten wprowadza nowe przepisy, które regulują kwestie opłat za treści publikowane w internecie. Zostały dostosowane do prawodawstwa unijnego. Google News w Hiszpanii zacznie ponownie działać na początku przyszłego roku.

Komu bardziej się opłaca?

Zgodnie z nowym prawem Google nie będzie musiał uiszczać opłat dla całej hiszpańskiej branży medialnej. Zamiast tego może negocjować kwestie finansowe z poszczególnymi wydawcami. Część z nich być może zrezygnuje z pobierania opłat od Google'a, bo dojdzie do wniosku, że ruch oferowany przez Google News przewyższa utracone przychody z reklam.

"Wraz z powrotem Google News nowe prawo autorskie umożliwia hiszpańskim mediom - dużym i małym - podejmowanie własnych decyzji dotyczących sposobu udostępniania ich treści i pomysłu, jak chcą na nich zarabiać. W nadchodzących miesiącach będziemy współpracować z wydawcami, aby osiągnąć porozumienie obejmujące ich prawa wynikające z nowych przepisów" - czytamy na blogu Google'a.

Google News Showcase w Hiszpanii?

Koncern zapowiedział, że planuje wprowadzić w Hiszpanii program Google News Showcase. To nowy produkt newsowy Google'a, który ma służyć czytelnikom do poznawania "głębszego kontekstu" informacji, m.in. za pomocą osi czasu, nawiązywania do innych materiałów, a także dodatkowych funkcji audio czy wideo. Nowy produkt różni się od innych usług newsowych Google'a tym, że to, co zobaczą czytelnicy, będzie opierało się na redakcyjnym wyborze wydawców, z którymi Google zawiera partnerstwo dotyczące prezentowania tych treści w Google News Showcase. Program działa już m.in. w Niemczech oraz Brazylii.

Kilka lat temu Richard Gingras, szef Google News, przypomniał, że pomysł powołania serwisu do życia pojawił się po ataku na World Trade Center. - Jeden z naszych pracowników zauważył wówczas, że ciężko jest znaleźć w jednym miejscu w sieci wszystkie wiarygodne informacje na temat tego wydarzenia - wspominał Gingras. - Wtedy pojawiła się idea stworzenia internetowej platformy oferującej użytkownikom wygodny dostęp do aktualnych informacji pochodzących z różnych źródeł w sieci: od największych na świecie tytułów prasowych aż po lokalne serwisy i blogi.

Google z wyższymi przychodami i zyskiem

Spółka Alphabet, do której należy Google, osiągnęła w trzecim kwartale br. znacznie wyższe przychody i zysk niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Przychody holdingu wyniosły w trzecim kwartale 2021 r. 65,12 mld dolarów wobec 47,17 mld dolarów w analogicznym okresie minionego roku, co jest równoznaczne ze wzrostem w wysokości 41 proc. Należy tu zaznaczyć, że amerykańscy analitycy prognozowali przychody kwartalne na poziomie 63,34 mld. Po opublikowaniu kwartalnych wyników finansowych akcje firmy spadły na giełdzie o 1 proc.

Dołącz do dyskusji: Google News po 7 latach wróci do Hiszpanii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl