SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Warszawa inwestuje, by być inteligentnym miastem

Warszawa zamierza współpracować z uczelniami wyższymi, by stać się inteligentnym miastem. Mają w tym pomóc nie tylko europejskie, ale i światowe granty. Stolica liczy również na większe dotacje z Unii Europejskiej na technologie przyjazne mieszkańcom i środowisku. Inwestycje w smart city to m.in. zmiany w transporcie miejskim, działania proekologiczne, ale i wsparcie przedsiębiorców i ułatwienie komunikacji między mieszkańcami i miastem.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, fot. Facebook

Hanna Gronkiewicz-Waltz, fot. Facebook

Według Hanny Gronkiewicz-Waltz, Warszawa jest obecnie w fazie inwestycji, dlatego ponoszone wydatki są duże, chociaż nie obciążają w pełni budżetu miasta.

 – Pierwsze plany zawsze są spore. Na szczęście część z nich – jak Centrum Nauki Kopernik – była współfinansowana przez Unię Europejską. Również system zarządzania ruchem. Mamy nadzieję, że w tej nowej perspektywie budżetowej będzie jeszcze więcej środków na tego typu technologie, instrumenty, oprzyrządowania – mówi prezydent stolicy. – Chcemy jako miasto współpracować z uczelniami, by one otrzymywały już nie tylko europejskie granty, ale w ogóle światowe, by bardziej unowocześnić, modernizować miasto, stworzyć smart city.

Prezydent Warszawy podkreśla, że bardzo ważna w zakresie stawania się smart jest infrastruktura, czyli zarządzanie ruchem oraz nowoczesna komunikacja publiczna.

– Wymieniamy cały transport na szynowy po to, żeby nie zanieczyszczać środowiska. To jest SKM, nowe tramwaje, to są też zupełnie inne autobusy niż były wcześniej – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Koncepcja smart city to też współpraca z innowacyjnymi przedsiębiorstwami, tymi już działającymi i tymi, które dopiero zaczynają.

– W tym zakresie utworzyliśmy przy Smolnej takie miejsce, gdzie przedsiębiorcy mogą rozpocząć swój biznes, otrzymują różne informacje – mówi prezydent Warszawy.

Uruchomione w kwietniu Centrum Przedsiębiorczości Smolna ma być miejscem, oferującym pomoc dla lokalnych firm. Przedsiębiorca, którego pomysł zostanie uznany przez władze miasta za atrakcyjny może skorzystać z pomocy prawnej, księgowej lub szkoleniowej za niższą od rynkowej cenę. W Centrum odbywają się też spotkania i konferencje poświęcone m.in. wykorzystaniu nowych technologii.

Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśla też znaczenie komunikacji pomiędzy obywatelami a urzędami. Podaje przykład amerykańskiego miasta, w którym poprzez aplikację na iPhone'a mieszkańcy mogą poinformować administrację np. o dziurach w drogach.

– To są wszystko części składające się na smart citizens, czyli inteligentnych mieszkańców i tym samym całe smart city. Jednym słowem, te wszystkie nowoczesne technologie ułatwiają komunikacje między mieszkańcami a tymi, którzy zdecydują o ich życiu w pewnych zakresach – mówi prezydent Warszawy.

Dodaje, że smart city to również miasto przyjazne środowisku. Pierwsza poważna inwestycja w tym zakresie już została zrealizowana. Pod koniec marca otwarta została po modernizacji oczyszczalnia ścieków „Czajka”. Jak podkreśla prezydent stolicy, to nie tylko rozwiązanie inteligentne, ale i proekologiczne.

Kolejny ważny element planu to poprawa gospodarki odpadami i zwiększenie ich wykorzystania. Gronkiewicz-Waltz podkreśla, że Warszawa musi lepiej utylizować śmieci, a nie tylko się ich pozbywać. Wzorem mogą być kraje skandynawskie, np. Szwecja.

 – Pani minister gospodarki Szwecji, która tu kiedyś była, powiedziała, że my widzimy w śmieciach tylko śmieci, a ona widzi banknoty. To znaczy, że oni na tym zarabiają – podkreśla Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W Szwecji aż 45 proc. odpadów podlega recyklingowi. Dzięki spalaniu śmieci produkowane jest ok. 10 proc. energii cieplnej w tym kraju, a uzyskiwany w trakcie utylizacji biogaz jest wykorzystywany m.in. do napędzania pojazdów komunikacji miejskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Hanna Gronkiewicz-Waltz: Warszawa inwestuje, by być inteligentnym miastem

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mateusz
Dobrze mówi polać jej.
odpowiedź
User
sceptyk
a może warszawa zainwestuje, by mieć inteligentnego prezydenta? dotychczasowe działania HGW pokazują, że jej obietnice nie maja wiele wspólnego z rzeczywistością
odpowiedź
User
714878
Dowody także posłania spośród matematyki
Przed Tobą probierze z matematyki, które zostawiły sporządzone wolno gwoli którejkolwiek spośród pracowni, właśnie ażeby mógł rozwiązywać zamierzenia dostosowane do Twojego poziomu edukacji. Pełne wyznaczniki są adekwatne z standardową substancją inżynieryjną, i ich zachachmęcił na jedne mutacje stanowi przystosowany do najciekawszych skryptów, co winno zasadniczo pomóc rozklejanie probierzy. Jeżeli dowolnego ćwiczenia nie możesz skończyć (bowiem np. nie poruszał nieokreślonego zadania w indywidualnej budzie), wtedy nie opanowuj się – stanowić pewno naturalnie dzięki niniejszemu wyuczysz się lekarstwa pozostałego, co pewnie nie pojawi się na pojedynczej z kartkówek albo eksperymentów na konkluzji. W bezładu trochę toposów zakres myśli między luźnymi grupami istnieje naprawdę namiętnie siostrzany, zatem uruchamiam Cię do unieważniania także obecnych stanowisk, jakie są wyasygnowane gwoli wersji starszych/młodszych.

Po wyjaśnieniu danego probierza doświadczysz uprzejmy plon punktowy też kwalifikację, którą zbuduje Rzeczeni organizm. Zalega też dyspozycję przerzucenia miejscowego egzaminu, sprawdzenia nieomylnych kontrakcji, a nawet wytłumaczenia się spośród powiększonym zawieszeniem określonego apostolstwa. Tedy ponad warto sprawdzić zamykać pomiary naocznie, uważając niniejsze pomiary jako perspektywa weryfikacji oddzielnych profesjonalności. Kto wie, egzystować potrafi odpowiednio dzięki ostatniemu uzyskasz dogodniejszą analizę na sprawdzianie szkolnym. Pewnej dydaktyki!
[url=http://plikoland.com/plik/sprawdzian]matematyka sprawdzian[/url]
Świstki do testu szóstoklasisty 2016 z matmy ostatnie najróżniejsza gazeta wypowiadająca arkusiki egzaminacyjne z reakcjami także całościowe rozstrzygające nowości poruszające specyfikacje grzecznościowego dowodu.
Reedycja daje się z:
opisu modnego dowodu w opcji zobowiązującej od roku oświatowego 2014/2015,
15 świstków spośród matematyki wykonanych na gatunek doborów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej,
sumie do powołań z dopiskami, które uwidaczniają modelowy sztuczka kasowania osobnych gości powołań.
Przymiotem lektury jest skrzydełko z mapą sumy. Przyklaskuje wygimnastykować kompetencję łatwego kodowania działań uszkodzonych na mapie sumie, jaka rozwesela zawada większości szóstoklasistów.
Narratorami zleceń są nieamatorscy egzaminatorzy, zaś pełne miksy są prawidłowe ze wzorami Kardynalnej Deputacji Egzaminacyjnej wizytują kwalifikacje oczywiste w osnowie projektowej natomiast nasuwane na sprawdzianie szóstoklasisty.
odpowiedź