SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Pracuj zwiększyła wydatki reklamowe. Na Ukrainie bez 70 proc. wpływów i z 6 mln zł straty

W zeszłym kwartale Grupa Pracuj przy wzroście przychodów ze 116,7 do 138,2 mln zł zanotowała spadek zysku netto ze 122,7 do 47,2 mln zł. Na Ukrainie wpływy firmy poszły w dół z 12,3 do 3,7 mln zł, a wynik operacyjny - z 3,1 mln zł zysku do 6,1 mln zł straty.

Przemysław Gacek, współtwórca i prezes zarządu Grupy PracujArticle

Skorygowana EBITDA Grupy Pracuj w drugim kwartale 2022 r. wyniosła 81,1 mln zł - wynika z raportu półrocznego. Konsensus PAP Biznes zakładał 77,3 mln zł skorygowanej EBITDA.

Zysk netto j.d. w drugim kwartale 2022 r. wyniósł 49,4 mln zł, wobec 50,1 mln zł konsensusu, a skonsolidowane przychody 138,2 mln zł, w porównaniu do oczekiwanych przez rynek 134,4 mln zł. EBIT w drugim kwartale wyniósł 67,4 mln zł, podczas gdy konsensus zakładał 63,1 mln zł zysku.

W całym pierwszym półroczu 2022 r. skorygowana EBITDA Grupy Pracuj wzrosła o 29 proc. rdr do 160,9 mln zł. Zysk netto j.d. wyniósł 104,5 mln zł, przychody 280,3 mln zł, a EBIT 136,1 mln zł. Skorygowana marża EBITDA wyniosła 57,4 proc. w porównaniu z 57,3 proc. w pierwszej połowie 2021 roku i 54,2 proc. w całym ubiegłym roku.

Ceny na Pracuj.pl 11 proc. w górę

Jak podała grupa, wzrost przychodów wynikał przede wszystkim z wysokiej liczby oraz wyższych średnich cen projektów rekrutacyjnych zakupionych przez pracodawców w serwisie Pracuj .pl.

Liczba sprzedanych projektów rekrutacyjnych w serwisie Pracuj .pl w omawianym okresie sięgnęła 297 tysięcy, co oznacza wzrost o 24,3 proc. rdr, przy jednoczesnym wzroście ich średnich cen o 10,8 proc. rdr.

"Rynek technologii HR rozwija się w zawrotnym tempie. Praca w modelu zdalnym i hybrydowym oraz rosnące znaczenie technologii w całym obszarze HR sprawia, że firmy chętnie sięgają po efektywne rozwiązania ułatwiające pozyskanie nowych pracowników i skracające czas rekrutacji. Dotyczy to także utrzymania i rozwoju pracowników oraz zarządzania procesami prowadzonymi przez zespoły HR. Grupa Pracuj ma ambicję wspierać swoich klientów w całym tym zakresie, dlatego systematycznie wdrażamy nowe rozwiązania w obszarze podstawowej działalności oraz poszukujemy takich, które uzupełnią naszą ofertę" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Przemysław Gacek.

Jak poinformował Rafał Nachyna, członek zarządu i dyrektor operacyjny Grupy Pracuj, w pierwszej połowie roku uruchomione zostały Nowe Profile Pracodawców, a użytkownicy otrzymali możliwość multiaplikowania, nawet na 5 ofert jednocześnie w ramach rozwoju funkcji „one-click apply”, która skraca proces.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

"Nasza aplikacja mobilna cieszy się ogromnym zainteresowaniem, za jej pośrednictwem zostało wysłanych 30 proc. wszystkich CV w pierwszych sześciu miesiącach 2022 roku. Z kolei w drugiej połowie roku, wychodząc naprzeciw potrzebom naszych mniejszych klientów uruchamiamy Elastyczny Cennik w kanale e-commerce, który zwiększa dostępność oferty serwisu Pracuj .pl dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw" - dodał.

Liczba aktywnych klientów korzystających z systemu eRecruiter wspierającego rekrutację, oferowanego w modelu abonamentowym (SaaS), na koniec czerwca 2022 roku przekraczała 1.700 i była o 14,6 proc. wyższa niż przed rokiem.

W zeszłym kwartale wydatki pracownicze Grupy Pracuj zwiększyły się z 37,1 do 40,7 mln zł, koszty marketingowe - z 4,6 do 9,3 mln zł, a koszty pozostałych usług obcych - z 4,1 do 13,3 mln zł.

Na Ukrainie duże spadki

Grupa podała, że przychody z rynku polskiego w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku stanowiły blisko 95 proc. całkowitych jej przychodów.

"Spadek udziału przychodów z rynku ukraińskiego do nieco ponad 5 proc. wynika z ograniczenia działań rekrutacyjnych wskutek toczącego się konfliktu zbrojnego" - dodano.

Łączna liczba projektów rekrutacyjnych w należącym do Grupy Pracuj serwisie Robota .ua w pierwszym półroczu 2022 roku wyniosła 281 tysięcy (wobec 498 tysięcy w tym samym okresie 2021 roku), z czego liczba płatnych projektów rekrutacyjnych wyniosła 146 tysięcy (wobec 273 tysięcy przed rokiem).

Przed rokiem, w pierwszym półroczu 2021 r. przychody grupy wyniosły 217,6 mln zł, zysk netto j.d. 157,3 mln zł, a EBIT 108,9 mln zł.

Raportowana EBITDA w pierwszym półroczu 2022 r. wyniosła 142,3 mln zł, a skonsolidowany zysk netto 102,2 mln zł, wobec 158,1 mln zł przed rokiem. Po skorygowaniu ubiegłorocznych wyników o wpływ zdarzeń jednorazowych, zysk netto w pierwszej połowie tego roku wzrósł o 16,8 proc. rdr.

Pod koniec czerwca br. Grupa Pracuj sfinalizowała przejęcie 100 proc. udziałów w softgarden, wiodącego gracza na rynku systemów wspierających procesy rekrutacji w Niemczech. Grupa Pracuj będzie konsolidować wyniki softgarden począwszy od trzeciego kwartału br.

Pod koniec ub.r. Grupa Pracuj zadebiutowała na warszawskim rynku giełdowym. W poniedziałek na koniec sesji jej akcja kosztowała 34,75 zł, co daje kapitalizację w wysokości 2,37 mld zł. Od początku br. kurs zmalał o 49,8 proc.

Większościowym akcjonariuszem spółki jest Przemysław Gacek z Frascati Investments, ma walory stanowiące 52,9 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu.

Dołącz do dyskusji: Grupa Pracuj zwiększyła wydatki reklamowe. Na Ukrainie bez 70 proc. wpływów i z 6 mln zł straty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl