SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Huawei przeniesie centrum badawcze z USA do Kanady. Będzie produkować w Europie sprzęt do 5G

Huawei w obliczu trudności napotykanych na rynku amerykańskim zamierza przenieść swoje centrum badań i rozwoju z USA do Kanady - zapowiedział Ren Zhengfei, szef chińskiego koncernu. Według planów Huawei zamierza też uruchomić w Europie fabrykę produkującą sprzęt przeznaczony do budowy i obsługi sieci 5G.

Ren Zhengfei, założyciel i szef HuaweiArticle

O zmianach dotyczących obecności firmy na rynku amerykańskim Ren Zhengfei, założyciel i prezes Huawei poinformował w wywiadzie dla kanadyjskiej gazety „Globe and Mail”.

Szef chińskiego koncernu zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości funkcjonujące obecnie w USA centrum badań i rozwoju firmy zostanie przeniesione do Kanady, choć nowa lokalizacja ośrodka nie jest jeszcze znana.

Z informacji podanych w wywiadzie wynika, że w ub.r. w obecne centrum w USA Huawei zainwestował 510 mln dol., choć z drugiej strony zredukował liczbę pracujących tam naukowców o ok. 600 osób.

Decyzja Huawei jest związana z napiętymi relacjami koncernu z administracją USA, która na żądanie Donalda Trumpa wprowadziła w maju br. sankcje obejmujące chińską firmę.

W związku z restrykcjami ze współpracy z Huawei wycofało się wiele amerykańskich firm, m.in. Google, Intel czy Microsoft, a koncern został pozbawiony w znacznym stopniu dostępu do systemu Android oraz wielu usług mobilnych.

Po pewnym czasie sankcje nieco złagodzono dopuszczając możliwość współpracy Huawei z ograniczoną liczbą amerykańskich partnerów, którzy w tym celu muszą otrzymać stosowną zgodę. To jednak nie zmienia napiętej sytuacji na linii Huawei – USA. Dodatkowo niedawno amerykańskie media doniosły, że część tamtejszych polityków zbliżonych do Donalda Trumpa naciska na zaostrzenie sankcji wobec chińskiej marki.

W wywiadzie Zhengfei zadeklarował także chęć budowy własnej fabryki koncernu zlokalizowanej w Europie, w której miałby być produkowany sprzęt służący do budowy i obsługi infrastruktury 5G. To wyprowadziłoby część produkcji Huawei z Chin i pozwoliło nieco złagodzić podejrzenia, że sprzęt koncernu jest kontrolowany przez władze w Pekinie. Na razie jednak nie wiadomo kiedy i w którym z krajów europejski zapowiadany zakład miałby powstać.

Rozmowa z „Globe and Mail” to nie jedyny wywiad udzielony przez Zhengfeia w ostatnim czasie. Niedawno szef Huawei występując w stacji CNN zapewnił, że jego firma nie ma problemu z brakiem dostępu do systemu Android i usług Google w swoich urządzeniach, posiada bowiem własną platformę operacyjną i buduje wokół niej odpowiedni ekosystem. Zhengfei przyznał także, że w sferze innowacji USA wciąż wyprzedzają resztę świata, w tym także Chiny o kilka dekad.

W pierwszej połowie 2019 roku Huawei zanotował wzrost przychodów rok do roku o 23,2 procent. W tym okresie sprzedaż smartfonów chińskiego producenta zwiększyła się o 24 proc. osiągając kwotę 32,1 mld dolarów. Huawei wykazał także stabilną sytuację w segmencie dostaw infrastruktury telekomunikacyjnej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Huawei przeniesie centrum badawcze z USA do Kanady. Będzie produkować w Europie sprzęt do 5G

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
york
To byłoby dobre rozwiązanie. Sprzęt wyprodukowany w Europie mógłby być pod stałą kontrolą i można by go użyć do tworzenia sieci 5G w europejskich krajach.
odpowiedź