SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Sobala pozwał Polskie Radio. „Domagam się przeprosin i należnych świadczeń”

Były prezes Polskiego Radia Jacek Sobala, po odwołaniu go ze stanowiska przez Radę Mediów Narodowych, pozwał spółkę o ochronę dóbr osobistych. Domaga się publikacji przeprosin oraz wypłaty zaległych świadczeń. - Chodzi o bezprawne naruszenie moich dóbr osobistych z powodu podania do publicznej wiadomości nieprawdziwych informacji, godzących w moje dobre imię - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Sobala.

Jacek Sobala, fot. Polskie Radio Article

Pod koniec sierpnia ub.r. Rada Mediów Narodowych zdecydowała o ostatecznym odwołaniu Jacka Sobali z funkcji prezesa Polskiego Radia, po tym jak trzy tygodnie wcześniej - dokładnie 6 sierpnia br. - został zawieszony na stanowisku przez radę nadzorczą spółki. Jako powód podano „naruszenie ładu korporacyjnego spółki i zasady kolegialności w pracach organów spółki”. Członkiem zarządu pozostał Mariusz Staniszewski, a pełniącym obowiązki prezesa rozgłośni jest Andrzej Rogoyski, przewodniczący rady nadzorczej. Był on jednak oddelegowany do sprawowania tej funkcji na okres 3 miesięcy - do 6 listopada.

Po zawieszeniu Sobala zagroził zarządowi PR pozwem o ochronę dóbr osobistych. Podana do publicznej wiadomości przyczyna zawieszenia - według niego - narusza jego dobre imię. Zarząd nie odniósł się do jego wezwania - usunięcia skutków naruszania dóbr osobistych. Zażądał on usunięcia komunikatu podpisanego przez zarząd o przyczynach jego zawieszenia z portalu Polskieradio.pl. Wzywał również do opublikowania na stronie internetowej oświadczenia, w którym zarząd miałby przyznać się do podania nieprawdziwych informacji w poprzednim komunikacie, przyznać, że „nie zapoznał się z uzasadnieniem uchwały RN PR z 6 sierpnia br. ponieważ uchwała ta nie zawiera uzasadnienia”, a także stwierdzić, iż Jacek Sobala nie naruszył ładu korporacyjnego.

W wezwaniu termin wykonania obu obowiązków wyznaczono na sobotę 18 sierpnia o godz. 12.00. W przypadku nieusunięcia komunikatu oraz braku publikacji wskazanego oświadczenia, Jacek Sobala zamierzał pozwać zarząd Polskiego Radia o ochronę dóbr osobistych. Warunki te nie zostały spełnione, a to oznacza, że Jacek Sobala odwołany ze stanowiska złoży pozew przeciwko Polskiemu Radiu.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, na początku tego roku Jacek Sobala pozwał Polskie Radio o ochronę dóbr osobistych. - Potwierdzam, złożyłem pozew. Pozwanym jest Polskie Radio - przekazuje portalowi Wirtualnemedia.pl Sobala.

- Chodzi o bezprawne naruszenie moich dóbr osobistych z powodu podania do publicznej wiadomości nieprawdziwych informacji, godzących w moje dobre imię. W pozwie domagam się opublikowania przeprosin i wypłaty należnych świadczeń - wyjaśnia Sobala.

Jednocześnie Sobala nie wyklucza podjęcia dalszych kroków prawnych, w tym pozwania przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego.

Sobala był prezesem przez niecałe półtora roku

Jacek Sobala został powołany na prezesa Polskiego Radia w marcu 2017 roku, po tym jak poprzednia prezes Barbara Stanisławczyk-Żyła złożyła rezygnację po wygranym konkursie. Poprzednio Sobala kierował warszawskim oddziałem TVP. W przeszłości był szefem radiowej Trójki. Pracował też m.in. w radiach: Eska, TOK FM, PiN. Od maja 2007 r. do listopada 2008 r. był szefem Programu I PR. Wcześniej był dyrektorem Radia Bis.

W skład rady nadzorczej Polskiego Radia wchodzą: Albert Dreger (przewodniczący), Grzegorz Kłoczko (wiceprzewodniczący) i Maciej Rodowicz (członek).

W III kwartale 2018 roku udział radiowej Jedynki wyniósł 6,7 proc., a Trójki - 5,7 proc.

W 2017 roku Polskie Radio zanotowało 297,92 mln złotych przychodów oraz zysk netto przekraczający 2,79 mln.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Sobala pozwał Polskie Radio. „Domagam się przeprosin i należnych świadczeń”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Cudowny widok- proponuję jeszcze zakwestionować legalność rmn.
32 9
odpowiedź
User
Maja
Dojna zmiana przeciw swojemu wasalowi? Nie do wiary:-)
30 10
odpowiedź
User
Pani Stasia
O mój Boże, jaki on biedny.
35 10
odpowiedź