SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Izba Handlu nie chce powrotu handlowych niedziel. Sprzeciwiają się zamiarom posłów

Polski handel od kilku lat działa w ramach sześciodniowego tygodnia pracy. Powrót do poprzedniego formatu będzie się wiązać z olbrzymi kosztami dla przedsiębiorstw - ostrzega Polska Izba Handlu. Organizacja sprzeciwia się zamiarom części posłów.

Co dalej z niedzielami handlowymi? (fot. Shutterstock)Co dalej z niedzielami handlowymi? (fot. Shutterstock)

Wielu konsumentów zastanawiało się po zmianie władzy, czy nowy rząd zdecyduje się znieść budzące wiele kontrowersji przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę. Grupa posłów postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i przygotowała projekt ustawy mającej na celu przywrócenie dwóch handlowych niedziele w miesiącu. Nowe przepisy trafią do pierwszego czytania na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w dniach 12-14 czerwca.

Handel w niedzielę bez zakazu? PIH zabrał głos

Swój sprzeciw wobec możliwej zmiany prawa wyraziła Polska Iza Handlu. Jak podaje portal Dlahandlu.pl, instytucja zrzeszająca polskie biznesy dostrzega poważny problem z powrotem siedmiodniowego tygodnia pracy. Zdaniem PIH rodzime biznesy przyzwyczaiły się od 2018 roku do operowania w ramach krótszego tygodnia pracy i dostosowały do niego swoje działania. Ewentualny powrót do pracy w dwie niedziele w miesiącu wiązałby się więc ze sporymi kosztami.

Czytaj też: GUS podał wskaźniki sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym i miesięcznym

W swojej opinii do projektu ustawy izba zaznacza, że firmy musiałyby zapewnić pracownikom podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę lub oferować im dni wolne w środku tygodnia. To zaś mogłoby uczynić otwarcie sklepów w te dni nieopłacalnym. Podkreślono ponadto, że nowe przepisy przyjęte w takiej formie wejdą w trakcie roku obrotowego, a to dodatkowo obciążyłoby zwłaszcza małych przedsiębiorców.

Z tego powodu PIH apeluje o odrzucenie projektu ustawy i przemyślenie na nowo zmian, które okażą się korzystne tak dla konsumentów, jak i handlowców.

Dołącz do dyskusji: Polska Izba Handlu nie chce powrotu handlowych niedziel. Sprzeciwiają się zamiarom posłów

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dh
Handlowcy mogliby zamknąć sklepy np. jeszcze w poniedziałek, skoro otwieranie tak ich kosztuje.
odpowiedź
User
Nickpick
Kupiłbym więcej, gdybym mógł w niedziele. Ale sklepy nie chcą moich pieniędzy.
odpowiedź
User
m.
Czyli wniosek taki, że zamknięty sklep przynosi zyski, a otwarty naraża wszystkich na niemałe koszty.
odpowiedź