SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak działa karta podatkowa

Przedsiębiorca na karcie podatkowej nie musi prowadzić tradycyjnej księgowości i płaci co miesiąc stałą, zazwyczaj niską kwotę podatku. Niestety – także wtedy, gdy firma nie zarabia.

Zawsze taki sam podatek
Z karty podatkowej, podobnie jak z ryczałtu ewidencjonowanego, nie skorzystają wszyscy przedsiębiorcy, bowiem i ta forma rozliczeń z fiskusem zależy m.in. od rodzaju prowadzonej działalności. Co więcej, rodzaj działalności ma również wpływ na wysokość podatku, który w przypadku „kartowiczów” nie ma związku z faktycznymi zarobkami przedsiębiorcy. Na wysokość miesięcznych zobowiązań wobec fiskusa wpływa również liczba zatrudnianych pracowników oraz liczba mieszkańców miejscowości, w której działa firma. Generalnie za pomocą karty mogą się rozliczać z fiskusem przede wszystkim prowadzący działalność usługową, wytwórczo-usługową oraz handlową – np. jubilerzy, grawerzy, zegarmistrzowie czy zakłady krawieckie. Sam podatek jest niejako ustalony „z góry” i płatny co miesiąc w tej samej kwocie (oficjalnie decyzję w sprawie wymiaru podatku wydaje naczelnik urzędu skarbowego, ale w oparciu o wytyczne z tabel przygotowanych przez Ministerstwo Finansów).

Kwota podatku „kartowiczów” jest zazwyczaj dosyć niska, szczególnie w najmniejszych miejscowościach. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorcy korzystający z tego sposobu rozliczeń z fiskusem muszą płacić podatek niezależnie od tego, czy faktycznie w danym miesiącu coś zarobili. Tym samym nawet niska kwota podatku może stać się problemem w sytuacji, gdy firma z jakiegoś powodu wpadnie w tarapaty.

Bez księgowości, ale i bez ulg
Przedsiębiorca na karcie podatkowej nie musi prowadzić księgowości, zobowiązany jest jedynie do przechowywania przez 5 lat dokumentów sprzedaży. Nie składa także rocznego zeznania PIT – do końca stycznia musi złożyć tylko PIT-16A z wykazem zapłaconych i odliczonych od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jest to zresztą jedyne odliczenie, z jakiego może skorzystać przedsiębiorca, który osiąga tylko dochody z działalności opodatkowanej kartą – oprócz tego nie ma prawa do żadnych odliczeń i ulg podatkowych.

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczać się z fiskusem w formie karty podatkowej, nie mogą prowadzić innej, pozarolniczej działalności gospodarczej, a ich współmałżonek nie może mieć firmy, która działa w tym samym. Nie mogą również zatrudniać osób na umowę zlecenie i o dzieło, tylko na umowę o pracę.


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jak działa karta podatkowa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl