SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Kurski od piątku ma zostać znowu prezesem TVP

W najbliższy piątek 7 sierpnia Rada Mediów Narodowych zbierze się, żeby powołać prezesa Telewizji Polskiej oraz nowego członka rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej w miejsce Janusza Niedzieli. Niedziela zrezygnował z tej funkcji po tym, jak znalazł się w radzie nadzorczej Polskiego Radia.

Jacek Kurski, prezes TVP; fot. AKPA Article

Rada Mediów Narodowych - jak wynika z pisma informującego jej członków - będzie obradowała nad obydwiema kandydaturami w sposób zdalny, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Kandydatów na stanowiska prezesa TVP oraz członka rady nadzorczej PAP członkowie Rady mogą nadsyłać do czwartku (6 sierpnia) do godziny 12.

- Na razie nie mogę zdradzić, czy są już nadesłane jakieś kandydatury, jak wiadomo jest na to jeszcze trochę czasu. Jako pierwszych poinformuję o tym członków Rady Mediów Narodowych - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl przewodniczący RMN, Krzysztof Czabański. Jak jednak ustaliliśmy nieoficjalnie, do wtorkowego popołudnia na mailu szefa Rady nie było żadnej kandydatury. - Obawiam się, że kandydatury (zwłaszcza na szefa TVP) będą napływać w ostatniej chwili, być może nawet zapoznamy się z życiorysami kandydatów tuż przed samym posiedzeniem - przypuszcza w rozmowie z nami członek Rady, były prezes TVP Juliusz Braun.

Członkowie Rady zajmą się w piątek dwoma sprawami. Jedną z nich będzie wybór nowego członka rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej. To konieczne, gdyż Janusz Niedziela, który zasiadał w tej radzie, zrezygnował ze stanowiska po wybraniu go do rady nadzorczej Polskiego Radia. Jak informuje nadawca, Niedziela został na początku tygodnia wybrany przewodniczącym tejże rady. Jego zastępcą został Grzegorz Kłoczko, a Magdalena Niegierewicz będzie pełnić funkcję sekretarza. Janusz Niedziela był także przewodniczącym rady nadzorczej PAP. W tej chwili rada ta liczy dwoje członków. Są nimi Maciej Świrski i Tomasz Giziński.

Kurski ma zostać prezesem TVP

Drugą kwestią będzie, którą zajmą się członkowie RMN, będzie wyłonienie prezesa Telewizji Polskiej. Jak się dowiadujemy, Juliusz Braun będzie próbował wprowadzić na posiedzenie nowy punkt, czyli rezygnację ze wskazania prezesa i wyłonienie go w drodze konkursu. - Jestem jednak przekonany, że mój projekt przepadnie w głosowaniu - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl.

Pełniącym obowiązki prezesa telewizji publicznej jest (urlopowany do 7 sierpnia) Maciej Łopiński, w jego zastępstwie telewizją zarządza teraz Jacek Kurski. 24 lipca Rada Mediów Narodowych miała wskazać szefa publicznego nadawcy, lecz krótko przed posiedzeniem TVP wystosowała komunikat, z którego wynikało, że obowiązki prezesa w zastępstwie Łopińskiego przejmuje właśnie Jacek Kurski. Wobec tego Rada nie wyłoniła wówczas prezesa, jak podano - z braku kandydatur.

Krzysztof Czabański zażądał wówczas wyjaśnień od publicznego nadawcy w zakresie, kto wyznaczył Kurskiego na pełniącego obowiązki prezesa. Po uzyskaniu wyjaśnień, iż był to Maciej Łopiński, odpisał, że w tym przypadku Łopiński mógł wyłącznie udzielić pełnomocnictw do zastępowania go i tak należy traktować funkcję Jacka Kurskiego: jako pełnomocnika na czas nieobecności p.o. prezesa. - Udzielenie pełnomocnictwa na czas nieobecności było działaniem prawidłowym, które zabezpieczało interes Spółki - ocenił w piśmie do zarządu TVP Czabański. Upomniał też spółkę, by w przyszłości przykładano większą staranność do opracowywania komunikatów prasowych, żeby nie wprowadzały one w błąd instytucji nadzorujących, ani opinii publicznej.

Jeśli jednak Rada Mediów Narodowych do poniedziałku nie powoła nowego prezesa Telewizji Polskiej, a rada nadzorcza nie oddeleguje nikogo do tej funkcji ze swojego składu, to spółką będzie kierowało dwóch członków zarządu: Jacek Kurski i Mateusz Matyszkowicz.

Jak wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski od piątku ma jednak zostać znowu prezesem TVP.

Rekordowe przychody TVP

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł - wynika ze sprawozdania abonamentowego nadawcy.

Polska Agencja Prasowa zwiększyła w ub.r. przychody netto o prawie 6,5 mln zł do 53,87 mln zł. Strata firmy zmniejszyła się z 3,5 mln zł w 2018 roku do 562,7 tys. zł na koniec minionego roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski od piątku ma zostać znowu prezesem TVP

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gośc
Jacek kurski jest zdecydowanym faworytem na prezesa TVP on absolutnie się nadaje uratował 1000 a nawet setki polaków Polacy nie lubią tylko kłamstw w programach informacyjnych ale kochają pana jacka kurskiego za reaktywacje np koło fortuny bardzo polubili jeszcze bardziej szansa na sukces czy va banque Polacy są na 100 procent przekonani ze to pan Jacek kurski od 7 sierpnia wróci na fotel prezesa TVP bo jeśli się okaże ze pan Jacek kurski jednak nie Bedzie prezesem TVP to wtedy można uznać za mega sensacje i duzą niespodziankę
7 25
odpowiedź
User
Gość X
Wolałbym zarząd jednoosobowy Mateusza Matyszkowicza.
6 7
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Prawdziwa bitwa o tron :D
Jest-nie jest- jest - żeni się - nie jest- ufff...jest.
15 4
odpowiedź