SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Ich czworo" - ostatnie dzieło Marcina Wrony w TVP1

28 grudnia TVP 1 pokaże ostatni projekt zmarłego we wrześniu reżysera Marcina Wrony - spektakl Teatru Telewizji "Ich czworo" według komedii Gabrieli Zapolskiej i w gwiazdorskiej obsadzie.

Article

- W mojej adaptacji chciałbym oprzeć się na oryginalnym tekście, który potrzebuje małych korekt, w większości scen - drobnych i precyzyjnych skrótów - spektakl zapowiadał sam Marcin Wrona. - Czas akcji "Ich czworo" to okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Chciałbym postawić mocny akcent na ten świąteczny nastrój, czas przeznaczony na pielęgnację więzi rodzinnych, które u Zapolskiej zostają poddane ciężkiej próbie. Moim zamiarem jest, by razem z innymi współtwórcami spektaklu, stworzyć odwołanie do archetypicznej ikoniczności świąt. Punktem wyjścia jest czas powstania tej komedii, czyli 1907 r. - pomieszany ze światem niczym z "Opowieści wigilijnej" Dickensa oraz nowoczesnego, skomercjalizowanego Merry Xmass - rzeczywistości, jak z bożonarodzeniowej lub sylwestrowej pocztówki. Ta eklektyczność dotyczyć będzie również kostiumów i charakteryzacji (wykonanych przez stałych współpracowników sprawdzonych z poprzednich realizacji Teatru Telewizji). Postaci będą wyestetyzowane, jak z reklamy, czy witryny bogatego domu handlowego. Wręcz idealne. W to wszystko wpuścimy grupę kolędników, którzy ubarwią swoją obecnością i świąteczną muzyką niektóre ze scen. Pomysłem obsadowym jest, by powierzyć role aktorom z potencjałem komediowym, osobowościom naszych scen, z wybitnym warsztatem.

Gabriela Zapolska w swojej sztuce przedstawiła historię trójkąta małżeńskiego, którego niezwykle pogłębiony psychologicznie obraz ma stanowić "syntezę głupoty". Inscenizacja Marcina Wrony kładzie nacisk na uniwersalny wymiar ludzkich charakterów, dzięki czemu spektakl wpisuje się w dzisiejszą rzeczywistość jako ważny element dyskusji na temat kondycji współczesnej rodziny.

W głównych rolach występują Małgorzata Kożuchowska, Artur Żmijewski, Agata Buzek, Maja Ostaszewska, Mariusz Ostrowski i Aniela Łoniewska. Zdjęcia do spektaklu zrealizował Marcin Koszałka.

TVP 1 pokaże spektakl 28 grudnia o godz. 20:25.

Marcin Wrona zmarł w czasie Festiwalu Filmowego w Gdyni we wrześniu - kilka dni po polskiej premierze obrazu "Demon". Spektakl "Ich czworo" to jego ostatni projekt reżyserski, choć przed śmiercią przygotowywał się do kolejnego filmu - zdjęcia miały ruszyć zimą 2016 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Ich czworo" - ostatnie dzieło Marcina Wrony w TVP1

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl