SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Innowacje w służbie rozwoju miast i kreatywności - relacja z konferencji GISEC IOTX w Dubaju

Smart city, blockchain czy robotyka to tylko niektóre z ciekawych tematów poruszanych na dubajskiej konferencji GISEC  IOTX - pisze dla portalu Wirtualnemedia.pl Maciej Tomaszyk, wiceprezes i CEO AF.agency.

Maciej TomaszykMaciej Tomaszyk

Na mapie wydarzeń technologicznych Dubaj silnie osadził się obok Berlina, Seulu i San Francisco. Future Technology Week – organizowany dwa razy w ciągu roku - z każdą edycją gromadzi coraz więcej uczestników. W tym roku było ich ponad 5000, co jest imponującym wynikiem dla zamkniętej konferencji specjalistów i nieprzypadkowych uczestników, czy wystawców, których w tym roku naliczono ponad 200.

Na początku maja w jego ramach odbyły się targi GISEC IOTX (Internet of Things Expo), składające się nie tylko z przestrzeni wystawienniczej, ale - co ważniejsze – również ze spotkań i wykładów tematycznych w ramach bloków All Talks, Inspire Talks, xlabs i Future Blockchain.

Dubajskim organizatorom udało się zaangażować we współtworzenie poszczególnych paneli nie tylko grupę ekspertów (również polskich – firmę MC2 byłej minister cyfryzacji, Anny Streżyńskiej) -  związanych z mediami, producentów sprzętów IT, usługodawców, ale także stronę rządową i samorządową.

Jak rozwijać miasta?

Jedną z głównych klamr tematycznych dubajskich wystąpień była z pewnością  przyjęta kilka lat temu strategia rozwoju miast w Emiratach Arabskich – smart city - i mierzenie się panelistów z technologicznymi i intelektualnymi wyzwaniami wynikającymi z procesów unowocześnienia miasta. Dubaj rozwija się w niewiarygodnym tempie i musi wytworzyć autorskie mechanizmy działania – czerpie jednak chętnie z doświadczeń innych miast borykających się z własnymi, np. geograficznymi i organizacyjnymi ograniczeniami. Stąd obecność m.in. przedstawicieli Amsterdamu, którzy dzielili się unikalnymi doświadczeniami związanym z koniecznością zarządzania odpadami czy zasobami wody.

Dubaj nie chce bezrefleksyjnie szpikować miasta technologią - ma być ona natomiast narzędziem pomocniczym w tym niewiarygodnie dynamicznym rozwoju, przepływu mas ludzkich czy przechowywania ogromnych ilości danych, również osobowych. To istotne również ze względu na bezpieczeństwo ogromnej liczby turystów, która dzieli się swoimi danymi z dubajskimi usługodawcami.

Be smart (city)

W idei Smart Dubai niezwykłe znaczenie ma kwestia pojazdów elektrycznych. Nie stoi za tym jednak wyłącznie cel promocyjny i chęć wyznaczania trendów – szybko wzrost ilości pojazdów jest również niekorzystny dla środowiska. W samochody elektryczne wyposażona ma być cała służba publiczna – taksówki, autobusy, transport rządowy – dając mieszkańcom dobry przykład racjonalnego korzystania z energii. Do przesiadki na takie pojazdy zachęca też doskonale zorganizowana infrastruktura, ilość i dostępność darmowych punktów ładowań. Dubajskie władzy myślą innowacyjnie i perspektywicznie.

Tematy obecne w europejskich dyskusjach o ochronie danych osobowych czy RODO nie są też obce w Dubaju. Nieodłącznym elementem konferencji GISEC jest analiza problematyki bezpieczeństwa danych, zabezpieczeń serwerów, banków pamięci, umiejętności zarządzania wiedzą elektroniczną. „Stechnologizowanie” miast niesie za sobą ogromną ilość danych do przechowania i analizy, a przede wszystkim – do zabezpieczenia. Wiedza to władza i odpowiedzialność – zaplanować trzeba rozsądne zagospodarowanie nieprzebranych baz danych, ich zabezpieczenie, gwarancje bezpiecznego przesyłu informacji, również tych delikatnych danych zdrowotnych, bankowych, osobistych.  

Znaczną część konferencji poświęcono służbom ochrony i nadzoru – policji, lokalnej „security service”, tematyce ultranowoczesnego szkolenia oraz prewencji jako najskuteczniejszego narzędzia zapobiegania przestępczości. Treningi przeprowadzane w środowisku rozszerzonej rzeczywistości i przygotowujące służby na wszystkie scenariusze czy prewencja biometryczna – to nadchodząca codzienność.

W otchłani darknetu

Filarem globalnego bezpieczeństwa pozostaje wciąż bezpieczeństwo w sieci – na konferencji GISEC poruszane w kontekście zagrożeń ze strony deep and dark net.

O ile potencjalne zagrożenie danych w social mediach jest jasne – tym bardziej po globalnych doświadczeniach z Cambridge Analytica – to szczególnie niebezpiecznym i wciąż niedocenianym zagrożeniem powinien być dla nas właśnie darknet. Ta część globalnej sieci u swoich podstawowych celów ma właśnie atak i skonstruowana jest tak, by była tajna i nietransparentna. Produkty w jej ramach są nielegalne, czarnorynkowe, nieserwisowane i dystrybuowane przez nieoficjalne, niezweryfikowane instytucje. Ich dostęp do danych osobowych użytkowników globalnego internetu niesie za sobą globalne konsekwencje! Stworzenie precyzyjnych, wyprzedzających teraźniejszość rozwiązań i zabezpieczeń to wyzwanie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa danych w przestrzeni państwowej, prywatnej i biznesowej.

Roboty będą nas leczyć?

Specjaliści pracujący nad cyberbezpieczeństwem oraz robotyką i automatyką życia codziennego zwracają też uwagę na wzrost znaczenia robotów w zdrowiu publicznym i procesach produkcji. Przedstawicielka Glaxo Smith Klein poświeciła swoją prelekcję wizji zastąpienia lekarzy pierwszego kontaktu przez roboty – możliwe byłoby nie tylko pobieranie próbek do badań w warunkach domowych, ale i błyskawiczna diagnoza i dawkowanie leku. Uczące się maszyny już działają, a wkrótce będą również fundamentem procesów produkcyjnych Nokii. Planistyczno-zakupowy system produkcji działa przy pomocy maszyn analizujących straty i koszty, a zaangażowane w produkcje same ulepszą swoją pracę – wkrótce zostaną zaangażowane w zakupy, by same lepiej oceniać mogły potrzeby na innych polach.

Konferencja skupiła się na technologicznym backstage’u, na tym, czego użytkownicy nie widzą. Kolejny, wrześniowy Future Technology Week pokaże innowacje konsumencką i usługową.

Kreatywność przed technologią

Po co europejskie firmy miałyby w ogóle decydować się na odwiedziny targów takie, jak GISEC? Czy jest tam miejsce dla europejskiego i polskiego digitalu? Ważnym wątkiem jest kwestia kreatywności – Dubaj dysponuje niesamowitymi zasobami finansowymi, ale pod względem kreatywności to Europa może wiele ich nauczyć. Warto pojawiać się na wschodnich targach i konferencjach i powoli rozpychać się na rynku gościnnym dla innowatorów i dysponującym niezwykle komfortowymi warunkami rozwoju. Połączenie technologicznej perfekcji z zachodnim designem i kreatywnością otwiera pole na imponującą współpracę.

Maciej Tomaszyk, wiceprezes i CEO AF.agency

Dołącz do dyskusji: Innowacje w służbie rozwoju miast i kreatywności - relacja z konferencji GISEC IOTX w Dubaju

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl