SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Hiena Roku 2015 dla Tomasza Lisa

Zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przyznał Tomaszowi Lisowi tegoroczną antynagrodę Hiena Roku za to, że „wielokrotnie łamał zasady etyki dziennikarskiej”, szczególnie podając w maju br. wpis z fałszywego konta twitterowego córki Andrzeja Dudy.

Tomasz LisArticle

- Tomasz Lis, współpracownik mediów publicznych, wielokrotnie łamał zasady etyki dziennikarskiej, w szczególności w nadanym 18 maja 2015 r. programie telewizyjnym „Tomasz Lis na żywo”. Podał wtedy fałszywą informację o rzekomo dokonanym przez córkę kandydata na prezydenta kompromitującym wpisie na Twitterze, co mogło wpłynąć na wynik wyborów - uzasadnia zarząd główny SDP w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl. - Nie dochował staranności wymaganej od dziennikarza. Nie sprawdził faktów, zdeprecjonował córkę kandydata, pozwalając zaproszonemu gościowi na obraźliwe rozważania. Informacja ta, podana na kilka dni przed drugą turą wyborów, nie została odpowiednio sprostowana - wyliczyło kierownictwo organizacji.

Tomasz Lis szybko skomentował to na Twitterze. - Właśnie dostałem Hienę Roku od największych pisowskich wazeliniarzy z SDP. To największy honor. Nagrodę chcę odebrać osobiście - stwierdził. - Przypominam, że szef SDP, niejaki Skowroński, to konferansjer PiS-u, który od PiS brał pieniądze. Niezależność czy sprzedajność? - dodał w kolejnym wpisie. Nawiązał w ten sposób do faktu, że prezes SDP Krzysztof Skowroński w październiku 2012 roku poprowadził odbywającą się w siedzibie organizacji konferencję PiS, na której zaprezentowano kandydata tej partii na premiera, a kierowane przez Skowrońskiego Radio Wnet w 2012 roku otrzymało od PiS 143 tys. zł z dotacji budżetowej.

Przypomnijmy, że wpis z fałszywego konta twitterowego Kingi Dudy (o tym, że jeśli Andrzej Duda zostanie prezydentem, odda Oscara otrzymanego przez twórców filmu „Ida”) Tomasz Lis zacytował w rozmowie z Tomaszem Karolakiem, członkiem komitetu honorowego wspierającego Bronisława Komorowskiego. Lis zaraz po zakończeniu programu przeprosił za błąd na Twitterze, a następnego dnia na antenie TVP Info, przeprosiny ze strony dziennikarza i zarządu TVP wyemitowano też w głównym wydaniu „Wiadomości”.

W lipcu Komisja Etyki TVP uznała, że autorzy programu naruszyli zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej, a za brak należytej staranności przy weryfikacji materiałów ukarano finansowo wydawcę programu.

Hienę Roku za 2014 rok zarząd SDP przyznał dziennikarzom Gazety Wyborczej” Wojciechowi Czuchnowskiemu i Piotrowi Stasińskiemu za „lekceważące i pozbawione empatii oraz zawodowej solidarności wypowiedzi na temat zatrzymania i aresztowania dziennikarzy” w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej. Po wielu opiniach ze środowiska dziennikarskiego krytykujących przyznanie tego tytułu Czuchnowskiemu, zarząd SDP zawiesił swoją decyzję wobec niego.

W styczniu 2013 roku Tomasz Lis został nominowany do Hieny Roku za okładkę „Newsweek Polska” z chłopcem stojącym blisko przed księdzem i obejmowanym przez niego ręką oraz tytułem: „Polski Kościół kryje pedofilię”. Kiedy w połowie 2012 roku nominację do tej antynagrody otrzymał Cezary Łazarewicz za artykuł w „Newsweeku” o ojcu Lecha i Jarosława Kaczyńskiego (dziennikarz pozwał za to SDP o naruszenie dóbr osobistych, ale sąd w dwóch instancjach orzekł, że organizacja nie musi go przepraszać), Lis na swoim blogu napisał do Łazarewicza: „Popełniłeś więc grzech niewybaczalny. Naruszyłeś nienaruszalne reguły wyznaczone przez wydział prasy KC PiS”, a do kierownictwa SDP: „Mam tylko prośbę do szefa SDP, organizacji przejętej przez PiS-owskich agitatorów, jedną, wielką prośbę. Jak już mi ‘hienę’ przyznacie, to ogłoście to wcześniej, bo chcę ją odebrać osobiście. Wy na mój widok, jak wasi wychowankowie pobuczycie, ja - niech każdy ma frajdę - powiem Wam co o was myślę. Prosto w oczy” (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Hiena Roku 2015 dla Tomasza Lisa

48 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zenek
gratulacje
odpowiedź
User
elżbieta sobańska
Nagroda przyznana przez SDP sympatyzujące z PiS. Dziennikarze w piaskownicy.
odpowiedź
User
tomek swinairski
wybierali redaktorzy wprost ?
odpowiedź