SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Iliad sprzeda 60 proc. udziałów infrastruktury nadawczej Play za 804 mln euro

Francuska grupa Iliad, która w ramach wezwania giełdowego zamierza przejąć operatora telekomunikacyjnego Play, zawarła już umowę sprzedaży 60 proc. jego spółki zależnej z ok. 7 tys. wież nadawczych. Kupującym jest Cellnex, a cena transakcji wyniesie ok. 804 mln euro.

W komunikacie grupy Illiad zaznaczono, że umowa z Cellnexem wymaga zgód regulatorów rynkowych. Jej finalizacja jest planowana na pierwszą połowę 2021 roku.

Iliad wyliczyła dwie główne korzyści z tej transakcji. Po pierwsze, dzięki pozyskanym środkom Play zwiększy swoje możliwości inwestycyjne. Jako cele inwestycyjne telekomu wymieniono aukcję na pasma do 5G, rozwój swojej sieci nadawczej w odpowiedzi na zwiększone korzystanie przez klientów z internetu mobilnego oraz planowane wejście w segment usług konwergentnych.

Ponadto Play zachowa kontrolę nad aktywną częścią swojej sieci. Zapowiedziano, że telekom chce wybudować kolejne ok. 5 tys. lokalizacji pod stacje bazowe, z czego przynajmniej 1,5 tys. wspólnie z Cellnexem (ma to kosztować ok. 400 mln euro w ciągu 10 lat).

Iliad daje 2,2 mld euro za Play

W drugiej połowie września grupa Iliad ogłosiła wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji Play, zaoferowała 39 zł za sztukę, wyceniając telekom na 2,2 mld euro. Porozumiała się już w tej sprawie z dwoma głównymi akcjonariuszami Play: funduszami należącymi do Thora Bjorgolfssona i Panosa Germanosa.

Zapisy do ruszyły 19 października, będą przyjmowane do 17 listopada. W wezwaniu pośredniczy biuro maklerskie Santander Bank Polska.

Eksperci pytani przez Wirtualnemedia.pl ocenili, że Play po przejęciu przez Iliad może poszerzyć swoją ofertę o internet stacjonarny. W tym tygodniu Reuters nieoficjalnie dowiedział się, że Komisja Europejska wyrazi zgodę na przejęcie Play przez grupę Iliad.

Play wydziela infrastrukturę nadawczą do osobnej spółki

W czerwcu br. Play Communications przejął spółkę Steindal Investments i przemianował ją na Polską Grupę Wieżową. Spółka ma obsługiwać infrastrukturę nadawczą telekomu.

- Aktywnie kontynuujemy prace nad operacyjnym, technicznym i prawnym przygotowaniem wyodrębnienia naszych wież. Pod koniec czerwca przejęliśmy 100 proc. udziałów w spółce fasadowej Polska Grupa Wieżowa S.A., wyłącznie w celu ewentualnego hostingu i obsługi infrastruktury pasywnej od Play - poinformował w sierpniu Jean Marc Harion, prezes P4, głównej spółki zależnej Play Communications.

Na koniec czerwca br. Play miał 8 225 stacji bazowych (z czego mniej więcej połowa to osobno stojące wieże), o 11,4 proc. więcej niż rok wcześniej, w pierwszej połowie br. uruchomił 357 nowych, a 260 tylko w drugim kwartale.

W drugim kwartale br. Play Communications zanotował spadek przychodów operacyjnych rok do roku o 0,2 proc. do 1,75 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 1,9 proc. zysk netto zmalał z 535,8 do 237,6 mln zł. Telekom na koniec czerwca miał 12,45 mln aktywnych klientów, w tym 8,99 mln abonentów.

Orange i Cyfrowy Polsat szykują inwestorów do infrastruktury

Orange Polska w połowie sierpnia podał, że analizuje możliwość wniesienia swojej sieci światłowodowej do spółki FiberCo i sprzedaż inwestorowi jej pakietu współkontrolującego. Zaznaczył, że z sieci mogliby korzystać także inni operatorzy.

Z kolei Cyfrowy Polsat w drugiej połowie września zaczął przegląd opcji strategicznych związanych z potencjalnym zbyciem swojej infrastruktury telekomunikacyjnej kontrolowanej przez spółkę zależną Polkomtel Infrastruktura.

W komunikacie giełdowym Cyfrowego Polsatu zaznaczono, że „w trakcie planowanego przeglądu rozważane będą różne opcje strategiczne, w tym w szczególności zbycie udziałów reprezentujących do 100 proc. kapitału zakładowego Polkomtel Infrastruktura, zbycie całości lub wybranych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej będącej własnością Polkomtel Infrastruktura, zawarcie partnerstwa strategicznego lub utworzenie joint-venture z inwestorem strategicznym”.

Zaznaczono, że przegląd ten „ma na celu wybór najkorzystniejszego sposobu wsparcia realizacji strategii długoterminowego rozwoju Grupy Polsat”. Cyfrowy Polsat chce rozmawiać z różnymi podmiotami zainteresowanymi nabyciem Polkomtel Infrastruktura lub tylko należącej do spółki infrastruktury telekomunikacyjnej, a wybranym firmom pozwoli na przeprowadzenie badania due diligence spółki.

Dołącz do dyskusji: Iliad sprzeda 60 proc. udziałów infrastruktury nadawczej Play za 804 mln euro

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pan Utu
Trudno zaliczać Polsat i Plus do polskich spółek telekomunikacyjnych, jeśli unikają płacenia w Polsce podatków, a sama telewizja podobnie jak amerykanie sieje lewacką, antypolską propagandę.
odpowiedź
User
Adrian
Trudno zaliczać Polsat i Plus do polskich spółek telekomunikacyjnych, jeśli unikają płacenia w Polsce podatków, a sama telewizja podobnie jak amerykanie sieje lewacką, antypolską propagandę.


Dostęp do internetu powinien być reglamentowany ilorazem inteligencji.
odpowiedź
User
Tak
Trudno zaliczać Polsat i Plus do polskich spółek telekomunikacyjnych, jeśli unikają płacenia w Polsce podatków, a sama telewizja podobnie jak amerykanie sieje lewacką, antypolską propagandę.


Dostęp do internetu powinien być reglamentowany ilorazem inteligencji.


To już byłbyś pozbawiony dostępu :-)
odpowiedź