SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ufamy bankom, ale sami nie dbamy o swoje bezpieczeństwo (infografiki)

Większość Polaków korzystających z bankowości internetowej w ciągu ostatniego roku nie zmieniło hasła do swojej usługi. Ponad 90 proc. Polaków twierdzi, że przy korzystaniu z bankowości internetowej czuje się bezpiecznie lub bardzo bezpiecznie - wynika z raportu Związku Banków Polskich.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak wynika z badań Komisji Europejskiej, ponad 70 proc. Polaków korzystających z bankowości internetowej nie zmieniło hasła do bankowości internetowej w ciągu ostatniego roku. Jednocześnie, jedynie 13 proc. Polaków podjęło konkretne działania, by zwiększyć swój poziom bezpieczeństwa w sieci.

Deklaracje Polaków dotyczące ich poczucia bezpieczeństwa w internecie są jednymi z najśmielszych w Europie. Raport Związku Banków Polskich "Cyberbezpieczny portfel" informuje, że ponad 90 proc. Polaków twierdzi, iż przy korzystaniu z bankowości internetowej czuje się bezpiecznie lub bardzo bezpiecznie.

Ponad 70 proc. mieszkańców Polski otwarcie deklaruje, że w żaden sposób nie rozwija swojej wiedzy nt. cyber zagrożeń i nie widzi także takiej potrzeby w najbliższej przyszłości (badanie Kantar TNS na zlecenie ZBP, kwiecień 2018). Tymczasem wg badań Komisji Europejskiej, ponad 70 proc.Polaków „na własnej skórze” doświadczyło (i rozpoznało) przynajmniej jednej próby wyłudzenia wrażliwych danych autoryzacyjnych do swojej bankowości elektronicznej (hasła, PIN-y, loginy, etc.).

W badaniu opinii przeprowadzonym przez Kantar TNS na zlecenie ZBP, Polacy wskazali sektor bankowy jako jeden z najbardziej cyberbezpiecznych sektorów w Polsce. Zaufanie Polaków do sektora bankowego niemal dwukrotnie przekracza poziom zaufania do przedstawicieli wojska i policji oraz prawie pięciokrotnie przewyższa poziom zaufania do sektora telekomunikacyjnego.


Co zrobić, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo w internecie? Jak skutecznie zabezpieczyć się przed cyberatakami? ZBP przedstawia 10 rad by ustrzec się przed zagrożeniami w sieci:

1. Ustaw silne hasło (cyfry, małe i wielki litery, znaki specjalne)
2. Zmieniaj swoje hasło regularnie (zrób z tego nawyk np. pierwszego dnia miesiąca)
3. Stosuj różne hasła do różnych serwisów
4. Nie udostępniaj swojego komputera innym osobom
5. Wyłącz automatyczne zapamiętywanie haseł
6. Nie zapisuj nigdzie swoich haseł i PIN-ów
7. Zainstaluj (i aktualizuj) program antywirusowy na swoim komputerze
8. Sprawdzaj z jakiego adresu e-mail przyszła wiadomość od Twojego banku
9. Weryfikuj adres strony swojej bankowości elektronicznej (zwłaszcza domenę tj. końcówkę adresu www)
10. Nie podawaj żadnych wrażliwych informacji w e-mailowej korespondencji z bankiem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ufamy bankom, ale sami nie dbamy o swoje bezpieczeństwo (infografiki)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl