SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Akson Studio z 3 mln zł zysku, wzrost napędzają seriale dla Netflixa

W ciągu dwóch lat skala biznesu Akson Studio podwoiła się, m.in. dzięki filmom fabularnym i kręconym dla Netflixa serialom „Sexify” i „Gry rodzinne”. Spółka w ub.r. przy 82,1 mln zł przychodów sprzedażowych zarobiła na czystko 3,1 mln zł.

Kadr z serialu „Gry rodzinne”, fot. Jarosław Sosiński / materiały prasowe NetflixaArticle

Rok do roku wpływy sprzedażowe Akson Studio zwiększyły się o 59 proc. - z 52,2 do 83,13 mln zł. Spółka kontynuowała produkcje serialowe dla czołowych nadawców telewizyjnych: dla Telewizji Polskiej zrealizowała czwarty i piąty sezon „Wojennych dziewczyn”, dla Polsatu - kolejne dwie serie „Przyjaciółek” (i zaczęła prace nad dalszą), a dla TVN - drugi sezon „Szadzi”.

 

Dla TVP firma nakręciła też serial „Krucjata” (według scenariusza Wojciecha Tomczyka) i serię „Kto ratuje jedno życie” złożoną z trzech filmów: „Ciotka Hitlera”, „Bracia” i „Cudak”. Na zlecenie nadawców Akson Studio produkuje również filmy, w ub.r. zrealizowało „To musi być miłość” dla Polsatu i „Teściowie” dla TVN”.

Z kolei we współpracy z TVP wyprodukowała film „Filip” na podstawie książki Leopolda Tyrmanda (obraz dostał Srebrne Lwy na niedawnym festiwalu w Gdyni), a także film „Pogrom 1905” i będący jego rozwinięciem serial.

Będą kolejne sezony „Sexify” i „Gier rodzinnych”

Do wzrostu przychodów Akson Studio znacząco przyczyniły się produkcje dla Netflixa. Od 2020 roku firma nakręciła dla platformy dwie serie „Sexify” (premierę drugiej zapowiadano na jesień br.) i pierwszy sezon „Gier rodzinnych”, który pojawił się na niej pod koniec sierpnia br. Powstanie druga seria „Gier rodzinnych”, początek zdjęć zaplanowano na przełomie bieżącego i przyszłego roku.

 

W 2020 roku Netflix kupił od Akson Studio prawa do horroru „W lesie dziś nie zaśnie nikt”. Jesienią ub.r. na platformie pojawił się drugi film pod tym tytułem.

Na koniec ub.r. wartość swoich produkcji pozostających w toku Akson Studio określiło na 71,91 mln zł. Kolejne dwie serie „Wojennych dziewczyn” wyceniono na 16,31 mln zł, serial „Gry rodzinne” na 14,01 mln zł, film „Pogrom 1905” na 13,4 mln zł, a film „Filip” na 13,1 mln zł. Przy drugim sezonie „Sexify” zapisano 6,96 mln zł, a przy serialu stanowiącym rozwinięcie filmu „Pogrom 1905” - 5,19 mln zł.

Wynik firmy ze zmiany stanu produktów zwiększył się w ub.r. z 21,93 do 23,19 mln zł. Skalę wzrostu jej działalności pokazuje suma przychodów i wyniku ze zmiany stanu produktów: w 2019 roku wyniosła 49,28 mln zł, rok później - 74,13 mln zł, a w ub.r. - 106,32 mln zł.

Dodatkowo w ub.r. spółka pozyskała 1,75 mln zł dotacji.

Koszty 41 proc. w górę

Wydatki operacyjne Akson Studio sięgnęły w ub.r. 104,4 mln zł, po wzroście rok do roku o 41,3 proc. Koszty usług obcych zwiększyły się z 59,35 do 87,9 mln zł, a wynagrodzeń - zmalały z 12,43 do 11,56 mln zł.

Zysk sprzedażowy firmy poszedł w górę z 261,7 tys. zł do 1,92 mln zł, zysk operacyjny - ze 113 tys. zł do 3,61 mln zł, a zysk netto - z 33,1 tys. zł do 3,14 mln zł. Spółka osiągnęła pierwszy znaczący zysk netto od czterech lat - w 2017 roku wyniósł on 1,89 mln zł.

Zeszłoroczny zysk netto Akson Studio zasili kapitał zapasowy, o czym zdecydowali prezes firmy Michał Kwieciński (ma 60 proc. jej udziałów) i wiceprezes Jan Kwieciński (40 proc.).

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2021 r., a poprzedni - 2020 r.

Dołącz do dyskusji: Akson Studio z 3 mln zł zysku, wzrost napędzają seriale dla Netflixa

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mgr z MBA
Netlix uratował ich przed zamknieciem kiedy to TVN przestaje produkować filmy, TVP ma swoich patriotycznych producentów a Polsat ma swoje firmy producenckie. Powinni całować Netflixa po .....
odpowiedź
User
Z
Przed jakim zamknięciem? :D
odpowiedź