SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telekomy blokują Private Relay w iPhone’ach. Na liście Vodafone, Telefonica i T-Mobile

Niektórzy operatorzy komórkowi w Europie zaczęli blokować u swoich abonentów funkcję Private Relay chroniącą prywatność właścicieli iPhone’ów. Rozwiązanie nie podoba się telekomom, bo pozbawia ich dostępu do danych o użytkownikach. Blokady wprowadziły na razie Vodafone, Telefonica i T-Mobile.

Article

Private Relay to funkcja wprowadzona przez Apple (na razie w wersji beta) w systemie iOS 15 i jest dostępna dla użytkowników iPhone’ów posiadających płatny abonament w usłudze chmurowej iCloud.

Private Relay jest rozwiązaniem, które w założeniach ma chronić prywatność użytkowników. W jaki sposób? Otóż narzędzie ukrywa wszystkie dane internauty podczas korzystania z sieci za pośrednictwem przeglądarki Safari. Informacje na ten temat są niedostępne nie tylko dla jakichkolwiek firm zewnętrznych, ale także dla samego Apple. Dzięki temu każdy użytkownik Private Relay może w pełni kontrolować swoje dane podczas przeglądania internetu, m.in. te dotyczące lokalizacji czy odwiedzanych stron.

Czytaj także: Apple pierwszą firmą wartą ponad 3 biliony dolarów

Telekomy protestują i blokują

Funkcja Private Relay działa nieco podobnie jak dobrze znane od dawna rozwiązania typu VPN, jednak wzbudziła duże zaniepokojenie u operatorów komórkowych, którzy postanowili działać.

Jak donosi „The Telegraph” firmy Vodafone, Telefonica i T-Mobile podpisały list otwarty, wyrażając sprzeciw wobec wprowadzenia nowej funkcji.

W liście stwierdzono, że Private Relay odcina telekomy od dostępu do „żywotnych danych sieciowych i metadanych” i będzie miał „znaczące konsekwencje w postaci podważenia europejskiej suwerenności cyfrowej”. Operatorzy twierdzą, że wpłynie to również na ich „zdolność do skutecznego zarządzania sieciami telekomunikacyjnymi”.

To jednak nie wszystko. Oprócz listu otwartego Vodafone, Telefonica i T-Mobile zaczęli blokować swoim abonentom korzystającym z iPhone’ów możliwość korzystania z Private Relay. Potwierdzili to na Twitterze niektórzy użytkownicy prezentując na dowód screeny ze swoich telefonów.

Do momentu opublikowania tego tekstu T-Mobile Polska nie odpowiedział na pytanie Wirtualnemedia.pl o to, czy blokada Private Relay jest lub będzie stosowana także w wypadku użytkowników w naszym kraju.

Apple zastrzegł, że po zakończeniu fazy beta i pełnym włączeniu usługi Private Relay będzie ona niedostępna dla użytkowników w niektórych państwach - Chinach, na Białorusi, w Kolumbii, Egipcie, Kazachstanie, Arabii Saudyjskiej, Afryce Południowej, Turkmenistanie, Ugandzie i na Filipinach. Na przeszkodzie mają stać lokalne przepisy w wymienionych krajach.

Czytaj także: Luka „powerdir” w systemie macOS. Hakerzy mogą wykradać dane

Dołącz do dyskusji: Telekomy blokują Private Relay w iPhone’ach. Na liście Vodafone, Telefonica i T-Mobile

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Max
I tu unijni technokraci powinni telekomom pogonić kota. Ale oczywiście całe giodo to jedna wielka ściema
odpowiedź