SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google wpłaci 25 mln euro na walkę z fake newsami w Europie

Google zapowiedział, że wesprze kwotą 25 mln euro Europejski Fundusz Mediów i Informacji, który zajmuje się walką z dezinformacją w internecie. Pieniądze mają być przeznaczone między innymi na organizacje typu fact-checkers oraz narzędzia pozwalające na ograniczenie rozprzestrzeniania się fake newsów w sieci.

Article

Europejski Fundusz Mediów i Informacji to nowa instytucja powołana przez Fundację Calouste’a Gulbenkiana i Europejski Instytut Uniwersytecki, która stawia sobie za cel skuteczną walkę z przejawami dezinformacji w sieci, co jest szczególnie ważne w dobie pandemii koronawirusa.

Czytaj także: Facebook będzie zwalczał fake newsy na temat szczepionek na Covid-19

25 mln euro na walkę z fake newsami

Teraz Google postanowił dołączyć do firm wspierających w działaniu Europejski Fundusz Mediów i Informacji, poinformował o tym na blogu Matt Brittin, prezes Google w obszarze Europy, Środkowego Wschodu i Afryki.

Google zapowiedział, że przekaże na działania funduszu kwotę 25 mln euro, która zostanie wykorzystana w postaci grantów przyznawanych organizacjom typu fact-checkers, instytucjom non-profit oraz wydawcom walczącym z fake newsami działającym w Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinie, Norwegii Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Środki otrzymane z funduszu mają zostać przeznaczone na skuteczną walkę z fake newsami, co obejmuje m.in. funkcjonowanie fact-checkers, opracowywanie nowych metod rozpoznawania dezinformacji czy też szkolenia służące odróżnianiu przez użytkowników treści prawdziwych od fałszywych.

Czytaj także: Kto wierzy w fake newsy? Badacze będą zwalczać szkodliwe informacje jak epidemie

Funkcjonowanie obecnego projektu zaplanowano na najbliższe 5 lat. Podmioty zainteresowane otrzymaniem finansowania mogą składać aplikacje na dedykowanej stronie internetowej. Weryfikacją zgłoszeń będzie się zajmować powołana w ub.r. przez Komisję Europejską organizacja o nazwie European Digital Media Observatory.

Google zaznacza, że od 2015 r. wspiera walkę z dezinformacją, w ramach tych działań firma przeszkoliła m.in. 90 tys. europejskich dziennikarzy, zaś strony internetowe z odpowiednimi kursami odwiedziło ponad 400 tys. użytkowników.

W minionym kwartale koncern Alphabet (do którego należy Google) osiągnął wzrost przychodów o 23,5 proc. do 56,9 mld dolarów i zysku netto z 10,67 do 15,23 mld dolarów. Wpływy reklamowe z YouTube’a zwiększyły się o 46 proc., a z Google Cloud - z 2,61 do 3,83 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Google wpłaci 25 mln euro na walkę z fake newsami w Europie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl