SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Rostowski: Od 2012 roku nowa opłata bankowa

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie od 2012 roku nowej opłaty dla banków w celu zapewnienia stabilności systemów. Środki byłyby zarządzane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, poinformował minister finansów Jacek Rostowski.

Jacek Rostowski, fot. MF

Jacek Rostowski, fot. MF

„Jeśli wyborcy ponownie zaufają PO to od 2012 roku będzie wprowadzona opłata bankowa podobna w swoich rozmiarach do podatku Belki, który jest pobierany w Wielkiej Brytanii, czy w Niemczech. Opłata ta będzie wpłacana na fundusz, aby zapewnić stabilność systemu bankowego"- powiedział Rostowski w kuluarach Sejmu.

Minister dodał, że fundusz ten będzie zarządzany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

„To będzie jeden z wczesnych projektów  w nowej kadencji rządu"- zaznaczył.

Dyskusja na temat podatku bankowego trwa od września 2010 roku, gdy z takim pomysłem wystąpiła Prawo i Sprawiedliwość (PiS), namawiając rząd, by zastąpił tym podatkiem podwyżkę podatku VAT o 1 pkt proc. W październiku minister finansów informował, że w Ministerstwie Finansów cały czas trwają prace nad podatkiem bankowym, a  dochody z niego powinny trafić do BFG, gdzie byłyby gromadzona na trudne czasy i kolejne kryzysy.

Od 2011 roku banki obowiązują nowe, wyższe składki obowiązkowe na fundusz pomocowy  do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Stawka na 2011 r., przyjęta przez Radę BFG wynosi 0,4% „sumy środków pieniężnych zgromadzonych w banku na wszystkich rachunkach, stanowiącej  podstawę obliczania kwoty rezerwy obowiązkowej".

Prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz szacuje, że obciążenia banków z tytułu wpłat do BFG mogą wzrosnąć do 400 mln zł rocznie w ciągu 10 lat, aby sprostać wymogowi dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej depozytów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Rostowski: Od 2012 roku nowa opłata bankowa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl