SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Specyfikacja HbbTV 2.0.3 gotowa. Likwidacja nieużywanych elementów i aktualizacja funkcji

Stowarzyszenie HbbTV zakończyło prace nad aktualizacją do swojej podstawowej specyfikacji HbbTV 2.0.3. W nowej wersji standardu usunięto niektóre funkcje, które nie były wykorzystywane. Dojdzie z kolei wsparcie dla rozszerzeń W3C Media Source,  nastąpią także zmiany w MPEG DASH.

HbbTV, czyli Hybrid broadcast broadband TV to połączenie treści dosyłanych przez nadawcę telewizyjnego i zawartości dostępnej przez internet.

Aby korzystać z usługi, trzeba podłączyć telewizor typu connected tv z aktywną funkcją odbioru HbbTV, zarówno do anteny z sygnałem telewizyjnym, jak i do sieci internetowej.

Telewizja hybrydowa daje dostęp m.in. do zapowiedzi programów, internetowych serwisów informacyjnych, prognozy pogody, serwisów sportowych, w tym np. statystyk z meczów na żywo.

Czytaj także: Emitel przez kolejne 10 lat będzie obsługiwał stacje z MUX-3, jest nowa umowa z TVP

HbbTV 2.0.3 w 2021 roku

Obecnie najnowszym standardem telewizji hybrydowej (która funkcjonuje także w Polsce) jest HbbTV 2.0.2. Teraz Stowarzyszenie HbbTV poinformowało, że zakończyło prace nad aktualizacją do specyfikacji HbbTV 2.0.3.

Stowarzyszenie zaznacza, że po raz pierwszy i w oparciu o doświadczenia zgromadzone przez miliony odbiorców i setki usług na całym świecie usunęło niektóre funkcje i zamierza usunąć inne także w przyszłości. Np. nigdy nie używane elementy synchronizacji multimediów, ekran towarzyszący i funkcje CI Plus zostały usunięte, podobnie jak wsparcie dla napisów teletekstowych w treściach OTT.

Według zapowiedzi niektóre istniejące funkcje HbbTV zostaną zaktualizowane zgodnie ze zmianami na rynku. W nowej wersji standardu dodane zostanie wsparcie dla rozszerzeń W3C Media Source. Z kolei wsparcie dla MPEG DASH będzie rozszerzone o CMAF. 

W wypadku MPEG DASH aplikacje będą w stanie zapytać, czy wdrożenie obsługuje tryb szyfrowania „cbcs" pierwotnie używane przez Apple, ale teraz staje się powszechne w wielu systemach DRM. Zgodnie z planem standard HbbTV 2.0.3 zostanie udostępniony w lipcu 2021 r.

Czytaj także: Rozwój telewizji hybrydowej pozytywnie wpłynie na rynek telewizorów

Dołącz do dyskusji: Specyfikacja HbbTV 2.0.3 gotowa. Likwidacja nieużywanych elementów i aktualizacja funkcji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl