SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ile czasu na rozliczenie VAT-u od usług budowlanych

Świadczysz usługi budowlane? Dla powstania obowiązku podatkowego w VAT istotne są dwa momenty – dzień zapłaty i 30. dzień od wykonania usługi. Ten drugi to moment graniczny.

Ile czasu na rozliczenie VAT-u od usług budowlanych

Według zasad ogólnych regulujących kwestię podatku VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Są jednak wyjątki, a jednym z nich to usługi budowlane, dla których ustawodawca ustanowił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, a tym samym jest inny czas na rozliczenie podatku.

Dla celów ustalenia obowiązku zapłaty podatku VAT po stronie wykonawcy usługi budowlanej nie ma znaczenia, w którym momencie zostanie wystawiona faktura VAT.


Chwila otrzymania zapłaty lub 30 dni od wykonania usługi

Jeżeli świadczysz usługi budowlane lub budowlano-montażowe obowiązek podatkowy z tytułu ich wykonania powstaje z chwilą otrzymania zapłaty. Jednak jest ograniczenie – nawet, gdy pieniądze do Ciebie nie wpłyną obowiązek podatkowy i tak powstanie 30. dnia od daty  wykonania usługi.

Przykład: Jeżeli usługa została wykonana 5 kwietnia, a zapłata nastąpi po 60 dniach od wykonania usługi budowlanej, obowiązek podatkowy powstaje 30. dnia od daty jej realizacji, czyli 4 maja. W takim przypadku można zatem stwierdzić, że termin, w którym zostanie uregulowane zobowiązanie pieniężne, nie odgrywa tu istotnej roli. Ciążący na usługodawcy obowiązek zapłaty podatku powstanie i tak przed dokonaniem faktycznej płatności przez zamawiającego. Jeżeli jednak odbiorca zapłaciłby już 16 kwietnia, to byłby to jednocześnie dzień powstania obowiązku podatkowego.

Częściowe otrzymanie zapłaty, to częściowy obowiązek
Co w sytuacji, gdy nabywca usługi w terminie 30 dni zapłaci tylko część należności? Wtedy obowiązek podatkowy powstaje w dniu płatności do tej części, a do pozostałej 30. dnia o wykonania usługi, chyba że zostanie zapłacona również przed tym dniem.

Przykład: Pan Adam wykonał usługę budowlaną 9 marca i wystawił fakturę na kwotę 20 000 zł.
26 marca otrzymał część wynagrodzenia w wysokości 7 000 zł. Na pozostałe pieniądze musiał czekać do 20 kwietnia. Oznacza, to że obowiązek podatkowy do 7 000 zł powstanie już 26 marca, a do części w kwocie 13 000 zł 7 kwietnia.

Protokół zdawczo-odbiorczy początkiem biegu terminu
Pewnym uzupełnieniem powyższej regulacji prawnej, o którym warto pamiętać, jest zapis określający, iż analogicznie obowiązek podatkowy powstaje dla robót  przyjmowanych częściowo,  to znaczy takich, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.

W tym przypadku, data  podpisania protokołu stanowi dla wykonawcy początek biegu 30-dniowego terminu, w ciągu którego ewentualna zapłata rodzić będzie obowiązek podatkowy.

Podstawa prawna: art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d, ust. 14, ust. 15  ustawy z dnia 11 marca 2004 roku
o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054).Elżbieta Węcławik, Tax Care
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ile czasu na rozliczenie VAT-u od usług budowlanych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl