SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Rostowski: Groźba przekroczenia 55 proc. w relacji dług publ. do PKB jest niewielka

Prawdopodobieństwo, że dług publiczny przekroczy próg 55% w relacji do PKB w 2011 lub 2012 roku jest małe, uważa minister finansów Jacek Rostowski. Czynnikiem ryzyka jest tu kurs walutowy, gdyż znacząca deprecjacja złotego pogorszyłaby tę relację, ale rząd oczekuje umocnienia się złotego w przyszłym roku.

Jacek Rostowski: Groźba przekroczenia 55 proc. w relacji dług publ. do PKB jest niewielka

"Uważamy, że jest to mało prawdopodobne, aby w 2011 czy 2012 roku przekroczyć [próg 55% długu do PKB - przyp. ISB], ale pewna możliwość istnieje, szczególnie, jeśli miałaby nastąpić jakaś ostra deprecjacja, bo dług publiczny liczony w złotych jest bardzo wrażliwy na kurs złotego, bo jakaś 1/5 - 1/4 tego długu jest w walutach obcych" - powiedział Rostowski portalowi Wyborcza.biz.

"Niemniej jednak w naszych projekcjach przyjęliśmy dość konserwatywne założenia dotyczące wartości złotego, dlatego nie przewidujemy, że tak się stanie, ale musimy być gotowi na wszelkie ewentualne scenariusze, dlatego takie fakultatywne mechanizmy będziemy wprowadzać" - dodał minister.

Podkreślił przy tym, że rząd nie ma intencji podniesienie stawek VAT o więcej niż 1 pkt proc, chyba że w kolejnych latach próg 55% długu do PKB zostanie przekroczony.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Rostowski: Groźba przekroczenia 55 proc. w relacji dług publ. do PKB jest niewielka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl