SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CMWP SDP: zwolnienie pracownika IKEA za cytaty z Biblii o homoseksualizmie to skandaliczne naruszenie wolności słowa

Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich skrytykowało zwolnienie pracownika sieci IKEA za cytowanie na wewnętrznym forum fragmentów Biblii o karze śmierci za homoseksualizm. Według organizacji taka decyzja firmy narusza konstytucyjne prawa wolności sumienia i wyznania oraz posiadania i głoszenia poglądów.

fot. materiały prasoweArticle

Jak opisuje od zeszłego piątku wiele mediów, pracownik IKEA został zwolniony, po tym jak odmówił udziału w ogłoszonej przez firmę akcji tolerancji dla mniejszości seksualnych. W odpowiedzi na wewnętrznym forum przytoczył fragmenty Biblii mówiące o karze śmierci za homoseksualizm.

- Szanujemy ludzi ze wszystkich środowisk religijnych i cenimy fakt, że jesteśmy różni. Nie oznacza to jednak, że popieramy zachowania wykluczające w imię jakiegokolwiek innego poglądu - wyjaśniła IKEA Polska w oświadczeniu. Zaznaczyła, że wpisem pracownika były poruszone inne osoby pracujące w firmie i zgłosiły to do działu kadr.

O zwolnieniu pracownika w mocno krytycznym tonie poinformowało wiele mediów określanych jako konserwatywne. Podobnie relacjonowały to TVP Info i programy informacyjne TVP, zwolniona osoba udzieliła kilku wywiadów.

CMWP SDP: to skandaliczne naruszenie wolności słowa

W poniedziałek Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich w oświadczeniu stwierdziło, że przyjęło te informacje „z najwyższym niepokojem i oburzeniem”.

- W ocenie CMWP SDP działanie to w skandaliczny sposób narusza konstytucyjne prawa obywatelskie wolności sumienia i wyznania (art. 53 Konstytucji RP) oraz prawo posiadania i głoszenia poglądów (art. 54 Konstytucji RP). CMWP SDP przypomina, że zgodnie z polską konstytucją oraz kodeksem karnym „nikt nie może być zmuszanym do wspierania działań, które uznaje za sprzeczne ze swoim sumieniem czy wyznawaną religią” - wyliczyła organizacja.

Dodała, że według niej pracownik IKEA „został ukarany za opublikowanie swojej opinii, co w jednoznaczny sposób narusza fundamentalną dla każdego demokratycznego państwa zasadę wolności słowa”.

CMWP zapowiedziało, że „obejmuje monitoringiem działania wszelkich instytucji zajmujących się tą sprawą i zapowiada wsparcie pracownika firmy IKEA, który poniósł dotkliwe konsekwencje z powodu publicznego wyrażenia swoich poglądów religijnych, w jego sporze z pracodawcą”.

Dołącz do dyskusji: CMWP SDP: zwolnienie pracownika IKEA za cytaty z Biblii o homoseksualizmie to skandaliczne naruszenie wolności słowa

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ubawiony
Centrum Monitoringu Wolności Prasy sugeruję przejrzeć listę zwolnionych w korporacjach czy sektorze publicznym (nie tylko za pisu) i dopiero mówić o wolności słowa.
odpowiedź
User
Krasnolud
Obecnie widać stoimy na stanowisku, że Biblia to taka wesoła książeczka, której nie należy w żaden sposób interpretować na poważnie, bo tam są głównie takie heheszki, a na dodatek zniekształcone przez tłumaczenia. No jasne, przecież taki krzew gorejący nie ma ust, to jak może mówić. A widział ktoś żeby się morze rozstąpiło? Albo to: "Przez 6 dni będzie się wykonywać pracę, ale dzień siódmy będzie szabatem odpoczynku, poświęconym Panu i dlatego ktokolwiek by wykonywał pracę w dniu szabatu, WINIEN BYĆ UKARANY ŚMIERCIĄ" (WJ 31,15)"- przecież tyle osób pracuje w niedzielę, i nikogo śmiercią nie każą. Żarcik taki.
odpowiedź
User
matura już za rok
Karać - karzą, kazać - każą.
odpowiedź