SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

GUS: inflacja średnioroczna w 2020 r. wyniosła 3,4 proc. „W grudniu wyraźnie wyhamował wzrost cen usług; wolniej rosły także ceny towarów”

Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2020 r. w stosunku do 2019 r. wyniósł 103,4, co oznacza wzrost cen o 3,4 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

fot. Shutterstock.comArticle

ING: w I kwartale br. inflacja wyhamuje do 2,5 proc.

 

W I kwartale br. wzrost cen zwolni do ok. 2,5 proc. rok do roku, ale w całym 2021 roku ceny średnio zwiększą się o 3,1 proc. rdr - szacują ekonomiści ING Banku Śląskiego, komentując piątkowe dane GUS.

GUS podał w piątek, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2020 r. w stosunku do 2019 r. wyniósł 103,4, co oznacza wzrost cen o 3,4 proc.; inflacja w grudniu ub.r. wyniosła 2,4 proc. rdr wobec 3,0 proc. rdr w listopadzie.

Jak wskazali ekonomiści ING, wzrost cen był o 0,1 pp wyższy, niż wskazał szybki szacunek.

"Spadek inflacji to efekt niższego wzrostu cen żywności (0,8 proc. rdr wobec 2,0 proc. rdr w listopadzie). Niższy był też wzrost cen komponentów bazowych, który szacujemy obecnie na 3,8 proc. rdr wobec 4,3 proc. rdr w listopadzie. Z kolei spadek cen paliw w ujęciu rdr był nieco płytszy niż w listopadzie" - zaznaczyli.

Według ING, spadek tempa inflacji bazowej w grudniu to głównie efekt niższego wzrostu cen usług - 6,4 proc. rdr wobec 7,8 proc. rdr w listopadzie.

Jak wskazali, silnie spadły ceny usług transportowych - o 14,9 proc. wobec wzrostu o 2,0 proc. w listopadzie. Niższy wzrost cen odnotowano w kategorii łączność, silniej spadły też ceny odzieży. "To efekt zaburzeń popytu w związku z wprowadzeniem kolejnych obostrzeń jak i przyspieszenia wyprzedaży po zapowiedzianym w połowie grudnia wprowadzeniu ograniczeń w handlu po świętach" - ocenili.

"W I kw. 21 r. w związku z efektami bazy dla paliw i żywności, wzrost cen zwolni do ok. 2,5 proc. rdr, jednak w całym 2021 ceny średnio zwiększą się o 3,1 proc. rdr " - szacuje starszy ekonomista ING Bank Śląski Dawid Pachucki.

Jego zdaniem do najważniejszych czynników proinflacyjnych w tym roku należeć będą decyzje administracyjne: wprowadzenie opłaty mocowej, opłaty OZE, podatek cukrowy, podatek handlowy czy wzrost opłat za wywóz śmieci. "Szacujemy, że łączny wpływ tych czynników na CPI to ok. 1,0 pp. Firmy będą również rekompensować koszt dostosowania działalności do zaostrzonych wymogów sanitarnych" - wskazał.

Według ING, wzrost presji na CPI wywoła również oczekiwane ożywienie popytu konsumpcyjnego. "Już w III kw. 20 r. jego poziom był wyższy niż w IV kw. 2019, czyli w okresie sprzed pandemii, pomimo silnego załamania w II kw. 2020" - podał Pachucki.

"Niskie bezrobocie, hojne programy fiskalne zwiększające dochody do dyspozycji gospodarstw domowych w połączeniu z dwucyfrowym wzrostem podaży pieniądza to skuteczne paliwo dla pobudzenia inflacji" - dodał.

Według ekonomistów ING, łagodzeniu presji inflacyjnej nie sprzyja też rekordowo niski udział inwestycji prywatnych w PKB. Jak ocenili, taka struktura wzrostu nie sprzyja budowie przewag konkurencyjnych, co poprzez wzrost produktywności łagodziłoby presję inflacyjną ze strony wyższej konsumpcji".

Pekao: w grudniu wyraźnie wyhamował wzrost cen usług; wolniej rosły także ceny towarów

W grudniu wyraźnie wyhamował wzrost cen usług; wolniej rosły także ceny towarów - napisali analitycy banku Pekao, komentując piątkowe dane GUS.

Jak informuje Pekao, w grudniu wyraźnie wyhamował wzrost cen usług. Wolniej rosły także ceny towarów. Ceny usług wzrosły 6,4 proc. rok do roku, a ceny towarów o 0,9 proc. rok do roku wobec odpowiednio 7,8 proc. rok do roku i 1,3 proc. rok do roku w listopadzie.

"W oparciu o dostępne dane szacujemy, że w ubiegłym miesiącu inflacja bazowa obniżyła się do 3,6-3,7 proc. rok do roku z 4,3 proc. rok do roku w listopadzie. Na spadek inflacji bazowej złożyło się kilka kategorii. W ujęciu miesięcznym grudzień przyniósł wyraźne spadki cen usług telekomunikacyjnych, opłat RTV, oraz ubezpieczeń. Wolniej niż wskazywałby na to wzorzec sezonowy rosły ceny usług transportowych, co mogło być związane z cenami w lotnictwie oraz odwołaniem wielu lotów" - informują analitycy Pekao.

Zwracają oni uwagę, że wzrost cen żywności obniżył się do 0,8 proc. rok do roku w grudniu z 2,0 proc. rok do roku w listopadzie. Ich zdaniem spadek rocznego tempa wzrostu cen żywności związany jest z sytuacją na rynku mięsa.

"Na początku 2020 r. ceny wieprzowiny rosły w tempie ok. 25 proc. rok do roku, a od września ubiegłego roku obserwujemy spadki w ujęciu rocznym. Tanieje także drób. Korzystnie kształtuje się sytuacja na krajowym rynku rolnym. W szczególności 2020 r. przyniósł udane zbiory zbóż i warzyw" - czytamy w komentarzu Pekao.

GUS podał też w piątek, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2020 r. w stosunku do 2019 r. wyniósł 103,4, co oznacza wzrost cen o 3,4 proc.

Według analityków wzrost inflacji w roku 2020 względem 2019 r. wynikał ze wzrostu inflacji bazowej z 2,0 proc. do 3,9 proc.. Wyższe ceny nośników energii zostały skompensowane przez spadek cen paliw, wynikający z tańszej ropy naftowej. Wzrost cen żywności był w 2020 r. zbliżony do obserwowanego w 2019 r.

Według Pekao od drugiego kwartału tego roku należy się spodziewać wzrostu inflacji z uwagi na efekty bazowe na cenach paliw. "Szacujemy, że w 2021 r. średnioroczna inflacja wyniesie 2,6 proc., po wzroście cen o 3,4 proc. w roku 2020. Niższej inflacji bazowej i wolniejszemu wzrostowi cen żywności będzie towarzyszył wyraźny wzrost cen paliw. Ok. połowa wzrostu cen w tym roku będzie bezpośrednio związana z podwyżkami cen administrowanych i opłat (wywóz śmieci, opłata mocowa, wzrost cen energii, +podatek cukrowy+, podatek handlowy)” - uważają analitycy.

Dołącz do dyskusji: GUS: inflacja średnioroczna w 2020 r. wyniosła 3,4 proc. „W grudniu wyraźnie wyhamował wzrost cen usług; wolniej rosły także ceny towarów”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xxx
gus jest tak samo wiarygodny jak tvpis ;/
odpowiedź