SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Hala odlotów” znów na antenie. Kulturalne „nowe otwarcie” Telewizji Polskiej

W Nowy Rok TVP1 znów pojawi się „Hala odlotów”, która spadła z anteny niemal osiem lat temu. - W anturażu „Hali odlotów” Telewizja Polska otwiera się na nowe myślenie o kulturze. To na razie jednorazowe wydanie specjalne - mówi Katarzyna Janowska, związana z Onetem, która poprowadziła program. W odcinku gośćmi będą m.in. Agnieszka Holland i Andrzej Seweryn.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

„Hala odlotów” to talk-show poświęcony tematyce kulturalnej, społecznej i psychologicznej. Jego prowadzący wychodzili od aktualnych wydarzeń wzbudzających emocje i kontrowersje, które były pretekstem do dyskusji na szerszej płaszczyźnie. Program był emitowany w TVP Kultura od 2012 r. do stycznia 2016 r., a prowadzili go Janowska i Max Cegielski. Zniknął po odejściu Janowskiej z TVP, co nastąpiło po nominacji Jacka Kurskiego na prezesa telewizji publicznej.

W czwartek nagrano wydanie specjalne programu, pierwsze po ośmioletniej przerwie.

- Tomasz Sygut (dyrektor generalny TVP - przyp.) poprosił mnie, by zrobić symboliczne nowe otwarcie, jeśli chodzi o kulturę w Telewizji Polskiej. Zaproponowałam, by odwołać się do programu, który był znany i miał swoich widzów. To nie jest odtworzenie „Hali odlotów”, bo zrobiliśmy to wydanie specjalne w trzy dni. Zbudowaliśmy długi stół przy którym zasiedli goście. Poprowadziłam ten program jako dziennikarka Onetu - mówi Wirtualnemedia.pl Katarzyna Janowska. 

Janowska od lat związana jest z Ringier Axel Springer Polska. Prowadzi program “Onet Rezerwacja” i pisze felietony dla “Newsweeka”. 

- Zależy mi na tym, by kultura była miejscem spotkania ludzi o różnych światopoglądach. Obdzwoniłam wielu artystów i wszyscy bardzo pozytywnie zareagowali na ten pomysł. Szukaliśmy ludzi kultury związanych światopoglądowo z PiS. Z nich na udział w programie zgodził się tylko Piotr Bernatowicz, który jest szefem CSW Zamek Ujazdowski z nominacji byłego ministra Glińskiego - dodaje Janowska.

Gośćmi odcinka poza Bernatowiczem byli Maja Kleczewska, Matylda Damięcka, prof. Aleksandra Przegalińska, Maciej Hamela, Daniel Rycharski, a także Andrzej Seweryn i Agnieszka Holland, dawno niewidziani w studiach TVP. W ostatnich latach byli oni bohaterami jedynie negatywnych materiałów w programach informacyjnych TVP.

W noworocznym odcinku prowadząca porozmawiała z zaproszonymi gośćmi o kulturze przyszłości, najważniejszych wyzwaniach oraz zadaniach stojących przed twórcami, a także o tym, jak media publiczne mogą informować i współtworzyć nowoczesną, pluralistyczną kulturę.

Emisja specjalnego wydania „Hali odlotów” planowana jest 1 stycznia 2024 r. o godz. 17.35 na antenie TVP1. Na razie nie ma decyzji po powrocie programu na stałe do TVP. 

Archiwalne odcinki „Hali odlotów” cały czas znaleźć można w serwisie TVP VOD. 

W zeszłą środę zmieniona rada nadzorcza TVP powołała na stanowisko prezesa TVP Tomasza Syguta. Dyrektorem programowym spółki został Sławomir Zieliński. W środę minister kultury i dziedzictwa narodowego postawił TVP w stan likwidacji - likwidatorem jest Daniel Gorgosz. 

Dołącz do dyskusji: „Hala odlotów” znów na antenie. Kulturalne „nowe otwarcie” Telewizji Polskiej

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sfsfs
Pluralizm poglądów będzie w tym programie jak w ..Loży Prasowej'
odpowiedź
User
Dziennikarz
Przepraszam, panie Prezesie. To jest to nowe otwarcie? To jest nowy rozdział w obszarze kulturalnym w telewizji. Cofamy się do okresu sprzed 2015. I nie zmienia się nic, jak to rapował Rychu Peja. Naprawdę nie ma twórców w internecie albo w mniejszych środkach masowego przekazu, którzy mogliby poprowadzić różne formaty? To jest misja? Naprawdę macie aż tak krótką ławkę. Wierzyłem w ten projekt, patrząc na takie działania? Nie ma sensu.
odpowiedź
User
Monika
Janowska jest bardzo pretensjonalna i nieciekawa. Nie przechodzi przez ekran. Nie potrafi zadawać dociekliwych pytań, ale bardzo siebie kocha. Tomasz Sygut już widać, że jest przeciętniakiem bez pomysłów. 19:30 jak telewizja osiedlowa z lat 90 tych. Szkoda.
odpowiedź