SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Sobala pozwał Polskie Radio. „Domagam się przeprosin i należnych świadczeń”

Były prezes Polskiego Radia Jacek Sobala, po odwołaniu go ze stanowiska przez Radę Mediów Narodowych, pozwał spółkę o ochronę dóbr osobistych. Domaga się publikacji przeprosin oraz wypłaty zaległych świadczeń. - Chodzi o bezprawne naruszenie moich dóbr osobistych z powodu podania do publicznej wiadomości nieprawdziwych informacji, godzących w moje dobre imię - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Sobala.

Jacek Sobala, fot. Polskie Radio Article

Pod koniec sierpnia ub.r. Rada Mediów Narodowych zdecydowała o ostatecznym odwołaniu Jacka Sobali z funkcji prezesa Polskiego Radia, po tym jak trzy tygodnie wcześniej - dokładnie 6 sierpnia br. - został zawieszony na stanowisku przez radę nadzorczą spółki. Jako powód podano „naruszenie ładu korporacyjnego spółki i zasady kolegialności w pracach organów spółki”. Członkiem zarządu pozostał Mariusz Staniszewski, a pełniącym obowiązki prezesa rozgłośni jest Andrzej Rogoyski, przewodniczący rady nadzorczej. Był on jednak oddelegowany do sprawowania tej funkcji na okres 3 miesięcy - do 6 listopada.

Po zawieszeniu Sobala zagroził zarządowi PR pozwem o ochronę dóbr osobistych. Podana do publicznej wiadomości przyczyna zawieszenia - według niego - narusza jego dobre imię. Zarząd nie odniósł się do jego wezwania - usunięcia skutków naruszania dóbr osobistych. Zażądał on usunięcia komunikatu podpisanego przez zarząd o przyczynach jego zawieszenia z portalu Polskieradio.pl. Wzywał również do opublikowania na stronie internetowej oświadczenia, w którym zarząd miałby przyznać się do podania nieprawdziwych informacji w poprzednim komunikacie, przyznać, że „nie zapoznał się z uzasadnieniem uchwały RN PR z 6 sierpnia br. ponieważ uchwała ta nie zawiera uzasadnienia”, a także stwierdzić, iż Jacek Sobala nie naruszył ładu korporacyjnego.

W wezwaniu termin wykonania obu obowiązków wyznaczono na sobotę 18 sierpnia o godz. 12.00. W przypadku nieusunięcia komunikatu oraz braku publikacji wskazanego oświadczenia, Jacek Sobala zamierzał pozwać zarząd Polskiego Radia o ochronę dóbr osobistych. Warunki te nie zostały spełnione, a to oznacza, że Jacek Sobala odwołany ze stanowiska złoży pozew przeciwko Polskiemu Radiu.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, na początku tego roku Jacek Sobala pozwał Polskie Radio o ochronę dóbr osobistych. - Potwierdzam, złożyłem pozew. Pozwanym jest Polskie Radio - przekazuje portalowi Wirtualnemedia.pl Sobala.

- Chodzi o bezprawne naruszenie moich dóbr osobistych z powodu podania do publicznej wiadomości nieprawdziwych informacji, godzących w moje dobre imię. W pozwie domagam się opublikowania przeprosin i wypłaty należnych świadczeń - wyjaśnia Sobala.

Jednocześnie Sobala nie wyklucza podjęcia dalszych kroków prawnych, w tym pozwania przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego.

Sobala był prezesem przez niecałe półtora roku

Jacek Sobala został powołany na prezesa Polskiego Radia w marcu 2017 roku, po tym jak poprzednia prezes Barbara Stanisławczyk-Żyła złożyła rezygnację po wygranym konkursie. Poprzednio Sobala kierował warszawskim oddziałem TVP. W przeszłości był szefem radiowej Trójki. Pracował też m.in. w radiach: Eska, TOK FM, PiN. Od maja 2007 r. do listopada 2008 r. był szefem Programu I PR. Wcześniej był dyrektorem Radia Bis.

W skład rady nadzorczej Polskiego Radia wchodzą: Albert Dreger (przewodniczący), Grzegorz Kłoczko (wiceprzewodniczący) i Maciej Rodowicz (członek).

W III kwartale 2018 roku udział radiowej Jedynki wyniósł 6,7 proc., a Trójki - 5,7 proc.

W 2017 roku Polskie Radio zanotowało 297,92 mln złotych przychodów oraz zysk netto przekraczający 2,79 mln.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Sobala pozwał Polskie Radio. „Domagam się przeprosin i należnych świadczeń”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Cudowny widok- proponuję jeszcze zakwestionować legalność rmn.
32 9
odpowiedź
User
Maja
Dojna zmiana przeciw swojemu wasalowi? Nie do wiary:-)
30 10
odpowiedź
User
Pani Stasia
O mój Boże, jaki on biedny.
35 10
odpowiedź
User
wwa
Dojna zmiana powinna go podać do sądu za pogrążenie słuchalności radia.
27 10
odpowiedź
User
Hej
Pan Jacek chce, by sądownie dowiedziono, że nie naruszył ładu, tylko po prostu zepsuł radio i za jego czasów słuchalność spadła? Czy to naprawdę ochroni jego dobre imię?
39 7
odpowiedź