SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Gorączka Mistrzostw Świata uderzy w wydajność pracy

Co czwarty pracownik w Polsce planuje wzięcie dni wolnych lub ograniczenie godzin pracy w trakcie trwania Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Według najnowszego badania opublikowanego przez regionalny portal rekrutacyjny EuropeTalent.com, polskie firmy powinny przygotować się na znaczący spadek wydajności w czerwcu, który będzie wynikał z faktu, iż znaczna ilość pracowników zamierza wziąć dni wolne od pracy aby oglądać transmisje meczów rozgrywanych w ramach Mistrzostw Świata.

Opublikowany właśnie raport “Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej a Wydajność Pracowników”, został oparty na wynikach sondażu przeprowadzonego tuż przed rozpoczęciem rozgrywek. Ankieta została przeprowadzona wśród pracowników firm zlokalizowanych w Europie Środkowowschodniej, którzy odpowiadali na pytanie, czy w związku z rozgrywkami Mistrzostw Świata biorą pod uwagę wzięcie dni wolnych. Około 25% Polaków, którzy wzięli udział w badaniu, stwierdziło, że weźmie dni wolne, 15% z nich zamierza pracować krócej, 6% planuje wykorzystać przysługujący im urlop, podczas gdy pozostałe 4% zamierza zostać w domach i oglądać mecze pod pozorem choroby.

Pytanie: Czy zamierzasz wziąć wolne w trakcie trwania rozpoczynających się Mistrzostw Świata?

6% Tak, wykorzystam kilka dni z przysługującego mi urlopu
4% Tak, zgłoszę urlop zdrowotny i zostanę w domu, żeby obejrzeć mecze
15% Nie wezmę dni wolnych, ale zamierzam pracować krócej
75% Nie, w ogóle nie będę brał wolnego

Ankieta została przeprowadzona na grupie 265 Polaków – 162 mężczyzn i 103 kobiet. Respondenci pochodzili z grupy wiekowej 18 – 59 lat, przy czym ich przeciętny wiek wynosił 31,5 lat. 25% Polaków biorących udział w badaniu pochodziła z Warszawy, pozostała część z Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdyni, Bydgoszczy, Gdańska, Lublina i Łodzi.

Portal EuropeTalent.com zapytał również pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, czy umożliwią swoim podwładnym oglądanie transmitowanych meczy. Z udzielonych odpowiedzi wynika, że około 65% menedżerów w Polsce zamierza umożliwić swoim pracownikom oglądanie transmisji. Wynik ten był nieco wyższy w przypadku menedżerów, którzy sami interesują się piłką nożną, i odpowiednio niższy wśród tych, którzy nie interesują się tą dyscypliną sportu. Kobiety zajmujące stanowiska menedżerskie były mniej skłonne do dawania czasu wolnego swoim pracownikom, tak aby mogli obejrzeć rozgrywki. Niewielki odsetek menedżerów zadeklarował, że odmówi pracownikom możliwości wzięcia wolnego, nawet pomimo faktu, że sami zamierzają wziąć wolne.

Konsekwencje dla Biznesu
Analityk EuroTalent.com, autor raportu, komentując wyniki badania, powiedział: “Rezultaty badania potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia większości pracodawców, którzy twierdzili, że w trakcie czerwcowych rozgrywek Mistrzostw Świata wydajność pracy znacznie spadnie. Jednak wcześniej planowana nieobecność w pracy to tylko jedna strona medalu. Faktyczny poziom nieobecności będzie prawdopodobnie dużo wyższy, głównie ze względu na imprezy odbywające się po meczach, czy też brak snu, gdyż kibice świętują zazwyczaj do wczesnych godzin rannych”.

Uczestnictwo reprezentacji Polski w Mistrzostwach Świata w sposób oczywisty zwiększy stopień zainteresowania rozgrywkami, szczególnie, gdy Polsce uda się zakwalifikować do kolejnych etapów.

Fakt, iż wkrótce po Mistrzostwach Świata rozpoczyna się letni sezon urlopowy, powoduje, że tempo biznesu w Polsce będzie wolniejsze przez dłuższy niż zwykle okres, nabierając ponownie rozpędu dopiero we wrześniu.

Polska a Europa
Problem z wydajnością nie dotyczy wyłącznie Polski. Podobne odpowiedzi były udzielane przez pracowników z innych państw opisanych w raporcie. Badania przeprowadzone w Europie Zachodniej potwierdziły trend opisany dla Polski. Tenon, brytyjska firma rachunkowa, szacuje, że w związku z „pomeczowymi” urlopami zdrowotnymi i ogólną ospałością, brytyjskie przedsiębiorstwa stracą w czerwcu 500 milionów funtów. Jednakże, w przypadku awansu Anglii do rundy finałowej, spodziewany jest znaczny wzrost tej sumy.

Dziesiątki tysięcy Holendrów zgłaszało telefonicznie chorobę w trakcie Mistrzostw Europy odbywających się w Portugalii w 2004 roku, przy czym liczba pracowników przebywających na urlopach zdrowotnych wzrastała o 20% w dniach, w których mecze rozgrywała reprezentacja Holandii. SEZ, holenderska firma ubezpieczeniowa, wprowadziła ostatnio do swojej oferty nową polisę ubezpieczeniową umożliwiającą pracodawcom ubezpieczenie się od nagłego wzrostu urlopów zdrowotnych spodziewanego w czerwcu, w związku z Mistrzostwami Świata.

Wiele firmy mających swoje siedziby w państwach Europy Zachodniej, rozwiązało ten problem dając swoim pracownikom możliwości obejrzenia meczów w pracy, dodatkowo określając jasne wytyczne co do możliwości  opuszczenia biura. W Polsce, około 14% respondentów przyznało, że pracodawca umożliwił im oglądanie Mistrzostw Świata w miejscu pracy. Dla porównania – w Wielkiej Brytanii odpowiedzi takiej udzieliło 20% respondentów.

Wśród państw uwzględnionych w badaniu znalazły się Polska, Czechy, Rumunia, Rosja i Ukraina. Eurotalent.com jest czołowym internetowym portalem rekrutacyjnym dla pracowników wyższego szczebla z Europy Środkowowschodniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gorączka Mistrzostw Świata uderzy w wydajność pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl