SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Helios dostał od PFR 5 mln zł pożyczki z tarczy kredytowej

Należąca do Agory sieć kinowa Helios podpisała umowę o 5,03 mln zł częściowo bezzwrotnej pożyczki od Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tarczy kredytowej dla dużych firm.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Jak podano w komunikacie giełdowym Agory, Helios może wystąpić z wnioskiem o wypłatę kwoty pożyczki do dnia 30 czerwca br. po spełnieniu warunków określonych w umowie.

Pożyczka może zostać wykorzystana na finansowanie bieżącej działalności Helios, ostateczny termin spłaty to 31 grudnia 2023 roku. Zgodnie z zasadami tarczy kredytowej do 75 proc. kwoty kredytu może zostać umorzone po spełnieniu przez spółkę warunków dotyczących m.in. utrzymania zatrudnienia.

Nieumorzona część pożyczki ma zostać spłacona w 10 równych kwartalnych ratach. Oprocentowanie w skali roku jest stałe.

Zabezpieczeniami spłaty pożyczki są zastaw zwykły i zastaw rejestrowy na znaku towarowym Helios, zastaw rejestrowy na udziałach do firmy udziałach spółki Step Inside oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji do kwoty 7,55 mln zł.

W drugiej połowie grudnia ub.r. Helios podpisał dwie umowy: na 20 mln zł kredytu w rachunku bieżącym z BNP Paribas Bank Polska i 20 mln zł kredytu rewolwingowego z Santander Bank Polska. Natomiast we wrześniu zawarł umowy z Santander Bank Polska i BNP Paribas Bank Polska, od każdego uzyskał po 20 mln zł kredytu rewolwingowego.

W ub.r. przychody kin Helios ze sprzedaży biletów poszły w dół o 67,2 proc. do 84,6 mln zł, ze sprzedaży przekąsek i napojów - o 66,5 proc. do 37,2 mln zł, a z reklam - o 69,4 proc. do 10,9 mln zł. Cały segment kinowo-książkowy Agory, obejmujący też m.in. Wydawnictwo Agora i sieć Pasibus, zanotował spadek wyniku operacyjnego z 43 mln zł zysku do 88,3 mln zł straty.

Po wybuchu epidemii wiosną ub.r. grupa Agora na sześć miesięcy obniżyła wszystkim pracownikom etatowym wynagrodzenia i wymiar pracy o 20 proc. Dzięki temu w ramach tarczy antykryzysowej otrzymała 13,5 mln zł państwowego dofinansowania do pensji, z czego w czwartym kwartale zwróciła ok. 180 tys. zł w ramach korekty.

Kina Helios otwarte po 6 miesiącach

Od 21 maja umożliwiono kinom działalność, ale przy obłożeniu 50 proc. miejsc oraz w reżimie sanitarnym. Helios otworzył w nocy z 20 na 21 maja wszystkie kina, jako pierwszy z czołowych operatorów kinowych. Większość kin w Polsce pozostawała zamknięte od 7 listopada 2020 r.

Ponowne otwarcie kin umożliwiono w połowie lutego, ale czołowi operatorzy - Helios, Multikino i Cinema City - z tego nie skorzystali, tłumacząc, że dano za mało czasu na przygotowanie obiektów i repertuaru. W drugiej połowie marca w związku z kolejną falą epidemii wszystkie kina znów zamknięto.

W konsekwencji Helios w pierwszym kwartale br. osiągnął zerowe przychody, wobec 93,8 mln zł rok wcześniej. Cała grupa kapitałowa Agora zanotowała w zeszłym kwartale spadek przychodów rok do roku o 49,6 proc. do 146 mln zł i wzrost straty netto z 47,1 do 59,4 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Helios dostał od PFR 5 mln zł pożyczki z tarczy kredytowej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PK
Wstydu nie mają. Dogadują się z reżimową władzą! Żaden czytelnik wyborczej, oko.press i widz tvn nie odwiedzi już tego kina!
odpowiedź
User
Jam
No no, michnikowszczyzna "na pasku Prezesa" - ciekawe jak to wytłumaczą wyznawom sekty ojca Adama; interesujące także kiedy akolici ojca Tomasza zaczną podważać zasadność pomocy publicznej dla "nie-polskiego" podmiotu...
odpowiedź
User
Mark
Dlaczego polski naród ma się składać na jakieś tarcze i finansowe wsparcie prywatnych firm, zwłaszcza tak jawnie antypolskich jak Agora? Co mnie to obchodzi, że mieli zamknięte?

Ja jako prywatna osoba fizyczna zwykły dziad muszę płacić za przyłącza, budowali obok mnie nowa kanalizację i przy okazji chodnik i ścieżkę rowerowa i mieszkańcy z ulicy mają to "spłacać" a miasto w innej części miasta z moich pieniędzy buduję drogę, bo Janusze biznesu muszą jeździć po ulicy z płyt konstrukcych, żelbetonu...

A helios to beznadziejne kino podobnie jak multikino, dla mnie to mogą upaść i wrócić dawne lokalne kina, kina studyjne, te całe multiplexy niczego dobrego nie zrobiły, zbiorowa konsumcja miernych 100 milionowych produkcji na salach pełnych plujących mallatow i Januszy.
odpowiedź