SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Interia nie urosła przy Polsacie. Mniejsze przychody, spadł też zysk

W pierwszym roku kalendarzowym funkcjonowania w holdingu Cyfrowy Polsat przychody Grupy Interia zmalały o 1,2 proc. do 101,41 mln zł, a zysk netto - z 21,59 do 19,83 mln zł - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Artur Potocki, prezes Grupy InteriaArtur Potocki, prezes Grupy Interia

Wszystkie przychody zostały wygenerowane przez Grupę Interia ze sprzedaży reklam. Po tym jak w połowie ub.r. firmę kupiła Telewizja Polsat (zapłaciła koncernowi Bauer Media Group 422 mln zł), sprzedażą oferty reklamowej Interii zajmuje się Polsat Media. W ub.r. przychody od Polsat Media sięgnęły 86,9 mln zł.

Do firmy należy portal Interia.pl oraz grupa witryn tematycznych, m.in. Pomponik.pl, Smaker.pl, Geekweek i Teksciory. Według badania Mediapanel w sierpniu br. Interia.pl w wersji przeglądarkowej zanotowała 15,86 mln użytkowników oraz 54 minuty i 3 sekundy średniego czasu spędzonego przez odwiedzającego.

Przychody Grupy Interia zmalały, mimo że cały polski rynek reklamowy urósł w ub.r. o 16,2 proc. do 10,51 mld zł, a w obszarze reklamy internetowej dynamika wyniosła 21,8 proc. (dane Publicis Groupe).

Ponad 20 pracowników mniej

Z kolei koszty operacyjne firmy wzrosły o 2,9 proc. do 85,28 mln zł mimo spadku wydatków na usługi obce z 41,4 do 40,93 mln zł. Natomiast nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się 27,5 do 29,69 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 5,81 do 6,56 mln zł.

Koszty pracownicze wzrosły, ale średnioroczne zatrudnienie w spółce zmalało z 377 do 355 etatów. Jesienią 2020 roku dział handlowy Interii włączono do biura reklamy Polsat Media, z którego niedługo potem zwolniono 23 pracowników.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Koszty amortyzacji zwiększyły się z 5,19 do 5,6 mln zł, a zużycia materiałów i energii - z 1,22 do 1,33 mln zł. Pozostałe wydatki operacyjne wzrosły z 1,54 do 1,86 mln zł, a pozostałe wpływy operacyjne zmniejszyły się z 3,29 do 2,95 mln zł (te z dotacji zmalały z 2,01 do 1,61 mln zł).

Firma na zakupy od innych podmiotów z grupy Cyfrowy Polsat przeznaczyła w ub.r. 9,28 mln zł, z czego 4,38 mln zł od Telewizji Polsat, 1,25 mln zł od Polkomtelu, a 867,7 tys. zł od Polsat Media.

19,8 mln zł na dywidendę

Zysk sprzedażowy spadł z 19,73 do 16,13 mln zł, operacyjny - z 21,49 do 17,22 mln zł, a zysk netto - z 21,59 do 19,83 mln zł. Zysk netto byłby jeszcze niższy, gdyby nie 2,53 mln zł uznania z podatku dochodowego

Zysk netto przeznaczono na dywidendę, która prawie w całości trafił do spółki Grupa Interia.pl Media, której jedynym udziałowcem jest Telewizja Polsat. Grupa Interia.pl Media nie złożyła jeszcze sprawozdania finansowego za ub.r.

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2021 r., a poprzedni - 2020 r.

Dołącz do dyskusji: Interia nie urosła przy Polsacie. Mniejsze przychody, spadł też zysk

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Top
Właśnie pożegnałem.sie z Interią!
Problem u nich jest z komentarzami nie można wyrażać swoich myśli które nie są z linią portalu a nie każdy kocha Tuska !i mam prawo to napisać co sądzę ,tak działa demokracja o którą niby walczyą lewicowe portale!
Więc niech usowają komentarze to na pewno ich portal straci odwiedzających!i bardzo dobrze jest tyle innych portali że można wybierać!
odpowiedź
User
A ja lubie
Jakby nie bylo to jest trzeci portal w Polsce. W pierwszych latach zawsze jest sporo zmian, chocby personalnych, wiec i zysk moze byc mniejszy. Widac jednak, ze z miesiaca na miesiac coraz bardziej sie profesjonalizuja. Przeciez kiedys cala ta strona przypominala zbior blogow pisanych od Sasa do Lasa. Na plus tez pojemny i funkcjonalny mail. Teraz tez z krotsza koncowka int.pl.
odpowiedź
User
thinking machine
excel5 jeszcze (concorde) jest a ipv6 jeszcze nie ma (mirage) - razem czy osobno
odpowiedź