SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Innowacyjne liczniki prądu montuje w Warszawie innogy Stoen Operator

W Warszawie zainstalowano 1 800 innowacyjnych liczników energii elektrycznej, które mają podnosić skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Mierniki opracowano w innogy Laboratory of Things, a prace prowadziły wspólnie innogy Stoen Operator, Orange Polska i Integrated Solutions.

Article

Nowe liczniki po raz pierwszy w Polsce będą wykorzystywały technologię LTE-M, która pozwala obsłużyć nawet do miliona urządzeń na kilometr kwadratowy.

Nowe liczniki mają podnieść skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii, z 95 proc. do nawet 98 proc. Ponadto rozwiązanie umożliwia montaż ponad 400 liczników w jednym budynku, które przesyłają dane jednocześnie nie zakłócając się nawzajem. Realizacja jest kolejnym etapem współpracy Orange Polska z innogy Stoen Operator rozpoczętej w ubiegłym roku utworzeniem innogy Laboratory of Things.

- Pierwsze komercyjne zastosowanie LTE-M to milowy krok w rozwoju Internetu Rzeczy w Polsce. Do tej pory wykorzystywano wprowadzoną w połowie lat 90. sieć 2G, która ma wiele ograniczeń. LTE-M jest bardziej elastyczna, a co najważniejsze może obsłużyć znacznie więcej urządzeń jedocześnie. Orange Polska jest gotowy do uruchomienia komercyjnej sieci LTE-M w całym kraju - podkreśla Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska.

Orange Polska zaangażowane w rozwój IoT

LTE-M to technologia działająca w oparciu o sieć 4G Orange Polska, która dociera do 99,8% Polaków. Może obsłużyć do miliona urządzeń IoT (internet rzeczy) na kilometr kwadratowy. Dzięki specjalnej konfiguracji dociera do miejsc, gdzie zasięg jest słabszy np. piwnice czy podziemne garaże. Niewielki transfer danych zużywa bardzo mało energii, co oznacza dłuższą pracę urządzeń na jednej baterii.

Liczniki energii elektrycznej dostarczył dla innogy Stoen Operator producent zaawansowanych technologicznie urządzeń i systemów pomiarowych - Apator SA, a moduły komunikacyjne łączności, zapewniające współpracujące z siecią LTE-M -  PySENSE.

innogy Laboratory of Things to projekt, który powstał w połowie 2018 roku. Jego zadaniem było opracowanie technologii, odpowiednio wyspecyfikowanej, a zarazem ekonomicznej zarówno w instalacji, jak i w użytkowaniu, na potrzeby komunikacji z licznikami energii elektrycznej. Rozwiązanie to miało wpłynąć na obniżenie kosztów operacyjnych w innogy Stoen Operator, a jednocześnie wykorzystać możliwości, które daje Internet Rzeczy (IoT). Dostosowanie produktu do potrzeb użytkowników zapewni wygodę firmom, które wdrożą technologie stworzone w innogy Laboratory of Things.

Dołącz do dyskusji: Innowacyjne liczniki prądu montuje w Warszawie innogy Stoen Operator

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl