SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Onet liderem rankingu opiniotwórczych mediów, TVN24 przed WP. Rekordowy czerwiec Wirtualnemedia.pl

W czerwcowym rankingu najczęściej cytowanych mediów miejsce pierwsze zajmuje Onet, wyprzedzając TVN24 i Wirtualną Polskę. Wśród najbardziej opiniotwórczych mediów internetowych są Wirtualnemedia.pl.

Article

W czerwcu na informacje Onetu inne redakcje powoływały się przeszło 4,4 tys. razy. Podium uzupełniają TVN24 (cytowane ponad 3143 razy) oraz Wirtualna Polska (cytowana 3139 razy).

W głównym rankingu ukazującym piętnaście najczęściej cytowanych mediów za czerwiec znajdują się cztery portale internetowe: Onet.pl, Wp.pl, Interia.pl, Money.pl, trzy stacje radiowe: RMF FM, Radio Zet i Radio Plus, trzy telewizyjne: TVN24, Polsat News, TVPinfo oraz pięć tytułów prasowych: "Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza", "Dziennik Gazeta Prawna", "Super Express" i "Fakt.

Największy skok, bo siedem pozycji w górę w stosunku do maja br. odnotowało Radio Plus, na którego antenie minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że skala nowych przypadków nie przełoży się, tak jak w poprzednich falach epidemii na liczbę hospitalizacji i zgonów.

Najbardziej opiniotwórcze tytuły w prasie

W rankingu tytułów prasowych pierwsze utrzymuje "Rzeczpospolita" (2,7 tys.). Drugie miejsce w kategorii zajął "Dziennik Gazeta Prawna" z liczbą powołań o jedną trzecią wyższą niż w zeszłym miesiącu (1,9 tys.). Pozycję trzecią podobnie, jak w maju zajęła "Gazeta Wyborcza" na poziomie 1,8 tys. cytowań. Z kolei najwyższy wzrost odnotował miesięcznik "Perspektywy", który pod koniec czerwca opublikował ranking najlepszych polskich uczelni akademickich 2021.

Wirtualnemedia.pl w czołówce portali internetowych

Niezmiennym liderem kategorii media internetowe pozostaje Onet.pl, dalej są Wp.pl z liczbą 3,1 tys. wzmianek i Interia.pl z wynikiem 1,6 tys. powołań. O jedno miejsce wzrosła pozycja portalu Wpolityce.pl – redakcja między innymi przeprowadziła rozmowę z Pawłem Kukizem, w której dopytywała o szczegóły porozumienia Kukiz’15 z partią PiS.

Miejsce piąte zajmują Wirtualnemedia.pl - w czerwcu odnotowaliśmy wzrost cytowań do 816, w porównaniu z 789 w maju.

Najbardziej opiniotwórcze stacje telewizyjne i radiowe

Podium kategorii telewizja zajęły kolejno TVN24 (3,1 tys. wzmianek), Polsat News (1,5 tys. cytowań) oraz TVP Info (1,4 tys. powołań). Na miejscu czwartym ze wzrostem o trzy pozycje w kategorii, uplasowała się TVP Sport (740).

Pozycję najbardziej opiniotwórczej stacji radiowej w kraju niezmiennie zajmuje RMF FM, na którą dziennikarze innych redakcji powoływali się 2,6 tys. razy. Podobnie jak w maju, miejsce drugie w rankingu zajmuje stacja Radio Zet, którą cytowano w innych mediach 1,4 tys. razy. Podium zamyka Radio Plus ze wzrostem liczby cytowań i zmianą miejsca o dwa oczka.

Najczęściej cytowane periodyki  

W rankingu tygodników i dwutygodników liderem jest "Wprost", cytowany w czerwcu w innych mediach 430 razy. Za nim, podobnie jak w zeszłym miesiącu, tygodnik "Sieci" z liczbą 359 powołań. Aż o pięć pozycji wyżej uplasował się natomiast tygodnik "Polityka" (281 wzmianek). Redakcja jako pierwsza nieoficjalnie zapowiedziała, że Donald Tusk ma wrócić na fotel przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

Pierwsze miejsce rankingu miesięczników i dwumiesięczników zajmują "Perspektywy", cytowane w czerwcu łącznie 297 razy.

Najbardziej opiniotwórcze redakcje ekonomiczne i biznesowe

Podium najbardziej opiniotwórczych tytułów prasowych o profilu ekonomiczno – biznesowym za czerwiec niezmiennie tworzą redakcje "Rzeczpospolitej", "Dziennika Gazety Prawnej" i "Pulsu Biznesu".

Czwarte miejsce zajmuje magazyn "Forbes", a ranking zamyka "Gazeta Bankowa", na którą w czerwcu często powoływano się w związku z wywiadem redakcji z prezesem NBP Adamem Glapińskim na temat cen energii w Polsce.

Wśród portali internetowych najczęściej cytowano kolejno: Money.pl, Businessinsidder.com.pl, Bankier.pl, 300gospodarka.pl oraz Wnp.pl.

Najbardziej opiniotwórcze media regionalne

 Liderem kategorii mediów regionalnych w Polsce pozostaje Radio Wrocław, na które inne redakcje w kraju powoływały się w czerwcu 140 razy. Z kolei miejsce drugie ze wzrostem o dwa oczka w rankingu i liczbą 96 cytowań zajął Dziennik Zachodni. Pozycja trzecia nadal należy do Gazety Krakowskiej z wynikiem 89 powołań w innych tytułach.

Do rankingu ze wzrostowym wynikiem aż o siedem pozycji zakwalifikował się także "Tygodnik Solidarności". Gazeta opublikowała pismo szefa NSZZ „Solidarność”, który podkreślił, że w odsłoniętym pomniku „Znak Solidarności” w Warszawie bezprawnie wykorzystano logo NSZZ „Solidarność”.

Analizę częstotliwości cytowań poszczególnych mediów przez inne media przeprowadzono na podstawie 44 614 przekazów pochodzących z monitoringu prasy, radia i telewizji oraz portali internetowych, w których pojawiały się nazwy mediów prasowych; serwisów internetowych; stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. Badanie dotyczy okresu 1-30 czerwca 2021 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Onet liderem rankingu opiniotwórczych mediów, TVN24 przed WP. Rekordowy czerwiec Wirtualnemedia.pl

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
no mercy
Przez ostatnie 5 lat tylko ze dwa razy (przypadkiem) wszedłem na onet. I jestem z tego kuźwa dumny. WP olewam totalnie. Kilka razy w miesiącu zaglądam na tvn24. Kto robi te zzzzzasrane badania?
odpowiedź
User
Pasjonat
Chcecie ludzie tylko media Polskę? Serio? Nie pamiętacie historii jak było w PRL ? TVP w tych czasach chwaliło tylko rząd, nie krytykowało, zresztą TVP zawsze takie jest, nie widać nigdy krytyki, widać tylko chwalenie rządu. Wiecie historia lubi się powtarzać szczególnie w TVP i polskim radiu 1,2,3, 24
odpowiedź
User
Ja
Przez ostatnie 5 lat tylko ze dwa razy (przypadkiem) wszedłem na onet. I jestem z tego kuźwa dumny. WP olewam totalnie. Kilka razy w miesiącu zaglądam na tvn24. Kto robi te zzzzzasrane badania?


To, że nie znasz języków obcych i masz podstawowe wykształcenie, nie oznacza, że większość ludzi w Polsce reprezentuje podobny do ciebie poziom.
odpowiedź