SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inovo VC chce 470 mln złotych kapitalizacji. Wesprze 30 spółek z regionu CEE

Inovo VC ogłasza start trzeciego funduszu inwestycyjnego, o docelowej kapitalizacji ok. 470 mln zł (100 mln euro). Fundusz pozyskał już od inwestorów prywatnych ponad połowę docelowego kapitału, a do końca roku dołączą inwestorzy instytucjonalni. Nowy wehikuł wesprze łącznie 20-30 spółek z regionu CEE, przy pojedynczej inwestycji od 2 do 20 mln złotych.

Od lewej: Tomasz Swieboda, Michał Rokosz, Maciej Małysz, fot. Inovo VCOd lewej: Tomasz Swieboda, Michał Rokosz, Maciej Małysz, fot. Inovo VC

Aktualny portfel inwestycji Inovo VC obejmuje takie spółki jak:

  • Booksy – marketplace SaaS dla sektora health & beauty
  • Infermedica – technologia wykorzystująca AI do wstępnej diagnozy medycznej
  • Packhelp – producent spersonalizowanych opakowań, Spacelift – platforma automatyzująca zarządzanie serwerami w chmurze
  • Infermedica – oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję do diagnozowania i segmentacji pacjentów
  • Tidio – live chat, chatboty i narzędzia marketingowe dla małych i średnich firm
  • Zowie – chatboty oparte o samodzielnie uczącą się AI, automatyzujące obsługę klienta w dużych przedsiębiorstwach i korporacjach

Nowa runda kapitalizacji

Teraz poinformowano, że Inovo VC to pierwszy zespół venture capital w Polsce, który uruchamia trzeci fundusz inwestycyjny. Zespół zarządzany przez partnerów – Tomasza Swiebodę, Michała Rokosza i Macieja Małysza – od blisko dekady inwestuje w startupy technologiczne o globalnym potencjale, pochodzące z Europy Środkowo-Wschodniej. W obszarze jego zainteresowań są przede wszystkim młode firmy (od rundy pre-seed do Serii A), które planują lub rozpoczęły międzynarodową ekspansję i potrzebują kapitału na szybkie skalowanie.

Trzeci fundusz Inovo VC przeznaczy na inwestycje łącznie około 470 mln zł (100 mln euro). Fundusz pozyskał już ponad połowę docelowego kapitału, który zapewnili polscy inwestorzy prywatni oraz zagraniczne familly offices. Inovo spodziewa się pozyskać fundusze od inwestorów instytucjonalnych do końca roku.

Czytaj także: Rynek venture capital w Polsce wart już 1,1 mld zł. Przez kwartał inwestycje w 98 start-upów

Według zapowiedzi, Inovo VC będzie kontynuować dotychczasową misję znajdowania i wspierania najbardziej wyróżniających się założycieli startupów z regionu CEE w podboju międzynarodowych rynków. Nowy wehikuł planuje wesprzeć łącznie 20-30 spółek, a wartość pojedynczej inwestycji wyniesie od 2 do 20 mln zł. Fundusz zakłada, że 60 proc. jego portfela będą stanowić polskie spółki, a 40 proc. startupy z pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

– Szukamy spółek o globalnych ambicjach, które mają potencjał, by w kilka lat osiągnąć przychody na poziomie 100 mln dolarów. Staliśmy się funduszem pierwszego wyboru dla polskich founderów. Widzimy, że możemy wnieść wartość i pomóc także startupom z innych krajów regionu CEE i chcemy powielić w nich ten model – zaznacza w komunikacie Michał Rokosz, partner w Inovo VC.

Dwa dotychczasowe fundusze Inovo VC, o łącznej kapitalizacji ok. 280 mln zł, zainwestowały łącznie w ponad 30 spółek, z których 6 osiągnęło wycenę ok. 500 mln zł każda. Pierwszy fundusz, obecnie w fazie wygaszania, przyniósł ponad 3-krotny zwrot zainwestowanego kapitału. Drugi fundusz pozostaje aktywny, jednak bierze udział już tylko w rundach follow-on spółek, w które zainwestował wcześniej. Inovo uczestniczyło w rundach inwestycyjnych z innymi funduszami, takimi jak Andreessen Horowitz, należący do Google’a Gradient Ventures, Insight Partners, Point Nine capital, czy Tiger Global Management.

Czytaj także: 62 mln złotych dla Zowie. Pieniądze na rekrutację i rozwój

Dołącz do dyskusji: Inovo VC chce 470 mln złotych kapitalizacji. Wesprze 30 spółek z regionu CEE

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl