SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

31 spółek w nowym składzie indeksu RESPECT na GPW. Pierwszy certyfikat

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ogłosiła nowy skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie - RESPECT Index.

Article

W wyniku przeprowadzonej weryfikacji w skład indeksu po XII edycji wejdzie 31 spółek, w tym dwie zupełnie nowe - Amrest Holding i CCC - oraz PKN Orlen, który wraca po rocznej przerwie. W tegorocznej edycji RESPECT Index liczba nowych spółek jest najwyższa w historii.

"Z roku na rok rośnie liczba spółek, które prowadzą działalności zgodnie z zasadami CSR oraz tych, które doceniają znaczenie uwzględniania czynników pozafinansowych w komunikacji z inwestorami. W XII edycji RESPECT Index znalazło się aż 31 firm. Dodatkowo, w tegorocznej edycji po raz pierwszy wprowadziliśmy certyfikat RESPECT przyznawany spółkom, które nie mogą wejść do indeksu, ale są zainteresowane potwierdzeniem spełniania najwyższych standardów biznesu odpowiedzialnego społecznie na GPW. Jednocześnie we współpracy z Urzędem Regulacji Energetyki po raz pierwszy zostaną przyznane nagrody dla spółek dbających o jakość relacji z kontrahentami. Gratulujemy wszystkim laureatom tegorocznej edycji i życzymy dalszych sukcesów w rozwoju społecznie odpowiedzialnej działalności." – powiedziała Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

Skład tegorocznej edycji RESPECT Index (w kolejności alfabetycznej):
- Agora
- Amrest Holidngs
- Apator
- Bank Handlowy w Warszawie
- Bank Millennium
- Bank Ochrony Środowiska
- Bank Pekao
- CCC
- Budimex
- Elektrobudowa
- Energa
- Fabryki Mebli "Forte"
- Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
- Grupa Azoty
- Grupa Lotos
- ING Bank Śląski
- Inter Cars
- Jastrzębska Spółka Węglowa
- KGHM Polska Miedź
- Lubelski Węgiel Bogdanka
- mBank
- Orange Polska
- PCC Rokita
- PGE Polska Grupa Energetyczna
- PGNiG
- PKN Orlen
- PZU
- Santander Polska
- Tauron PE
- Trakcja PRKiI
- Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja

Nowy skład RESPECT Index będzie obowiązywał od 27 grudnia 2018 r.

Spółki do indeksu są kwalifikowane na podstawie liczby uzyskanych w badaniu punktów. Średnia liczba punktów wszystkich spółek wynosiła 63,7 – nieznacznie więcej niż rok temu. W indeksie 18 spółek reprezentuje przemysł, 9 - finanse, a 4 - usługi. W podziale na sektory średni wynik spółek reprezentujących przemysł wyniósł 65,2 pkt., finanse - 64,2 pkt., a usługi - 55,5 pkt.

Ponadto GPW przyznała po raz pierwszy certyfikat RESPECT. Nowa formuła projektu jest skierowana do spółek, które nie mogą zostać uczestnikami RESPECT Index, a chcą potwierdzić spełnianie wymogów biznesu odpowiedzialnego społecznie. Certyfikaty są przyznawane spółkom po spełnienie takich samych wymogów jak w przypadku kwalifikacji do indeksu, w szczególności poprzez wypełnienie ankiety i uzyskanie odpowiedniej liczby punktów. Pierwszą spółką, która otrzymała certyfikat, jest Provident Polska.

Wyniki notowań indeksu RESPECT pokazują, że spółki tworzące ten wskaźnik charakteryzują się wyższą stopą zwrotu niż przeciętna rynkowa wyrażona indeksem WIG. W ciągu dziewięciu lat istnienia indeksu (od listopada 2009 r. do grudnia 2018 r.) zwiększył on swoją wartość o 70 proc. W tym czasie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 47 proc., a WIG20 spadł o 4 proc.

RESPECT Index obejmuje swoim portfelem polskie i zagraniczne spółki z Głównego Rynku GPW. Do indeksu aspirować mogą spółki o najwyższej płynności, czyli wchodzące w skład indeksów WIG20, mWIG40 lub sWIG80. Trafiają do niego firmy, które przechodzą trzystopniową weryfikację prowadzoną przez GPW i Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Trzecim warunkiem jest odpowiedzialne społecznie zachowanie wobec środowiska, społeczności i pracowników, które jest analizowane na podstawie ankiety weryfikowanej przez audytora projektu. Zgodnie z obecną formułą, badanie spółek i rewizja składu indeksu jest przeprowadzana raz w roku, w jego drugiej połowie. Udziały spółek w indeksie są określane na takich samych zasadach, jak w przypadku innych indeksów giełdowych – pod uwagę brane są akcje w wolnym obrocie, przy czym wagi największych spółek są ograniczane do 25 proc., gdy liczba uczestników jest mniejsza niż 20 spółek, lub do 10 proc. w pozostałych przypadkach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 31 spółek w nowym składzie indeksu RESPECT na GPW. Pierwszy certyfikat

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl