SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

GPW kupuje Towarową Giełdę Energii

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) złożyła wiążącą ofertę nabycia akcji Towarowej Giełdy Energii (TGE), w liczbie reprezentującej około 80,33% procent kapitału zakładowego TGE, poinformowała GPW w komunikacie.

GPW kupuje Towarową Giełdę Energii

"Zamiarem GPW jest uzupełnienie działalności prowadzonej przez nią w zakresie rynku instrumentów finansowych, o rynek towarów giełdowych. Ma to na celu umacnianie roli Grupy Kapitałowej GPW jako zarządzającej infrastrukturą obrotu i usługami powiązanymi, takimi jak tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi rynków instrumentów inwestycyjnych i usługi posttransakcyjne. GPW poprzez rozwój rynków obrotu towarami giełdowymi i instrumentami finansowymi opartymi o towary giełdowe dąży do dywersyfikacji i rozwoju działalności w celu dalszego umacniania pozycji regionalnego centrum finansowego i zwiększania jego atrakcyjności dla uczestników rynku" - czytamy w komunikacie.

Według wcześniejszych informacji resort skarbu dopuścił GPW do due diligence TGE. Wstępne oferty, oprócz GPW, złożyły PSE Operator, norweska giełda energii Nord Pool Spot (NPS) i APX.

Na początku września GPW podała, że złożyła niewiążącą ofertę nabycia ok. 80% akcji TGE. Wcześniej prezes GPW Ludwik Sobolewski oceniał, że oferta GPW będzie "bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o możliwości budowania synergii platform obrotu, za to konkurencja będzie na poziomie ceny". Ewentualna transakcja przejęcia TGE przez GPW będzie akceptowana przez UOKiK, więc prezes Sobolewski zaznacza, że proces może trwać kilka miesięcy.

W maju prezes GPW powiedział, że liczy na sfinalizowanie w tym roku przejęcia TGE, a jeśli dojdzie do tej transakcji, GPW nie wyklucza sfinansowania jej poprzez emisję obligacji. Według wcześniejszych informacji, scenariusz polegający na przejęciu TGE przez GPW pozytywnie oceniali przedstawiciele Skarbu Państwa, który ma 22,34% akcji TGE.

Od grudnia 2010 r. GPW ma własny rynek energii elektrycznej, uruchomiony na bazie Internetowej Platformy Obrotu Energią Elektryczną (POEE).

W całej I poł. 2011 roku spółka miała 71,49 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 54,42 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 137,47 mln zł wobec 111,48 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GPW kupuje Towarową Giełdę Energii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl