SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wieloletnia szefowa Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia odchodzi na emeryturę

Irena Piłatowska, która przez ostatnie 16 lat kierowała Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia odchodzi z publicznej rozgłośni. Udaje się na emeryturę.

ena Piłatowska / Foto: Wojciech Kusiński/PRArticle

O odejściu Piłatowskiej ze stanowiska poinformowali jej współpracownicy, którzy pożegnali ją na Facebooku. Pełnomocnictwo do realizacji zadań Studia Reportażu i Dokumentu otrzymała Agnieszka Walewicz.

- Wszystko się kiedyś kończy. Przez ostatnie 16 lat kierowała Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Dziś przechodzi na emeryturę. Irena Piłatowska, znakomita, wielokrotnie nagradzana w Polsce i za granicą reportażystka, inicjatorka konkursu Melchiory oraz Spotkań w Klubie Księgarza. Irena Piłatowska to nie tylko świetny szef i wybitny twórca, ale także bardzo wrażliwa osoba, która chroniła zespół przed wszelkimi burzami. Doradzała i pomagała, jak mogła najlepiej, nie tylko zawodowo.Ireno, DZIĘKUJEMY za świetny czas, swobodę twórczą, wyzwania i inspiracje. Wiemy, że czas, który przed Tobą, dobrze wykorzystasz.💐🌺🌹 Teraz możesz podróżować bez ograniczeń:) - napisali radiowcy na Facebooku.

Dziennikarka była redaktor naczelną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia od 1 marca 2004 roku, reportażem radiowym zajmowała się od 1984 roku.

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. otrzymała "Złoty Mikrofon" - najwyższe polskie wyróżnienie dla twórców radiowych, Nagrodę Główną SDP - "Wolności Słowa"("za odwagę przeciwstawienia się, w poszukiwaniu prawdy, obiegowym sądom środowiska dziennikarskiego, opinii publicznej i polityków"), Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W roku 2007 otrzymała Nagrodę Związku Literatów Polskich im. Witolda Hulewicza za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu radiowego. W 2009 roku otrzymała brązowy medal Gloria Artis – Nagrodę Ministra Kultury za działania na rzecz kultury polskiej, a w 2010 - Nagrodę Specjalną Prezesa Polskiego Radia SA za wybitne osiągnięcia zawodowe i działania na rzecz promocji reportażu radiowego. Miesięcznik "Pani" uznał ją w 1999 roku za jedną ze 100 Polek budzących podziw i uznanie zarówno w kraju jak i zagranicą.

W 2019 roku udział Jedynki w rynku słuchalności spadł o 1,1 pkt. proc. do 5,7 proc - zdecydowanie najbardziej w zestawieniu stacji radiowych. Tym samym PR1 zanotowała najniższy wynik słuchalności w historii nadawania. 5,1 proc. udziału miała siostrzana Trójka, która zanotowała najsłabszy wynik od początku lat 2000. Udział tej stacji zmalał o 0,6 pkt. proc. do 5,1 proc.

W 2018 r. Polskie Radio osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec ub.r. nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej