SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rynek dóbr luksusowych w Polsce wart ponad 21 mld zł, liczba zamożnych rodaków przekracza 1,1 mln

Wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce w tym roku wynosi ponad 21 mld zł - wynika z szacunków firmy audytorskiej KPMG. W naszym kraju mieszka już ponad 1,1 mln osób zamożnych - najwięcej w województwach mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim.

fot. Flickr.comArticle

Łączne dochody brutto dobrze zarabiających Polaków (czyli takich, których miesięczny dochód wynosi powyżej 7,1 tys. zł brutto) wyniosą w tym roku 249 mld zł, a ich liczba to 1,1 mln osób – wynika z ósmej edycji badania KPMG na temat rynku dóbr luksusowych. W roku 2016 miesięczne zarobki 164 tys. wyniosły powyżej 20 tys. zł brutto, w tym ponad 40 tys. zamożnych Polaków miesięcznie zarobiło powyżej 50 tys. zł brutto. Blisko 60 mld zł, które w 2016 roku zarobili bardzo bogaci Polacy stanowi ponad 1/4 dochodu brutto dobrze zarabiających osób mieszkających w Polsce.

- Zgodnie z naszymi prognozami z ubiegłych lat liczba dobrze zarabiających osób mieszkających w Polsce w 2016 roku przekroczyła 1 mln. W tym roku spodziewamy się, że osób zarabiających powyżej 85 tys. zł brutto rocznie będzie już nieco ponad 1,1 mln. Rośnie również liczba polskich HNWI, czyli osób których majątek netto wart jest więcej niż 1 mln dolarów. W 2017 jest ich już 57 tys., z czego 203 osoby są w posiadaniu majątku większego niż 100 milionów dolarów - mówi Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce.

Polacy bogacą się najszybciej w Europie

W tym roku liczba Polaków zaliczających się do kategorii HNWI (ang. high net worth individuals, osoby z majątkiem powyżej 1 mln dolarów) wzrosła o niemal 16 tys.  do poziomu 57 tysięcy osób. Daje to naszemu krajowi pozycję lidera pod względem procentowego wzrostu wartości majątku. Najwięcej milionerów w Europie mieszka w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Włoszech.

Mazowsze z największą liczbą zamożnych obywateli

W 2016 roku liczba bogatych Polaków, z miesięcznymi dochodami powyżej 20 tys. zł brutto wyniosła 164 tys. osób. Największy odsetek tych osób zamieszkiwał województwo mazowieckie. Rozliczając podatki za 2016 rok, zadeklarowali oni dochody w wysokości blisko 29 mld zł brutto. Prawie połowę tej kwoty zarobili zamożni Polacy, których dochody były wyższe niż 50 tys. zł miesięcznie. Na Mazowszu mieszkało blisko 11 tys. takich osób. Drugie miejsce ex aequo pod względem liczby bardzo bogatych mieszkańców zajmują województwa wielkopolskie oraz małopolskie.

Bogaci Polacy lubią drogie samochody, odzież i akcesoria

Wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce po raz kolejny wzrośnie i wyniesie 21 mld zł w 2017 roku. Prognozy firmy wskazują, że do 2021 roku rynek ten może być wart ponad 31 mld zł, co stanowić będzie blisko 48-procentowy wzrost w porównaniu do tego roku.

Największym segmentem rynku dóbr luksusowych w Polsce od lat pozostają samochody marek premium oraz luksusowych, których wartość jest szacowana na 12,3 mld zł. Według prognoz, w 2017 roku liczba zarejestrowanych nowych aut marek premium wyniesie 61 tys. sztuk, a marek luksusowych 176 sztuk. Na drugim miejscu znalazł się segment luksusowej odzieży oraz akcesoriów, którego wartość w tym roku wyniesie blisko 2,5 mld zł, a na trzecim usługi hotelarskie i SPA (1,7 mld zł).

Jednym z najszybciej rosnących i rozwijających się segmentów jest rynek luksusowej biżuterii i zegarków, głównie damskiej, która stanowi 78 proc. tej kategorii i w 2017 roku jej wartość wyniesie 272 mln zł. Mężczyźni natomiast wolą zegarki –  dla nich przeznaczonych jest 80 proc. oferowanych na polskim rynku produktów z tej kategorii.

Bogaci Polacy uznają, że samochód jest luksusowy, jeśli kosztuje powyżej 285 tys. zł. W tej grupie osób, 1 mkw luksusowego mieszkania powinien kosztować ponad 17 tys. zł, tygodniowe wczasy dla jednej osoby minimum 9700 zł, damska sukienka – 3300 zł, garnitur męski – 4600 zł, damskie buty – 1800 zł, kolacja dla dwóch osób w restauracji – 1100 zł, a butelka luksusowego wina – 430 zł.

Większość przepytanych bogatych Polaków uważa, że do ich zawodowych i finansowych sukcesów przyczyniła się przede wszystkim ciężka praca (74 proc.) i odpowiednie cechy charakteru – inteligencja i samodyscyplina (73 proc.) oraz wykształcenie (50 proc.). Za najmniej istotne w osiągnięciu bogactwa i sukcesu są natomiast pochodzenie społeczne (8 proc.) i sytuacja polityczno-gospodarcza (5 proc.).

Dla 81 proc. badanych wysokie zarobki są powiązane z koniecznością podejmowania ryzyka. Z kolei 60 proc. bogatych Polaków uznaje, że pieniędzmi należy się dzielić z innymi, pod warunkiem, że sami będą mogli decydować o beneficjentach pomocy. Największa liczba bogatych Polaków pracuje średnio 10 godzin dziennie. Zaledwie co dziesiąty przyznał, zaś że w pracy spędza więcej niż 12 godzin dziennie.

- Bogaci Polacy wierzą w merytokrację i wysoką mobilność społeczną, a zatem uważają, że bardziej liczą się kompetencje, chęci i cechy charakteru niż kontakty czy pochodzenie. Według ankietowanych indywidualne zasługi i szczęście są ważniejsze na drodze do sukcesu od uwarunkowań zewnętrznych, jak sytuacja społeczno-ekonomiczna kraju. Paradoksalnie jednak ci sami bogaci Polacy nie są przekonani, czy rynek jest mechanizmem, który sprawiedliwie wycenia pracowników. Chociaż większość badanych uważa, że pieniądze są dobrym miernikiem sukcesu, opinie co do tego, czy wysokość zarobków jest adekwatna do włożonego wysiłku, są podzielone – mówi Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce.

Ponad połowa ankietowanych spędza codziennie ze swoją rodziną 2-3 godziny, a 23 proc respondentów więcej niż trzy. Respondenci wskazali, że najwięcej czasu poświęcają pracy i rodzinie. Prawie połowa badanych bogatych Polaków przyznała, że w ogóle nie ogląda telewizji, filmów i seriali.  

Osoby bogate pragmatycznie podchodzą do wydawania pieniędzy. Większość regularnie korzysta z usług pomocy domowej (65proc.). Co czwarty posiada własnego trenera personalnego, a co piąty regularnie korzysta z usług ogrodnika. Więcej niż połowa bogatych Polaków spędza za granicą od 3 do 5 tygodni w roku.

Preferowaną formą lokowania kapitału przez bogatych Polaków jest inwestowanie w rynek nieruchomości. 76 proc. posiada drugie mieszkanie lub dom. Zamożni inwestują również w produkty inwestycyjne banków lub funduszy inwestycyjnych.

„Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2017” jest ósmą edycją publikacji KPMG o rynku luksusu w Polsce. Motywem przewodnim tegorocznej edycji raportu jest portret bogatego Polaka oraz analiza poszczególnych segmentów w obrębie rynku dóbr luksusowych, która uzupełniona została o wyniki badania konsumentów oraz wypowiedzi ekspertów z branży. Na potrzeby raportu przyjęto, że dobrem luksusowym jest każde dobro opatrzone marką powszechnie uznawaną za luksusową na danym rynku lub takie, które ze względu na swoją specyfikę (unikalność, wysoką cenę itp.) nabiera luksusowego charakteru. W raporcie przedstawione zostały wyniki badania przeprowadzonego na grupie 97 respondentów w okresie od lipca do września 2017 roku przy wykorzystaniu metody wywiadów internetowych (CAWI – Computer Assisted Web Interview). Kryterium doboru respondentów były dochody przekraczające 20 tys. zł brutto miesięcznie. Analiza ta została uzupełniona o wypowiedzi specjalistów z analizowanych w raporcie segmentów. W raporcie wykorzystano także dane firmy Credit Suisse, Euromonitor International, GUS-u, Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Polskiego, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polskiego Związku Żeglarskiego, Poland Sotheby’s International Realty, Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Dołącz do dyskusji: Rynek dóbr luksusowych w Polsce wart ponad 21 mld zł, liczba zamożnych rodaków przekracza 1,1 mln

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wars
Typowe dla bogaczy pie..nie. Znam trochę naprawdę bogatych osób (także tych powszechnie znanych), osobiście i na stopie zawodowej, ale nie znam ani jednej która majątku ciężką pracą się dorobiła ;)
odpowiedź
User
Andrzej
Rydzyk wyraźnie zawyża średnią dla kujawsko-pomorskiego.
odpowiedź
User
mm
A tymczasem w Luksemburgu płaca minimalna pracowników niewykwalifikowanych wynosi ok. 1800 euro.(np. stróża nocnego). Płaca minimalna w Niemczech to 8,84 Euro/h co przy 8h dniu pracy daje 1486 euro. Płaca minimalna we Francji 1480 euro. Płaca minimalna w Wielkiej Brytanii to 7,5 funta czyli
1260 funtów miesięcznie. Taaak Polacy to rzeczywiście fantastycznie zarabiają. Bogacimy się tak że ten dobrobyt aż uszami nam wychodzi.
odpowiedź