SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Pracuj ze wzrostem wpływów o 59 proc. 11 proc. z Ukrainy, prawdopodobne odpisy z powodu wojny

W ub.r. Grupa Pracuj osiągnęła wzrost przychodów z umów z klientami o 58,7 proc. do 475,1 mln zł, a jej zysk netto poszedł w górę ze 106,93 do 255,68 mln zł. 10,6 proc. wpływów osiągnęła w Ukrainie. Firma podkreśla, że w br. jest beneficjentem dalszego ożywienia na rynku pracy w Polsce.

Przemysław Gacek, współtwórca i prezes zarządu Grupy PracujArticle

Przychody Grupy Pracuj w Polsce zwiększyły się rok do roku z 264,78 do 424,58 mln zł, a w Ukrainie - z 34,53 do 50,53 mln zł.

W 2021 r. wzrost liczby projektów rekrutacyjnych w serwisie Pracuj. pl wyniósł 65,3 proc. rdr, do 512 tysięcy, przy jednoczesnym wzroście średniej ceny projektu rekrutacyjnego do 745 zł (z 731 zł w 2020 roku).

W przypadku ukraińskiego serwisu Robota. ua, łączna liczba projektów rekrutacyjnych w 2021 r. podwoiła się i sięgnęła 1,15 miliona, w tym liczba płatnych projektów rekrutacyjnych wzrosła do 608 tysięcy, tj. o 44,4 proc. rdr. Średnia cena płatnego projektu rekrutacyjnego na Robota. ua wyniosła 83 zł (wobec 82 zł rok wcześniej).

W 2021 r. z serwisów Grupy Pracuj korzystało średnio 8,3 mln użytkowników miesięcznie, z czego 4,4 mln w Polsce, a 3,9 mln w Ukrainie. Na portalach Grupy, z których kluczowym pozostaje największy w Polsce serwis rekrutacyjny Pracuj. pl, każdego dnia dostępnych było przeciętnie 182 tys. ofert pracy.

Liczba aktywnych klientów korzystających z systemu eRecruiter w 2021 roku wzrosła natomiast o 11 proc. rdr, do blisko 1,6 tysiąca.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Ostatnie lata pokazują nam rosnący potencjał rozwiązań wspierających działy HR nie tylko w rekrutacji, lecz także w budowaniu zaangażowania pracowników czy komunikacji wewnętrznej. Z tego względu w 2021 roku wprowadziliśmy do sprzedaży platformę Worksmile, która umożliwia zarządzanie benefitami i tworzenie skutecznej komunikacji z pracownikami. W 2022 roku będziemy intensyfikować nasze działania i wzmacniać obszar HR Tech jako kluczowy w rozwoju Grupy - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Przemysław Gacek, prezes firmy.

850 pracowników w Grupie Pracuj, 54 mln zł na marketing

Wśród wydatków operacyjnych Grupy Pracuj procentowo zdecydowanie najmocniej zwiększyły się te na marketing - z 16,08 do 54,13 mln zł.

Natomiast koszty świadczeń pracowniczych poszły w górę ze 108,88 do 146,68 mln zł, a pozostałych usług obcych - z 16,21 do 24,54 mln zł. Średnia liczba pracowników w firmie wzrosła z 789 do 853.

Skorygowany zysk EBITDA firmy poszedł w górę o 73,5 proc. do 257,3 mln zł, zysk operacyjny - ze 136,11 do 227,51 mln zł, a zysk netto - ze 106,93 do 255,68 mln zł.

Grupa Pracuj otwarta na przejęcia

- 2021 rok był dla nas pod wieloma względami szczególny. Rosnące zapotrzebowanie pracodawców na rekrutację online i nowoczesne technologie dla HR pozwoliły na wypracowanie bardziej niż zadawalających wyników finansowych. Korzystając z tego trendu systematycznie rozbudowywaliśmy nasze flagowe produkty oraz uzupełnialiśmy ofertę o zupełnie nowe rozwiązania - opisał Przemysław Gacek

- Z kolei sam koniec roku przyniósł nam debiut na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Uzbrojeni w nowe doświadczenia oraz wsparcie akcjonariuszy będziemy dalej rozwijać się poprzez innowacje w ramach Grupy oraz poprzez kolejne akwizycje - dodał.

Jak poinformował dyrektor finansowy Gracjan Fiedorowicz, na koniec 2021 r. Grupa nie posiadała żadnych zobowiązań z tytułu kredytów, a wartość zobowiązań krótkoterminowych, po wyłączeniu tych wynikających z umów z klientami, spadła do poziomu 68,1 mln zł, wobec 77,6 mln zł w 2020 roku.

- Jesteśmy dzięki temu w bardzo korzystnej sytuacji rynkowej. Mamy gotówkę i jesteśmy otwarci na potencjalne akwizycje. Analizujemy rynek i skupiamy się na rozwoju - dodał Fiedorowicz.

Na koniec ub.r. Grupa Pracuj na rachunkach i lokatach miała 184,7 mln zł, wobec 135,2 mln zł rok wcześniej.

Grupa Pracuj korzysta z ożywienia na rynku pracy

Jak ocenia Grupa Pracuj, w pierwszych miesiącach br. jest beneficjentem dalszego ożywienia na rynku pracy w Polsce.

- Rosnące wymagania płacowe, a co za tym idzie większa aktywność kandydatów i pracodawców, przekładają się na zwiększające się budżety rekrutacyjne w firmach. Na obraz polskiego rynku pracy w tym roku wpłynie także z pewnością dramatyczna sytuacja w Ukrainie - napisano w sprawozdaniu firmy.

Grupa Pracuj na warszawskiej giełdzie zadebiutowała pod koniec ub.r., w ofercie pierwotnej sprzedano 22,2 proc. istniejących akcji po 74 zł za sztukę. Po wybuchu wojny w Ukrainie kurs firmy zmalał z ok. 70 do 48 zł.

W piątek o godz. 10 akcje Grupy Pracuj drożały o 4,4 proc. do 68,90 zł. Większościowym akcjonariuszem jest Przemysław Gacek wraz z Frascati Investments, ma 52,96 proc. walorów firmy.

Możliwe odpisy z powodu wojny

Grupa Pracuj analizuje konieczność dokonania odpisów w związku z wojną w Ukrainie. Zarząd ocenia, że takie odpisy mogą się pojawić - poinformowali przedstawiciele zarządu podczas piątkowej wideokonferencji.

- Ocenę robiliśmy na 31 grudnia i wtedy (...) nie było przesłanek, by twierdzić, że odpis należałoby zrobić na koniec roku. Oczywiście sytuacja się zmieniła i obecnie prowadzimy analizę, czy odpisy należy zrobić, czy nie - mówimy o dniu bilansowym 31 marca. Należy się spodziewać, że prawdopodobnie odpisy mogą się pojawić - powiedział dyrektor finansowy Gracjan Fiedorowicz.

- O szczegółach będziemy informować - dodał.

Dołącz do dyskusji: Grupa Pracuj ze wzrostem wpływów o 59 proc. 11 proc. z Ukrainy, prawdopodobne odpisy z powodu wojny

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nn
To może czas na podwyżki dla pracowników a nie ochłap poniżej inflacji.
odpowiedź