SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Holistic.news kosztował w ub.r. 2,8 mln zł

Spółka Deweloper Media, wydawca serwisu non-profit Holistic.news zanotowała w ub.r. 2,79 mln zł kosztów (wobec 1,01 mln zł rok wcześniej) i 11 tys. zł wpływów sprzedażowych. Działa przede wszystkim dzięki finansowaniu od swojego właściciela - holdingu nieruchomościowego Cavatina.

Article

W sprawozdaniu z działalności Deweloper Media podano, że spółka w ub.r. zajmowała się „bieżącą działalnością wydawniczą oraz przygotowaniem materiałów do późniejszego druku prasowego oraz publikacji internetowych (w szczególności w zakresie ogólnodostępnego portalu internetowego, należącego do Spółki - holistic.news)”.

Holistic.news został uruchomiony wiosną ub.r., publikuje długie artykuły i analizy o tematyce społecznej, gospodarczej i politycznej, w większości dotyczące kwestii zagranicznych. Redaktorem naczelnym został Marcin Firlej, a w redakcji początkowo pracowało ponad 20 osób.

W serwisie wszystkie treści są za darmo i nie są emitowane reklamy. W konsekwencji Deweloper Media osiąga niewielkie wpływy sprzedażowe - w ub.r. złożyło się na nie prawie 9 tys. zł z najmu (wobec 2,3 tys. zł rok wcześniej) i 2 tys. zł z innych usług.

2,79 mln kosztów, 2,57 mln zł straty

Ile kosztuje działalność wydawcy Holistic.news? Koszty rodzajowe zwiększyły się z 1,01 mln zł w 2017 roku do 2,79 mln zł w ub.r.

Nakłady na usługi obce wzrosły z 857,7 tys. zł do 1,78 mln zł, a na wynagrodzenia - ze 127,1 do 584,2 tys. zł. W ub.r. pojawiły się też 348,7 tys. zł pozostałych kosztów rodzajowych, w tym 335,7 tys. zł na promocję. Spółka nie zatrudniała żadnych pracowników etatowych.

Jej wpływy finansowe zmalały w skali roku z 1,42 mln zł do 327,5 tys. zł, a koszty finansowe - z 1,24 mln zł do 624,8 tys. zł.

Przy dużym wzroście kosztów operacyjnych i nieznacznych wpływach sprzedażowych mocno zwiększyły się straty firmy: strata sprzedażowa z 1,01 do 2,77 mln zł, strata operacyjna - z 1,01 do 2,78 mln zł, a strata netto - z 876,7 tys. zł do 2,57 mln zł.

Pożyczki od i dla Cavatiny, wykup i emisja obligacji

Deweloper Media należy do holdingu Cavatina zajmującego się budową i komercjalizacją nieruchomości, m.in. biurowców. W 2017 roku spółka dostała od Cavatina GW 1,02 mln zł pożyczek, a w ub.r. - 3,89 mln zł.

Natomiast sama w 2017 roku udzieliła tej spółce 8,78 mln zł pożyczek, z czego uzyskała w ub.r. 247,3 tys. zł odsetek. Za to w ub.r. poniosła 624,8 tys. zł kosztów emisji obligacji.

Na koniec ub.r. nie miała żadnych zobowiązań długoterminowych, natomiast te krótkoterminowe zmalały w skali roku z 9,92 do 4,16 mln zł. Dlaczego? Przede wszystkim z 8,63 mln zł do zera spadły zobowiązania z emisji obligacji dla firm niezwiązanych z Deweloper Media, za to z 931,2 tys. zł do 3,89 mln zł zwiększyły się inne zobowiązania wobec podmiotów powiązanych z firmą.

Kapitał własny Deweloper Media już na koniec 2017 roku był ujemny, wynosząc -871,7 tys. zł, natomiast w skali roku zsunął się do -3,44 mln zł. Spółka nie ma kapitału zapasowego, a jej kapitał podstawowy to 5 tys. zł.

Mimo tych słabych wskaźników finansowych Deweloper Media rozwija działalność - w marcu br. firma wydała pierwszy numer kwartalnika „Holistic News”. W sprawozdaniu zapowiedziano, że firma „zamierza kontynuować publikację tytułu prasowego nie tylko na polskim, ale również na zagranicznych rynkach wydawniczych”.

- Na bazie posiadanych planów operacyjnych i prognoz finansowych, nie stwierdza się na dzień niniejszego sprawozdania istnienia jakichkolwiek faktów i okoliczności, które wskazywałyby na zagrożenia dla możliwości kontynuacji lub ograniczenia działalności przez spółkę - dodano.

- Tego, co inwestujemy w portal, papierowy magazyn i inne projekty, nie traktujemy jako stratę. To długofalowa inwestycja w nasz projekt i naszą markę; w dobre, apolityczne dziennikarstwo ciekawe świata - mówi Mariusz Zawadzki, redaktor naczelny portalu i magazynu „Holistic News”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Holistic.news kosztował w ub.r. 2,8 mln zł

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jjj
Holistic w kwietniu ubr. - "na starcie" chwalił się, że nie będzie w nim żadnych reklam. A teraz sponsor Holistica - Cavatina szuka do pracy speców od sprzedaży reklam w Holistic News. Sponsor traci cierpliwość i ochotę do sponsorowania. Tyle, że rynek reklam bardzo trudny.
odpowiedź
User
Chłopak z Zagłębia
Taki portal może przynosić 400 tysięcy miesięcznie na lekko. Zysku. Starczy, żeby zajął się ninja, który ma doświadczenie w branży Internet i nowe media oraz papier, jak u nas w redakcji
odpowiedź
User
omo
Jeden z tych medialnych tworow, na ktore malo kto wchodzi. Maja bodajze ok. 50 tys. viewsow miesiecznie. Fb zmieni algorytm i wejscia spadna do max. 10 tys., bo zyja tylko z ruchu z sociali. Wydmuszka.
odpowiedź