SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podróż Kurskiego na Eurowizję. Jest decyzja ws. śledztwa

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła śledztwa w sprawie podróży prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego w grudniu ub.r. na finał Eurowizji Junior kilka dni po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu covidowego.

Zawiadomienie do prokuratury dotyczące podróży Jacka Kurskiego na finał Eurowizji Junior złożył pod koniec grudnia przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka. Jego zdaniem prezes Telewizji Polskiej mógł popełnić przestępstwo polegające na narażeniu innych na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

Pismo Szłapki skierowano do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, która odesłała je do stołecznej Prokuratury Okręgowej. Rzeczniczka tej ostatniej prok. Aleksandra Skrzyniarz  przekazała portalowi Gazeta.pl, że 15 czerwca podjęto decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Jako uzasadnienie wskazano brak znamion czynu zabronionego.

Kurski zawiadomił prokuraturę ws. tekstu Onetu

Finał Eurowizji Junior odbył się 19 grudnia ub.r. w Paryżu. Kilka dni później Kamil Dziubka opisał na Onecie, że Jacek Kurski poleciał na to wydarzenie, mimo że pięć dni wcześniej uzyskał pozytywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Dziennikarz zaznaczył, że widział dokument w takim wynikiem badania u Kurskiego.

Przypomniano, że zgodnie z przepisami osoba po uzyskaniu pozytywnego wyniku test powinna odbyć 10-dniową izolację domową, a prezes TVP dwa dni przed Eurowizją Junior nie uczestniczył stacjonarnie w konferencji prasowego dotyczącej „Sylwestra Marzeń”.

Kurski zapewnił, że uzyskał status ozdrowieńca w związku z wcześniejszym przejściem zakażenia covidem.

- W dniu 14 grudnia 2021 r. w CSK MSWiA rzeczywiście zostało wykonane badanie metodą rtPCR z oceną cykli detekcji próbki pobranej od Pana Jacka Kurskiego. Badanie to zostało wykonane po okresie aktywnej fazy choroby w celu potwierdzenia statusu ozdrowieńca tzn. czy wydalane jeszcze RNA wirusa (fragmenty łańcucha RNA) jest czy też nie jest patogenne (zaraźliwe) - potwierdził warszawskim szpital MSWiA.

- Interpretacja wyniku badania RT-PCR o treści „wykryto RNA wirusa SARS – CoV-2” wskazuje na późny okres po infekcji COVID-19, tj. wykrycie genomu wirusa pomiędzy 30 a 35 cyklem badania. Powyższe miało korelację z obrazem klinicznym oraz wywiadem jak i również ujemnymi wynikami testów antygenowych przeprowadzonych u Pana Jacka Kurskiego. Z uwagi na fakt, że całość obrazu klinicznego Pacjenta wskazywała na okres ozdrowieńczy COVID-19, w dniu 15 grudnia 2021 r. CSK MSWiA zwrócił się do PSSE w Warszawie z wnioskiem o zakończenie okresu izolacji Pacjenta z uwagi na uznanie go za ozdrowieńca, co nastąpiło w dniu 15 grudnia 2021 r. - poinformowała placówka.

Natomiast Jacek Kurski zapowiedział działania prawne związane z artykułem Onetu. - Pozywam Onet.pl o odszkod. na cel społeczny, a w zw. z przestępstwem pko danym osob. (art. 107 ust.), bezprawnym uzyskaniem (art. 267 KK) i ujawnieniem informacji (art. 266 par. 1 KK) bezzwłocznie skieruję zawiadomienie do prokuratury - wyliczył.

Kurski na czele TVP od ponad sześciu lat

Jacek Kurski jest prezesem Telewizji Polskiej od stycznia 2016 roku. W marcu 2020 roku został odwołany przez Radę Mediów Narodowych, ale kilka miesięcy później wrócił do zarządu, a niedługo potem na stanowisko prezesa. W połowie ub.r. Kurski i członek zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz zostali mianowani przez RMN na kolejną, 4-letnią kadencję.

W 2021 roku TVP osiągnęła zysk w wysokości 3,89 mln zł. Przychody ze środków publicznych wyniosły 2,042 mld zł - wynika ze sprawozdania przekazanego Radzie Mediów Narodowych

Koszty działalności 3,35 mld zł więcej o 18,96 proc. rok do roku.  Na koniec grudnia 2021 roku w spółce było zatrudnionych 2888 osób. Dziennikarze stanowili grupę 299 osób, a dyrektorzy i wicedyrektorzy łącznie 99 osób. Wzrost zatrudnienia w stosunku do roku 2020 był nieznaczny i wyniósł odpowiednio: o 5 osób więcej wśród dziennikarzy i o 7 osób w drugiej grupie.

Z reklamy i sponsoringu Telewizja Polska zanotowała 884 mln zł, o 9,6 proc. więcej niż w 2020 roku.

Dołącz do dyskusji: Podróż Kurskiego na Eurowizję. Jest decyzja ws. śledztwa

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Naretta
Jak tam Polaki robaki? Znowu napluto wam w twarz? Dla was mandat za brak maseczki a chory Kurski może sobie latać i mu wszystko zwisa. Zrozumcie że PiS NIGDY nie opodal władzy, za dużo nakradli i mają to już we krwi.
odpowiedź
User
PiSKurski
Co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie.
odpowiedź
User
LGOM
"Jacek Kurski **** ci w dziąsło!"
odpowiedź