SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet mobilny w lipcu: T-Mobile najszybszy w LTE, Plus wciąż liderem 5G

W lipcu najszybszy internet mobilny jeśli chodzi o prędkość pobierania oferował swoim klientom ponownie T-Mobile, zaś na szczycie w pobieraniu danych jakości 5G był Plus - wynika z raportu firmy Rfbenchmark. Sytuacja w tym zakresie jest niezmienna od dwóch miesięcy.

Fot.PixabayArticle

Rfbenchmark (firma zajmująca się analizą jakości i szybkości internetu mobilnego) ogłosiła wyniki pomiarów przeprowadzonych w lipcu 2023 roku. W sumie zrealizowano 438 932 pomiary, z których 64 419 dotyczyło technologii 5G (14,67 proc.), 343 921 technologii LTE (78,35 proc.), a pozostałe 6,98 proc. wykorzystało starsze technologie WCDMA.

Okazało się, że jeśli brać pod uwagę technologię LTE, na szczycie w prędkości pobierania danych był ponownie T-Mobile, osiągając wynik 46,8 Mb/s. Jeżeli natomiast idzie o prędkość wysyłania danych, liderem był Play (22,6 Mb/s i najniższa wartość pingu – 29,3 ms.). Znaczące wyniki osiągnął także Orange, uzyskując prędkość pobierania danych 43,1 Mb/s. Jeśli chodzi o Plusa, analitycy podkreślają stabilność połączenia tego operatora; prędkość pobierania danych w LTE wyniosła u niego 36,4 Mb/s.

5G: liderem wciąż Plus

Biorąc pod uwagę technologię 5G, równych sobie w prędkości pobierania ponownie nie ma Plus (146,2 Mb/s). Z kolei T-Mobile uzyskał najlepszą średnią prędkość wysyłania danych (35,9 Mb/s). Play miał najniższą wartość pingu – 27,3 ms, a także solidną prędkość wysyłania danych – 35,5 Mb/s. Ostatnie miejsce w prędkości pobierania danych zajął w lipcu Orange (55,4 Mb/s), jednak w innych kategoriach plasował się dość wysoko, podkreśla Rfbenchmark. Orange był także najczęściej badanym w lipcu operatorem (33,5 proc.).

Analitycy firmy Rfbenchmark  zaznaczają: lipcowe wyniki udowadniają, że polscy operatorzy są zdeterminowani, aby dostarczać swoim klientom najwyższą jakość połączenia. „Różnice w wynikach pomiędzy operatorami są stosunkowo niewielkie, co wskazuje na zaciętą rywalizację i wysoki standard usług” – czytamy w podsumowaniu. Z badania wynika także, iż technologia LTE nadal odgrywa kluczową rolę na polskim rynku, zaś rozwój 5G przyczynia się do zwiększenia konkurencji i innowacji.

Jak informowaliśmy – tylko do wtorku można było zgłaszać wstępne oferty w ogłoszonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej aukcji na cztery częstotliwości z pasma 3,6-3,8 GHz do internetu 5G. Oferty złożyli m.in. czterej najwięksi operatorzy: Polkomtel, Orange Polska, P4 i T-Mobile Polska. Jak przewiduje UKE, zwycięzcy aukcji otrzymają pasmo do dyspozycji w IV kwartale 2023 r.

Dołącz do dyskusji: Internet mobilny w lipcu: T-Mobile najszybszy w LTE, Plus wciąż liderem 5G

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
NICK
55,4 Mb/s to nie jest prędkość 5G, to 5,5 % maksymalnej szybkości LTE

Poniższy komentarz wobec tego jest kłamstwem, bo operatorzy dostarczają usługi internetu - owszem, ale biorąc pod uwagę fakty że technologia 5G pozwala dostarczać internet z prędkością do 20 Gb/s, a LTE do 1 GB, tu aktualne wyniki operatorów są conajmniej żałosne.

Analitycy firmy Rfbenchmark zaznaczają: lipcowe wyniki udowadniają, że polscy operatorzy są zdeterminowani, aby dostarczać swoim klientom najwyższą jakość połączenia

odpowiedź