SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Holandia najbardziej integracyjnym krajem do pracy na świecie

Holandia wyprzedziła Kanadę i zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród krajów zapewniających różnorodność, sprawiedliwość i integrację w miejscu pracy - wynika z rankingu Inclusion Index 2022 stworzonego przez Kantar.

Inclusion Index 2022 to nowe badanie porównawcze, które mierzy postęp w rozwoju integracyjności i różnorodności w miejscach pracy w skali globalnej. Mierzy rzeczywiste doświadczenia pracowników, oceniając ich poczucie przynależności oraz istnienie dyskryminacji i negatywnych zachowań. Indeks powstał w oparciu o wyniki badania ilościowego przeprowadzonego z udziałem prawie 13 tys. pracowników w 13 krajach i 24 branżach.

- Z danych wynika, że oczekiwany postęp w zakresie integracji nie zachodzi, co jednak nie znaczy, że działania w obszarze DEI w miejscu pracy straciły na znaczeniu. Można raczej powiedzieć, że zmieniają się oczekiwania pracowników dotyczące tej sfery. Co było dobre w 2019 r., już nie wystarcza w 2022 r. Pracownicy coraz częściej domagają się zmian systemowych i namacalnych działań od firm, które twierdzą, że poważnie traktują DEI (Diversity, equity, and inclusion - różnorodność, równość i integracja - przyp.). W samym środku wielkiej fali odchodzenia pracowników oraz walki o najlepsze talenty firmy nie mogą zaniechać działań, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że pracownicy zagłosują nogami - komentuje ranking Nadach Musungu, inclusion lead w firmie Kantar.

Fryzjerstwo, salony piękności - usługi sprzyjające integracji

Usługi osobiste – jak np. fryzjerstwo czy salony piękności – to branża najbardziej sprzyjająca integracji, a tuż za nią plasuje się sektor non-profit i usługi profesjonalne. Natomiast branża rozrywkowa, a także rolnictwo i rybołówstwo są najsłabiej oceniane przez pracowników pod kątem działań na rzecz integracji.

Firmy z branży usług finansowych, IT i reklamy, choć znajdują się w dolnej połowie rankingu, najaktywniej podejmują kroki w kierunku większej integracji. Z kolei przedsiębiorstwa działające w branżach takich jak marketing, moda, hotelarstwo, bezpieczeństwo, rozrywka, media, sport, wydawnictwa i rolnictwo mają jeszcze wiele do zrobienia, aby poprawić swoje wyniki - wskazano w rankingu.

Kanada, USA, Włochy cofają się w rozwoju integracji

Patrząc na ogół rankingu, można stwierdzić, że postęp w tworzeniu miejsc pracy sprzyjających różnorodności, sprawiedliwemu traktowaniu i włączaniu społecznemu uległ zahamowaniu, a niektóre kraje, np. Kanada, USA czy Włochy, wręcz cofnęły się na tej ścieżce rozwoju - wskazuje Kantar.

Pierwszą piątkę krajów, w których firmy najbardziej sprzyjają integracji osób z różnych grup społecznych w miejscu pracy, tworzą Holandia, Niemcy, Meksyk, Hiszpania i Kanada. Meksyk i Australia wykazują największy wzrost od 2019 roku, natomiast USA, Wielka Brytania i Włochy odnotowały znaczny spadek.

Z badania wynika, że pomimo coraz większej widoczności zagadnień DEI w biznesie postęp w tym zakresie utknął w martwym punkcie. Globalna wartość indeksu, wynosząca 55, pozostała niezmieniona w porównaniu z rokiem 2020. W latach 2019–2022 spadek wyniku Inclusion Index odnotowało aż 8 spośród 12 rynków. Z kolei największymi postępami w zakresie DEI w ciągu ostatnich trzech lat mogą się pochwalić Meksyk (+15 proc.) i Australia (+7 proc.).


Wykres. Wskaźnik integracji na poziomie poszczególnych krajów

Ponad jedna trzecia osób LGBTQ+ nękana w pracy

Osoby z grup mniejszościowych mają gorsze doświadczenia w miejscu pracy, spowodowane brakiem poczucia przynależności, doświadczaniem dyskryminacji i występowaniem negatywnych zachowań:

Co drugi respondent określający się jako osoba z niepełnosprawnością uważa, że jego możliwości rozwoju zostały ograniczone przez osoby na wyższych stanowiskach.

Co czwarty respondent należący do mniejszości etnicznej stwierdza, że w pracy doświadczył sytuacji powodujących dyskomfort psychiczny.

Ponad jedna trzecia respondentów (33 proc.) identyfikujących się jako osoby LGBTQ+ zgłasza, że w pracy była nękana, a ich kompetencje były podważane.

Prawie połowa kobiet (49 proc.) biorących udział w badaniu Kantara zauważyła, że ich koledzy przypisują sobie wyłączne zasługi za wspólne działania.

Luka w globalnym zaangażowaniu

Jedna czwarta respondentów na całym świecie jest raczej skłonna lub zdecydowanie skłonna zrezygnować z pracy w obecnej firmie z powodu braku integracji lub wskutek doświadczanej dyskryminacji – odsetek ten wzrasta do ponad jednej trzeciej (34 proc.) w przypadku respondentów poniżej 35 roku życia i do 39 proc. w przypadku osób identyfikujących się jako LGBTQ+. Firmy reagują jednak na to zjawisko.

Działania podejmowane obecnie na rzecz rozwoju inicjatyw w obszarze DEI (diversity, equity, and inclusion) na świecie i w poszczególnych branżach są dostrzegane – 71 proc. respondentów uważa, że ich firma aktywnie działa na rzecz zapewnienia większej różnorodności i integracji w miejscu pracy.

Prawie połowa (46 proc.) respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że osobiście odniosła korzyść z inicjatyw na rzecz DEI w swojej organizacji. Z kolei 46 proc. respondentów zgadza się, że ich pracodawcy muszą zrobić więcej w celu rozwijania różnych aspektów DEI. Pracownicy chcą na przykład, aby pracodawcy bardziej skupiali się na wprowadzaniu zmian o charakterze systemowym.

Dołącz do dyskusji: Holandia najbardziej integracyjnym krajem do pracy na świecie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Dziwne. A widzieliscie tam w jakims korpo szefa czarnoskorego? No wlasnie. Tak wyglada ta integralnosc. A ktos niepelnosprawny? Moglby tam byc CEO? No wlasnie... rasizm i uprzedzenia to norma.
odpowiedź