SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niemal 100 tys. subskrybentów i 22,5 mln odsłuchań: Igor Janke podsumował pełny rok „Układu Otwartego”

Przygotowywany przez Igora Janke „Układ Otwarty” został odsłuchany w mijającym roku 22,5 mln razy w 2022 roku i - co ważne dla autora - jest już samowystarczalny. To pierwszy pełny rok działalności tego podcastu, który wystartował we wrześniu 2021 r . - W najśmielszych marzeniach nie spodziewałem się takiego wyniku - komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Janke.

Igor JankeIgor Janke

22,5 miliona – to łączna liczba odtworzeń „Układu Otwartego” na wszystkich platformach w mijającym roku. Na YouTube podcast ma prawie 100 tys. subskrybentów. Miesięcznie programu słucha i ogląda od 700 tys. do 1,1 mln osób. W ciągu roku Igor Janke przeprowadził ok. 240 wywiadów. Część programów jest prowadzonych ze studia, część z domu, a część - z rozmaitych innych miejsc.

- Nagrywałem rozmowy siedząc w Bieszczadach, na armeńskiej wsi, w hotelach w Waszyngtonie, Londynie, Kijowie czy Zagrzebiu. Czasem były to po prostu łączenia z Polską, czasem specjalne wydania „Układu Otwartego” z USA, Armenii, Londynu i kilkakrotnie z Ukrainy. Szukałem też nowych form. Zrealizowałem trzy pełnowymiarowe reportaże wideo nakręcone telefonem komórkowym w Armenii i Ukrainie oraz kilka własnych analiz – wylicza w rozmowie z nami Janke.

Pokryte koszty, prócz wynagrodzenia autora

W programie w ciągu ostatnich 12 miesięcy wystąpiło niemal stu ekspertów z różnych dziedzin, o różnych poglądach i z różnych państw. - Największą frajdę sprawia mi bezpośredni kontakt z patronami i słuchaczami. Te tysiące komentarzy każdego miesiąca, wiele maili - dają ogromną satysfakcję – mówi Igor Janke.

Finansowo podcast radzi sobie coraz lepiej i jest już samowystarczalny: od darczyńców na Patronite.pl wpływa obecnie 10,5 tys. zł miesięcznie. - To pozwala na pokrycie wszystkich zasadniczych kosztów funkcjonowania, oprócz wynagrodzenia za pracę prowadzącego – mówi nam Igor Janke. Zysk i pieniądze na podróże autor „Układu…” ma natomiast – jak mówi - z reklam wyświetlanych na YouTube. - Te przychody są jednak niestabilne, więc liczę na to, że docelowo to Patronite będzie podstawowym źródłem utrzymania projektu. To daje niezależność, nie tylko od polityków czy biznesu, ale też od dużych platform. Aby do tego doprowadzić potrzebna jest konsekwencja i pokorna praca – dodaje.

Janke ruszył ze swoim podcastem we wrześniu 2021 roku. - Kiedy zaczynałem, wiele osób uważało, że jeśli nie wejdę w walkę plemienną, która nakręca emocje i nie będę robił krótkich clickbajtowych rozmów, to projekt się nie utrzyma. Poszedłem pod prąd i okazało się to dobrym wyborem. Znalazłem bardzo dużą grupę odbiorców, którzy na takie analizy i rozmowy czekali. To, czego się nauczyłem, to pokory wobec widzów, rozmowy z nimi i dystansu – komentuje w rozmowie z nami, dodając: – Nie chcę wracać do dużych redakcji, dobrze jest mi poza światem dziennikarskim – dodaje.

Kim jest autor "Układu Otwartego"?

Igor Janke zaczynał karierę w latach 90-tych jako reporter, a potem szef działu kultury w „Życiu Warszawy”. Następnie był m.in. wicenaczelnym „Expresu Wieczornego”, redaktorem naczelnym Polskiej Agencji Prasowej (w latach 1998-2002), szefem działu politycznego „Rzeczpospolitej” oraz publicystą tego dziennika i „Uważam Rze”. Prowadził też programy w TOK FM, TV Puls, TVP i Polsat News 2. Uruchomił platformę blogową Salon24.pl.

W 2012 założył niezależny think tank Instytut Wolności, a rok później Szkołę Przywództwa Instytutu Wolności, oboma podmiotami nadal zarządza.

Od września 2018 roku Igor Janke związany był z agencją R4S jako partner. Odpowiadał m.in. za rozwój międzynarodowy. Wcześniej przez pięć lat pracował w agencji Bridge, był tam partnerem i członkiem zarządu. Zajmował się tam tworzeniem strategii komunikacyjnych, doradztwem w zakresie wykorzystania nowych mediów i brand journalism oraz tworzeniem własnych mediów, a także prowadzeniem szkoleń dla liderów biznesu w zakresie wystąpień publicznych i pisania tekstów. Z R4S odszedł w lipcu 2021 roku.

Dołącz do dyskusji: Niemal 100 tys. subskrybentów i 22,5 mln odsłuchań: Igor Janke podsumował pełny rok „Układu Otwartego”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
GG tj UB UB TV
22 miliony odsłuchań? No, to z YouTube zarobił gdzieś tak ze 25 tysięcy? W rok. Czyli nieco ponad 2 tysiące miesięcznie. Sukces niesamowity.
odpowiedź
User
grabas
Jest mu dobrze poza dziennikarstwem bo wie, że nie ma możliwości powrotu do niego.
A koledzy z PiS zawsze pomogą, wesprą, że będzie "samowystarczalnie".
odpowiedź
User
AS
A im bardziej podkreślał swą neizależność, tym mniej jej tam było.
odpowiedź