SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

HBO zleciło 14 filmów o epidemii. Wśród reżyserów Borcuch, Treliński, Żuławski, Skolimowski i Skonieczny

HBO Europe realizuje serię „W domu” obejmującą 14 filmów krótkometrażowych o okresie epidemii koronawirusa. Przygotowują je znani reżyserzy, m.in. Jacek Borcuch, Andrzej Dragan, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Skonieczny i Małgorzata Szumowska. Filmy zostaną wyemitowano już za kilka tygodni.

Kadr z filmu Andrzeja Dragana w ramach serii "W domu"Article

W ramach projektu „W domu” HBO Europe twórcom wyznaczono konkretne zadanie: mają samodzielnie przygotować maksymalnie 10-minutowe filmy rozgrywające się tu i teraz. Zdjęcia muszą być realizowane z przestrzeganiem restrykcji wprowadzonych na czas pandemii. Twórcy mają natomiast pełną dowolność co do formy i gatunku filmów.

W projekcie bierze udział 16 reżyserów: Jacek Borcuch, Andrzej Dragan, Krzysztof Garbaczewski, Renata Gąsiorowska, Magnus von Horn, Paweł Łoziński, Jan P. Matuszyński, Tomek Popakul, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Skonieczny, Małgorzata Szumowska razem z Michałem Englertem, Mariusz Treliński, Anna Zamecka z Sung Rae Cho oraz Xawery Żuławski.

- Dla każdego z nas sytuacja wywołana przez epidemię koronawirusa jest jak wezwanie do tablicy. Nie wiemy, jak odpowiedzieć na to, czego doświadczamy, nie potrafimy tego ocenić inaczej niż przez pryzmat chwilowych emocji, które zmieniają się w trakcie. Żeby dokonać ewaluacji, wyciągnąć wnioski na pewno potrzeba czasu i dystansu, tym niemniej zapis tego stanu, zapis obecności w nim, prawdziwej, mocnej, wyrazistej, wydaje się wyjątkowo cenny. Dlatego poprosiliśmy o próbę takiego zapisu „tu i teraz" wspaniałych, twórczych ludzi, wychodząc z założenia, że to artyści konstytuują w zbiorowej pamięci obrazy wydarzeń i dzięki nim i ich świadectwom po czasie my - odbiorcy, możemy się do odnieść, skonfrontować własne wspomnienia i przeżycia - opisuje Iza Łopuch, szefowa produkcji HBO Polska.

- Bardziej niż kiedykolwiek telewizja i film łączą ludzi. Każdy z powstałych w ramach projektu filmów opowie mocną, osobistą historię opartą na wspólnym doświadczeniu. Jestem dumny, że możemy razem tworzyć ten projekt, łącząc twórców w tych pełnych wyzwań czasach i zapewniając przestrzeń, w której mogą zarówno inspirować widzów, jak również zapewnić im rozrywkę, zanim zostanie wznowiona inna działalność produkcyjna, co nastąpi, gdy to będzie już bezpieczne - komentuje Antony Root, wiceszef wykonawczy ds. programmingu i produkcji w HBO Europe.

- Polska jest drugim po Hiszpanii krajem, w którym HBO Europe zaprosiło twórców do wspólnej pracy nad antologią filmowych historii poświęconych czasom pandemii - dodaje Root.

Filmy w HBO i HBO GO za kilka tygodni. O czym będą?

Twórcom uczestniczącym w projekcie wyznaczono cztery tygodnie na realizację filmów. Pracują nad nimi już od trzech tygodni.

HBO zapowiada, że filmy już za kilka tygodni będzie można obejrzeć w HBO i HBO GO - nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach europejskich, w których działa nadawca.

- Mój film będzie o tym, jak jesteśmy jeszcze bardziej zamknięci w swoich bańkach, mimo że możemy komunikować się na odległość na tyle sposobów. O mojej relacji z mediami, które pochłaniam, a konkretnie z jednym kanałem na platformie streamingowej, który oglądam na okrągło i o tym, jak zmieniam się powoli w zwierzę domowe - zapowiada Renata Gąsiorowska (poniżej kadry z filmów każdego wypowiadającego się twórcy).

- Wirus zastał mnie na Sycylii, gdzie przygotowuję swój nowy film. Dzięki niemu zostałem świadkiem zarówno włoskiej tragedii, jak i włoskiego heroizmu. Ale też splendoru sycylijskiej wiosny. Czas się na chwilę zatrzymał, ale też czas zdaje się mieć tu inny wymiar. Moim filmem dziękuję Sycylii za jej szczodrą gościnność - opisuje Jerzy Skolimowski.

- Mam balkon, więc jestem. Jestem wśród ludzi. To dziś przywilej. Stoję na nim z kamerą i rozmawiam z przechodniami o życiu. Chcę się dowiedzieć, jak się czują w czasach zarazy? - mówi Paweł Łoziński.

- Dla mnie to okazja do nakręcenia najbardziej chyba wsobnego filmu. Taki mamy czas, że można co najwyżej samemu ze sobą zobaczyć, co się ma w środku. Nie wiem, co z tego wyjdzie na zewnątrz. Zobaczymy - stwierdza Jan P. Matuszyński.

Dołącz do dyskusji: HBO zleciło 14 filmów o epidemii. Wśród reżyserów Borcuch, Treliński, Żuławski, Skolimowski i Skonieczny

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bart
Za jakiś czas powinno się nakręcić kilka rzeczowych filmów dokumentalnych gdzie będzie kawa na ławę wyjaśnione czy to prawda że zarażony nietoperz z chińskiego targu zdołał wykończyć w 3 miesiące gospodarki wszystkich państw na świecie. :)
odpowiedź
User
wombat
to mogą być jedne z najnudniejszych filmów świata.
odpowiedź
User
Swordfish
Czemu nudne? Wierzę w kreatywność twórców. Sycylia okiem Skolimowskiego może być ciekawa. Podobne do projektów "Solidarność, Solidarność", "Kocham kino", "Zakochany Paryż" i "Lumiere i spółka".
odpowiedź