SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Polsat Plus sfinalizowała sprzedaż Polkomtel Infrastruktury za 7,07 mld zł

Cyfrowy Polsat i Polkomtel, wchodzące w skład Grupy Polsat Plus, sprzedały 8 lipca pakiet 99,99 proc. udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura firmie Cellnex Poland - podał Cyfrowy Polsat w komunikacie prasowym.

Article

W szczególności transakcja obejmowała pasywne i aktywne warstwy mobilnej infrastruktury Grupy Polsat Plus, na które składa się około 7 tys. lokalizacji oraz około 37 tys. różnych systemów on-air, a także sieć transmisyjna.

Sieć rdzeniowa Polkomtelu wraz ze wszystkimi częstotliwościami służącymi do świadczenia klientom w Polsce usług w technologii 5G, jak również w technologiach 2G/3G/LTE pozostaje w posiadaniu Grupy Polsat Plus. Grupa i wchodzący w jej skład Polkomtel, jako operator sieci Plus, cały czas będą dostarczały najwyższej jakości treści i usługi telekomunikacyjne swoim klientom indywidualnym, biznesowym oraz hurtowym.

Cyfrowy Polsat i Polkomtel zawarły w lutym warunkową umowę sprzedaży 99,99 proc. udziałów Polkomtela Infrastruktura (NetCo) na rzecz Cellnex Polska, spółki zależnej hiszpańskiej firmy Cellnex Telecom, za kwotę ok. 7,07 mld zł.

Cellnex podał w piątek w komunikacie, że umowa obejmuje inwestycję o wartości 1,6 mld euro firmy Cellnex oraz dodatkowy program związany z uruchomieniem ok. 1500 lokalizacji, a także inwestycje w sprzęt aktywny, głównie dla 5G, w wysokości ok. 600 mln euro, w ciągu najbliższych 10 lat. Transakcja została sfinansowana z dostępnej gotówki.

Cyfrowy Polsat inwestuje w akcje Netii i eObuwia

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat (należą do niej m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel i Eleven Sports) osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 4,9 proc. do 2,99 mld zł i zysku netto ze 183,8 do 390,4 mln zł. Każdy abonent płaci firmie średnio 90,5 zł miesięcznie, o 6 proc. więcej niż przed rokiem.

Na początku kwietnia Cyfrowy Polsat podpisał umowę kupna od grupy CCC 10 proc. akcji eObuwia za 500 mln zł. Zaznaczył, że jest to inwestycja finansowa. - Ze ściśle określonym sposobem i momentem ewentualnego wyjścia z inwestycji, którym zgodnie z intencją stron byłaby pierwsza oferta publiczna eobuwie.pl (IPO), planowana na 2022 lub 2023 rok, w zależności od warunków rynkowych i innych istotnych czynników - opisano w komunikacie firmy.

W ostatnim okresie Cyfrowy Polsat przejął też znaczącą część akcji Netii. W ramach wezwania ogłoszonego w drugiej połowie czerwca kupił 23,5 proc. walorów, obecnie ma ok. 97,82 proc. akcji Netii.

Cellnex będzie miał ok. 10 mld euro wpływów z Polski

Cellnex poinformował także, że transakcja ta pozycjonuje Polskę jako jeden z głównych rynków na mapie grupy Cellnex, zwiększając przychody Grupy ze sprzedaży na podstawie zawartych kontraktów o ok. 10 mld euro, do ok. 110 mld.

- Świętujemy zarówno długoterminowe partnerstwo strategiczne z jednym z najważniejszych graczy na polskim rynku telekomunikacyjnym, jak i znaczenie i wartość strategiczną umowy, która przynosi dwie ważne korzyści. Po pierwsze, pozwala firmie Cellnex na szybką konsolidację i wzmocnienie swojej pozycji w Polsce po niedawnym przejęciu wież i lokalizacji od Playa. Po drugie, stanowi przykład naszego zaangażowania w ewolucję tradycyjnego modelu operatora wieży w kierunku zintegrowanego modelu zarządzania infrastrukturą telekomunikacyjną, łączącego działanie elementów pasywnych (wież) i elementów aktywnych, takich jak sprzęt transmisyjny, łącza radiowe i światłowód do wieży - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes Cellneksu, Tobias Martinez.

- Uważamy, że aktywne i pasywne współdzielenie sieci ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia łączności mobilnej w przyszłości i gracze mobilni muszą podążać w tym kierunku, aby zapewnić wysokiej jakości usługę dla użytkownika końcowego. Nasze partnerstwo z Cellnexem pozwala na zagęszczenie sieci lokalizacji wykorzystywanych przez naszych klientów, poprzez zastosowanie rozwiązań efektywnych kosztowo. Jako wiodący europejski dostawca infrastruktury telekomunikacyjnej, Cellnex będzie dążyć do optymalizacji inwestycji w sieć komórkową w Polsce z korzyścią dla naszych klientów i środowiska, w którym żyjemy - skomentował Maciej Stec, wiceprezes ds. strategii, Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.

Play sprzedał infrastrukturę pasywną za 6,7 mld zł

W kwietniu br. spółka P4, operator sieci telekomunikacyjnej Play, zawarła umowę sprzedaży za 6,7 mld zł swojej infrastruktury pasywnej firmie On Tower Poland, w której 60 proc. udziałów ma Cellnex Telecom, a 40 proc. Grupa Iliad, nowy właściciel Play.

W komunikacie giełdowym podano, że na podstawie umowy P4 sprzedał zespół składników majątkowych stanowiących organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo wydzielony w ramach przedsiębiorstwa pion infrastruktura, w ramach którego prowadził działalność gospodarczą w zakresie zarządzania i komercjalizacji swojej niezależnej infrastruktury pasywnej. Ta infrastruktura to przede wszystkim ok. 7 tys. wież sieci Play w całym kraju.

Cena transakcji, ustalona na 6,7 mld zł, może podlegać korektom

Jednocześnie P4 zawarł z On Tower Poland umowy serwisowe na okres 20 lat, z możliwością przedłużenia na kolejne okresy dziesięcioletnie, na podstawie których spółka m.in. będzie nadal korzystać ze sprzedanej w ramach tej transakcji infrastruktury pasywnej na potrzeby swojej działalności telekomunikacyjnej.

W spółce On Tower Poland 60 proc. udziałów posiada Cellnex Poland, spółka zależna hiszpańskiego Cellnex Telecom, a 40 proc. udziałów - spółka Iliad Purple należąca do Grupy Iliad, która w listopadzie ub.r. za 9,6 mld zł przejęła 96,7 proc. akcji Play Communications.

Grupa Iliad już w październiku ub.r. porozumiała się co do sprzedaży 60 proc. udziałów On Tower Poland do Cellnex Telecom za 804 mln euro. Cellnex zapowiada, że do 2030 roku wybuduje ok. 5 tys. wież nadawczych w Polsce, zainwestuje w to ok. 1,3 mld euro.

Dołącz do dyskusji: Grupa Polsat Plus sfinalizowała sprzedaż Polkomtel Infrastruktury za 7,07 mld zł

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
popop
Cóz warto wiedziec kto jest włsacicielem tej firmy i dlaczego sa to górale a takze agencja M która wszystko tam monitoruje
odpowiedź
User
popin
każdy ma swojego nadzorce Plus i Play agencje M Orange agencje D a T-mobile agencje B - Polacy nie maja zero a łaczność to krew każdego systemu panstwowego kazdego panstwa
odpowiedź
User
observer
Konkurencja w czarnej d. Nadal jedyne prawdziwe 5G tylko w Plusie
odpowiedź