SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak będzie wyglądał informacyjny kanał TVP?

Andrzej Mietkowski (szef TAI) zdradził nam szczegóły dotyczące przygotowań do emisji, mającej rozpocząć się w lipcu, kanału TVP Info.

Trwają intensywne prace nad uruchomieniem kanału informacyjnego Telewizji Polskiej. Agencja Informacji i TVP Info powstaną na bazie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, redakcji: „Wiadomości”, „Panoramy” i redakcji programów informacyjnych TVP3.

Pełnomocnikiem Zarządu do przeprowadzenia prac mających na celu utworzenie TVP Info jest Andrzej Mietkowski, który wczoraj zdradzał szczegóły dotyczące przygotowań do emisji, mającej rozpocząć się w lipcu tego toku.

Siedziba kanału ulokowana została nie na ul. Woronicza, czyli w głównym gmachu TVP, a na Pl. Powstańców Warszawy, gdzie mieszczą się redakcję ww. programów informacyjnych TVP.

Chociaż TVP Info powstaje na bazie zespołu regionalnej Trójki, nie jest on docelowy.

„Temperatura w Telewizji Publicznej nie zachęca doświadczonych dziennikarzy do współpracy z nami, jednakże zatrudniliśmy masę nowych ludzi. Konkretnych nazwisk na razie nie będę ujawniał. Mogę jedynie powiedzieć, że część z nich to byli pracownicy TVN24, nie koniecznie ci z newsroomu warszawskiego. Przyjęliśmy kilka osób z Polsatu, kilka osób przeszło do nas z Polskiego Radia. Część ekipy stanowią zupełnie nowe twarze. Przeprowadziliśmy konkurs na staż w projekcie, w wyniku którego odbędzie go u nas kilkanaście osób” – powiedział Andrzej Mietkowski.

Od początku, czyli od lipca emisja będzie od 6 rano do ok. 2 w nocy. Mietkowski milczy na temat, z jaką częstotliwością nadawane będą serwisy informacyjne. Wg przypuszczeń informacje w niektórych pasmach mają pojawiać się nawet co 15 minut.

„To zbyt ważna informacją i na dzień dzisiejszy nie jestem uprawniony do jej ujawniania” – mówi.

Na ofertę programową składać się mają pozycje znane już z TVP3, ale też wiele nowych.

Zobaczymy: Studio Świat – czyli program publicystyczny dotykający najważniejszych spraw o tematyce międzynarodowej, Studio Wschód - publicystyka międzynarodowa skierowana na kraje byłego ZSRR.

W marcu na antenę Trójki wchodzi Studio Europa - program poświęcony Polsce w Unii Europejskiej, gdzie autorzy będą starali się pokazywać od kuchni unijne mechanizmy i ich działanie w praktyce. Prawdopodobnie program znajdzie się również w ramówce TVP Info.

Zobaczymy też 30 minut – czyli magazyn reporterów śledczych - cotygodniowy program reporterski, gdzie dziennikarze tropią wszystkie wątki związane z najgłośniejszymi wydarzeniami minionego tygodnia, Auto-Skaner - magazyn motoryzacyjny, czy magazyn kobiet nowoczesnych - Espresso.

Przewidywany jest także program bazujący na archiwach IPN oraz show na wzór "Szkła kontaktowego".

Uruchomiony pod koniec zeszłego roku TVP Sport dostarczy serwisy sportowe. Jak zapowiadają władze w programie kanału informacyjnego nie przewidziano żadnych relacji sportowych. Te wypełniają program tylko kanału sportowego.

„Stałym punktem ramówki będzie kultura przygotowywana oczywiście przez naszą silną redakcję TVP Kultury” – dodaje.

Emisja będzie cyfrowa. Każdym z 16 ośrodków regionalnej Trójki ma posiadać swój wóz transmisyjny do emisji cyfrowej, a ten warszawski docelowo ma ich mieć aż pięć. W tym momencie takich wozów wszystkie ośrodki mają zaledwie kilka. Z powodu tego, że koszt kupienia takiego sprzętu jest drogi, do końca roku TVP planuje zakup sześciu nowych wozów. W 2008 wyposażony będzie już każdy ośrodek.

W TVP Info nie zabraknie 'czasu antenowego' dla ośrodków regionalnych -  mają mieć kilka 13-minutowych wejść w ciągu dnia oraz dwugodzinny blok wieczorem.

Koszty działania sfinansują opłaty abonamentowe, reklama oraz sponsoring. Główną przewagą nad największym konkurentem stacji TVN24, dostępnym głównie przez sieci kablowe, ma być zasięg. W tym momencie ośrodki regionalne TVP są dostępne na ok. 90 proc. powierzchni kraju.

Po pracach remontowych na Pl. Powstańców Warszawy studio emisyjne kanału przypominać ma te TVN24, czyli otwartą przestrzeń połączoną z newsroomem. Początkowo studio  zagospodaruje miejsce m.in. po newsroomie „Wiadomości”, by po pół roku przemieść się do większego pomieszczenia, będącego na dzień dzisiejszy w stanie surowym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jak będzie wyglądał informacyjny kanał TVP?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl