SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cena jest dla Polaków ważniejsza niż prędkość przy wyborze dostawcy internetu światłowodowego

Zmiana internetu na światłowodowy umożliwia lub ułatwia podejmowanie wielu aktywności w sieci - uważa większość respondentów badania ARC Rynek i Opinia.

Article

Celem badania było określenie wpływu dostępu do internetu światłowodowego na zachowania i aktywności podejmowane w internecie.

Internet stacjonarny jest obecny w domach badanych od wielu lat. Blisko połowa spośród ogółu respondentów (45%) korzysta w domu z dostępu stacjonarnego od ponad 9 lat. W przypadku osób, które korzystają z internetu światłowodowego, czas ten jest krótszy – 50% badanych nie korzysta dłużej niż od 6 lat. Co więcej, dla wielu spośród tych osób, światłowód jest jednocześnie pierwszym rodzajem stacjonarnego dostępu do sieci, jakim dysponowali kiedykolwiek w gospodarstwie domowym.

Osoby, które zmieniły dostęp na światłowodowy, dostrzegają zmiany przede wszystkim w przypadku oglądania filmów online oraz prowadzenia rozmów audio i wideo przez komunikatory internetowe. Ponad połowa badanych przyznaje, że internet światłowodowy wpływa na milsze spędzanie czasu wolnego i na poczucie bycia "bliżej świata". To dlatego, że w porównaniu z osobami korzystającymi z internetu stacjonarnego innego rodzaju, użytkownicy łącza światłowodowego są znacznie częściej zadowoleni z prędkości łącza.Nie tylko szybkość, ale i cena usługi to najczęstsze kryteria wyboru dostawcy internetu stacjonarnego. Przy czym respondenci byliby najbardziej skłonni do zmiany dostawcy, gdyby ich dotychczasowy operator wprowadził limity danych dla dostępu do internetu w domu.


Z badania wynika też, że ponad 1/3 respondentów prowadzi działalność gospodarczą lub zarobkową z wykorzystaniem internetu. Najczęściej jest to prowadzenie własnego fanpage’a na Facebooku lub własnej strony internetowej.


Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Urzędu Komunikacji elektronicznej w dniach 3-6 grudnia 2018 r., techniką wywiadów internetowych CAWI, na losowo-celowej próbie N=2550 osób w wieku 18 i więcej lat, posiadających w domu dostęp do internetu stacjonarnego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cena jest dla Polaków ważniejsza niż prędkość przy wyborze dostawcy internetu światłowodowego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl